Avrupa

Kosova’da Bill Clinton’a Cumhurbaşkanlığı Nişanı

UHA HABER / NATO askerlerinin Kosova’ya girerek Sırplar’ın çekilmesini sağladığı harekatın 20’nci yılı kutlandı. Başkent Priştina’da kutlamalara katılan dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’a Cumhurbaşkanlığı Nişanı verildi. 

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

1999 yılında NATO’nun Sırp güçlerine karşı başlattığı ve 78 gün süren hava operasyonunun ardından BM denetimine giren Kosova’da 20’nci yıl kutlamaları düzenlendi. Başkent Priştina’nın Skenderbeu Meydanı’ndaki kutlamalara Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, dönemin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve eski NATO komutanı Wesley Clark katıldı.

NATO operasyonuna büyük destek veren Bill Clinton, meydanda alkışlar ve sloganlarla karşılandı. Kosovalıları yaşadıkları zorlukları unutmamaya çağıran Clinton, ‘’Geleceğin inşası için yeni bir tür cesaret ve sabra ihtiyaç var’’ dedi.

Dönemin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da, NATO müdahalesine gece uyurken kendisine Bill Clinton’ın haber verdiğini anlattı ve ‘’Doğru şeyi yapıyoruz. Bunu yaptık çünkü adil bir amacımız vardı. Sizleri asla unutmayacağız. Gelecek size ait’’ diye konuştu.

Kutlamalar öncesi Bill Clinton Kosova’ya varışında, Cumhurbaşkanı Haşim Taçi tarafından karşılandı. Taçi, Clinton’a ‘Cumhurbaşkanlığı Nişanı’ takdim etti ve Kosova’nın bağımsızlığında önemli rol oynayan eski ABD Başkanı’na teşekkürlerini sundu.

Kosova’da 1998’de başlayan ve 1999’da NATO müdahalesi sonrası sona eren savaşta Sırp güçleri yaklaşık 10 bin Kosovalı Müslümanı öldürdü. Belgrad hükümeti, 1999’da düzenlenen NATO harekatıyla kendisinden kopan, 2008’deki bağımsızlık kararıyla da resmen ayrılan Kosova’yı ayrı bir ülke olarak tanımayı hala reddediyor.

PRİŞTİNA, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir