Ekonomi

KSO Başkanı Zeytinoğlu ‘Büyüme’ rakamlarını değerlendirdi: Büyüme oranı iyi, kalitesi daha da geliştirilmeli…

https://cdn.yenisafak.com.tr/reklam/4haziranakpartiwebmasthead/955X250/images/955x250-image.jpg

KSO Başkanı Zeytinoğlu ‘Büyüme’ rakamlarını (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirerek, büyüme oranının iyi olduğunu ve kalitesinin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 7.4 olarak açıklanan büyüme oranı için “Oran sevindirici, kalitesi ise geliştirilmeli.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’yi dünya sıralamasına sokan birinci çeyrek büyümesinde hemen her sektörden pozitif katkı geldiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu; tek istisnanın ihracat olduğunu vurgulayarak “Döviz kurlarında son dönemde yaşananları da dikkate aldığımızda, büyümenin sürekliliğini sağlamanın yanısıra ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere dayalı büyüme ortamını geliştirerek, büyümenin kalitesini daha da artırmak için çaba göstermeliyiz.” dedi.

 KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TUİK tarafından açıklanan 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 7.4 büyüme oranının beklentiler doğrultusunda geldiğini belirterek, “Geçen yılın aynı döneminin 2 puan üzerinde gerçekleşen ilk çeyrek büyüme rakamı bizleri sevindirdi. 2018 yılına hızlı başladığımız bu büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız. Uygulamaya konulan teşvikler üretim, yatırım ve ihracat gibi ekonomik faaliyetlerde geçtiğimiz yıl yakaladığımız ivmelenmenin sürdürülmesine destek oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Büyüme oranına her sektörden pozitif katkı geldiğini belirten Zeytinoğlu, “İlk çeyrek büyümesine tarım sektörü yüzde 4.6, sanayi sektörü yüzde 8.8, inşaat sektörü yüzde 6.9 ve hizmetler sektörü yüzde 10 katkı sağladı. Sanayi sektörü büyümesinin ortalama büyümenin üzerinde olmasını ayrıca önemsiyoruz. Büyümenin kalitesi açısından her alandan katkı gelmiş olmasını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, yatırım harcamalarındaki artışın imalat sanayiye yönelik olmasının sürdürülebilir büyüme için gerekliliğini vurgu yaptı ve  “Gayrisafi sabit sermaye oluşumuna baktığımızda yatırım harcamalarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.7 arttığını görüyoruz. Özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 7’lik artış memnuniyet vericidir. Geçen yılın aynı döneminde bu kalem yüzde 12 gerilemişti. Makine teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir” dedi. Zeytinoğlu, devletin nihai tüketim harcamalarının 2017 ilk çeyreğinde yüzde 9 iken, bu yıl yüzde 3.4 olarak gerçekleşmesine ilişkin olarak, “İlk çeyrekte kamu harcamaları yüzde 3.4 artarak ekonomik büyümeye sınırlı ancak pozitif katkısını sürdürmüştür. Özellikle kamu kaynaklı büyümenin yerini yatırımların alması büyümenin sürdürülebilirliği açısından bize umut veren bir gelişme.” olduğunu söyledi.

Zeytinoğlu mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ya katkısının yetersiz kaldığını belirterek, “Geçen yılın aynı döneminde yüzde 10.1 artan mal ve hizmet ihracatı, bu yıl ithalatın yüksek olmasından dolayı sadece yüzde 0.5 artarak verdiği katkı düşük kaldı. Diğer taraftan hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 11 arttı. Bu artış ilk çeyrekteki enflasyonun yükselişini açıklıyor. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep canlılığı önemli ancak ihracatın katkısının artması bizim istediğimiz tablo.” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerini de değerlendirerek yükselen cari açığa dikkat çeken Zeytinoğlu, “Cari açıkta dış ticaret dengesinden ötürü nisan ayında da artış oldu ve yıllık cari açığımız 57.1 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 1.5 milyar dolara yükselmesine rağmen, dış ticaret açığının 1.8 milyar dolar artması ve 5.5 milyar dolara yükselmesi açığı arttırdı. Umarız bahar ve yaz aylarının başlamasıyla, turizm gelirleri daha da artar ve açığı frenleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar.” diye kaydetti.

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, TÜHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir