Ekonomi

KSO Başkanı Zeytinoğlu: Maalesef enflasyonda yaz düşüşü olmayacak

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu döviz kurlarındaki artış nedeniyle yükselişini sürdüren enflasyonun beklendiği gibi yaz aylarında düşmeyeceğini söyledi.

konak_dr(TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘na konuşan Ayhan Zeytinoğlu, döviz kurlarındaki artışın üretim maliyetlerini yukarı ittiğini ve üretici fiyatlarındaki yüksek artışın tüketici fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ayhan Zeytinoğlu döviz kurlarındaki artış nedeniyle üretici fiyatlarının rekor seviyede arttığına ve yıllık üretici fiyatlarının yüzde 23.71’e yükseldiğini ifade etti.

Ayhan Zeytinoğlu, “Üretici fiyatlarındaki artış, döviz kurundan kaynaklanan maliyet artışından olduğu için üretim maliyetlerini yukarı itiyor. Bir önceki aya göre de üretici fiyatlarındaki yüzde 3.03’lük artış oldukça yüksek seviyede ve bu önümüzdeki dönem de artışların devam edeceğine işaret. Maalesef hem ÜFE hem TÜFE’de ekim ayına kadar artışların devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

ÜFE ile TÜFE arasında 8.32 puanlık bir fark olduğunu, üretici fiyatlarındaki fazlalıkların zamanla tüketici fiyatlarına yansıyacağına işaret eden Ayhan Zeytinoğlu, ÜFE’den kaynaklı etkiyle ve geçen yılın haziran ayındaki baz etkisiyle TÜFE’nin yükseleceğini tahmin ettiklerini belirtti.

 Ayhan Zeytinoğlu, “Mart, nisan aylarındaki yüksek kur geçişkenliği haziran enflasyonunda kendini daha fazla hissettirdi. TÜFE aylık yüzde 2.61 artışla yıllık yüzde 15.39’a yükselerek tarihi zirve yaptı. Önümüzdeki ay da ÜFE’deki yükselişin TÜFE’yi yukarı çekmeye devam edeceğini ve maalesef enflasyonda yaz aylarında beklenen düşüşü göremeyeceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

ÜFE’de aylık en fazla artış yüzde 15.09 ile ham petrol ve doğalgazda olduğunu açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, Enerji maliyetlerindeki bu artışa dikkat çekti ve Ana sanayi gruplarında ise aylık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti. Ara malları enflasyonu üretici fiyatlarındaki genel enflasyonun daha üzerinde. Bu kalemdeki fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 3.52, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 28.47.” dedi.

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ : UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir