Ekonomi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu mayıs ayı kapasite kullanım oranlarını (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirdi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu mayıs ayı kapasite kullanım oranlarını (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirdi.

trt 1 ile ilgili görsel sonucu-Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre mayıs ayı kapasite kullanım oranı geçen yıla göre Türkiye genelinde yüzde 78.8’den yüzde 79.9’a 0.9 puan, Kocaeli’de yüzde 71.6’dan yüzde 71.5’e 0.1 puan geriledi. Bununla birlikte geçen aya göre Kocaeli’de kapasite kullanım oranları yatay seyir izlerken, Türkiye genelinde yüzde 77.3’ten yüzde 77.9’a 0.6 puan artış oldu.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Kapasite kullanım oranları yılın başından bu yana yatay seyirde. Kapasitelerde hala istediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Önümüzdeki dönem seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizliklerin kalkması ve devam eden teşviklerin yatırımları arttıracağını düşünüyoruz. Bununla birlikte mevsimsel nedenlerle de kapasite kullanım oranlarında artışların olacağını bekliyoruz.” dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 15’i, haziran ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 70’si ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 15’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 20’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 68’i sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 12’si ise azaldığını ifade etmişlerdir.”  diye kaydetti..

KOCAELİ, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir