Ekonomi

KSO Başkanı Zeytinoğlu: “İşsizlik ve bütçe rakamları ekonomide olumlu gidişata işaret ediyor”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İşsizlik ve bütçe rakamları ile ekonomideki olumlu gidişatı (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘na değerlendirdi.

konak_drAyhan Zeytinoğlu, TUİK tarafından açıklanan mart ayı işsizlik oranının gerilemeye devam ettiğini ve yılın başından bu yana kademeli düşüş açıkladı.

Zeytinoğlu, işsizlik ve bütçe performansına yönelik son verilerin büyüyen Türkiye ekonomisinin olumlu gidişatını gösterdiğini ifade ederek; “Mart ayı işsizlik oranının geçen yıla göre 1.6 puan azalışla yüzde 10.1’e gerilediğini memnuniyetle görüyoruz. İşsizlik oranındaki bu güçlü iyileşmede, yılın ilk çeyreği için açıklananekonomik büyümenin yansımalarını gördük.”dedi.

İstihdam edilenlerin sayısındaki artışın dikkat çekici olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, Mart ayındaki istihdam artışının1 milyon 10 bin kişi olduğunu belirterek, geçen yılın iki katından fazla ilave istihdamı olumlu bulduklarını, devam eden teşvikler ve sezonsal etkilerle işsizlik oranındakigerilemenin devam edeceğini kaydetti.

Zeytinoğlu, genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre 3.7 puan gerileyerek yüzde 17.7’yedüşmesini olumlu karşıladığını belirterek, “Genç nüfustaki işsizlik oranında da yılın başından itibaren kademeli düşüşler görüyor ve bunu ümit verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Gençlerimizin mesleki eğitim ile daha donanımlı hale gelebileceğini biliyoruz. Mesleki eğitimdeki yapısal reformların sonucunu uzun vadede görebiliriz ama kalıcı bir çözüm olur.” dedi.

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mayıs ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Mayıs ayında bütçe gelirlerinin yüzde 21.8 artarak 70 milyar TL olarak gerçekleştiğini, bütçe giderlerinin ise yüzde 31.7 artarak 67,3 milyar lira olduğunu ve giderlerin, gelirlerden daha fazla artmasına rağmen, mayısta bütçenin 2.7 milyar TL fazla vererek iyi bir performans gösterdiğini ifade etti.

Ayhan Zeytinoğlu, Mayıs ayında vergi gelirlerinden bütçeye büyük katkı geldiğini de belirterek, Mayıs ayında da bütçeye en büyük katkının vergi gelirlerinden geldiğini söyledi.

Bu artışta başta Gelir ve Kurumlar vergileri ile KDV ve ÖTV olmak üzere hemen hemen tüm vergi kalemlerindeki yüksek artışlar etkili olduğuna dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, ” Diğer taraftan, Maliye Bakanımızın açıklamalarından yeniden yapılandırma kanunları kapsamında Mayıs ayında 1.4 milyar TL, yılbaşından itibaren ise 5.7 milyar TL gelir elde edildiğini memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

TÜHA HABER AHMET KURT ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir