Ekonomi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Sanayi üretimindeki artışı, yüksek teknoloji ile desteklemeliyiz

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı sanayi üretimindeki artışı (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirmede bulundu.

konak_drAyhan Zeytinoğlu, nisan ayı sanayi üretimindeki yüzde 6.2’lik artışın memnuniyet verici olduğunu belirterek, Sanayide yüzde 6.2’lik artış ile ikinci çeyreğe iyi başlanılmış olduğunu ifade etti.

“Üretimde önemli bir paya sahip imalat sanayi sektöründe de artışın yüzde 6.3 olduğunu görüyoruz” diyen Ayhan Zeytinoğlu, “Ekonominin sanayi eliyle büyümesini sürdürülebilir olması açısından önemsiyoruz. Diğer taraftan yılın başından bu yana trende baktığımızda sanayi üretiminde kademeli yavaşlama sürdüğünü görüyoruz. Ancak seçimlerin tamamlanıp belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla üretimin tekrar ivmeleneceğini düşünüyoruz.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmesinde de ana sanayi grupları içerisinde yıllık en yüksek artışın yüzde 11.7 ile dayanıksız tüketim mallarında gerçekleştiğini açıkladı.

Ayhan Zeytinoğlu, “Ara mallarında yıllık yüzde 8.1 artışı olumlu değerlendiriyoruz. ” dedi.

Zeytinoğlu, nisanda yüksek teknolojili ürünler kalemindeki yıllık yüzde 16.8 gerilemenin dikkat çekici olduğunu belirterek, bu kalemde aylık bazda üretimin yüzde 1.3 ile pozitif olsa da yıllık bazdaki daralmanın  dikkat çektiğini ifade etti.

 Ayhan Zeytinoğlu, “Sanayi üretiminde gerçekleştirilecek yapısal dönüşüm ve yüksek teknolojiyle birlikte üretimde çok daha üst seviyelere gelmenin mümkün olabileceğini biliyoruz.” diye kaydetti.

TÜHA AHMET KURT ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir