Gündem

Kriter’in Nisan Sayısı Çıktı: PKK’nın Çöküşü

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 23. sayısı raflarda yerini aldı.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucuKriter, başarıyla tamamlanan Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin zaferi sonrası Türkiye’nin atacağı adımlara odaklandı.

Yeni sayıda ayrıca örgütlü dini gruplar ve yenilenme tartışmaları farklı boyutlarıyla masaya yatırıldı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 23. sayısı raflarda yerini aldı.

Dergide, terör örgütü PKK/PYD’yi Afrin’den temizleyen Zeytin Dalı Harekatı ve bundan sonra Türkiye’nin hem kendi güvenliği hem de bölgesel barış için atacağı adımlar ele alındı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun, Afrin zaferiyle bütün dünyaya bir ders veren Türkiye’nin, artık terör örgütleri üzerinden manipüle edilecek bir ülke olmadığını dosta düşmana gösterdiğini belirtti.

Necdet Özçelik, Kemal Gümüş, Mustafa Caner, Furkan Halit Yolcu, Emrah Kekilli ve M. Erkut Ayvaz da Zeytin Dalı Harekatı’nın askeri, siyasi, operasyonel ve teknolojik boyutları ile bölgesel ve küresel etkilerini değerlendirdi.

Kriter, dosya bölümünde son günlerde tartışmaya açılan örgütlü dini gruplar ve yenilenme tartışmalarını irdeledi. Konuyla ilgili kapsamlı akademik çalışmaları bulunan Şule Albayrak ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Albayrak, dini grupların hakikatin tek temsilcisi olma anlayışını terk etmesi gerektiğini dile getirdi.

Ali Aslan, Asım Yapıcı, Mahmut Aydın, Fatmanur Altun, Recep Şentürk, Atilla Arkan, İsmail Çağlar, Asım Öz, Ravza Kavakçı Kan, Derya Yanık, Sezen Güngör, Zeynep Şerefoğlu Danış ise farklı boyutlarıyla tartışmaya katkı sundu.

Türkiye’nin yeni dış politikasının yanı sıra ABD ve ABD ile ilişkilerini Kemal İnat, Serdar Karagöz ve Kadir Üstün kaleme aldı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ABD ve İngiltere ziyaretlerini Muhittin Ataman, Rusya ile Avrupa ülkeleri arasındaki ajan krizini Talha Köse, Doğu Akdeniz’deki enerji jeopolitiğini ise Mehmet Uğur Ekinci analiz etti.

Küresel ekonomideki korumacılık uygulamaları ve ticaret savaşlarını Şerif Dilek, taksici-Uber gerginliğini ise Mevlüt Tatlıyer yazdı.

Fatmanur Aydın Ataş 28 Şubat davası sürecini, Tarık Dağlı da AFP’nin “PKK sempatizanı” yayıncılığını yorumladı.

M.Akif Memmi ise AK Parti ve yeni Türkiye’yi anlamaya dönük kitapları inceledi.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir