Çevre

Koronavirüs önlemleri hava kirliliğini azalttı

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Koronavirüs nedeniyle boşalan sokaklar, açılmayan iş yerleri, araç trafiğinden arınan yollar şehirlerde bambaşka bir görüntü ortaya çıkardı. Bu sessizlik havaya olumlu yansıdı. Öyle ki; Türkiye’nin bazı noktalarında hava kirliliği yüzde 30 azaldı.

Koronavirüs riskinden korunmak için insanlar evlere kapandı. Çoğu işletme faaliyetine ara verdi. Yollardaki araç sayısı büyük oranda azaldı. Bu durum soluduğumuz havanın daha temiz olmasını sağladı. Hava kalitesindeki iyileşme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava kalite izleme istasyonları verilerine de yansıdı.

Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Daire Başkanı Soner Olgun, “Rengin yeşil olması orada havanın temiz olduğu anlamına geliyor. Normal şartlarda bu mevsimlerde haritanın haritanın bütününe baktığımız zaman büyük oranda kırmızıya varan kahverengiye varan renkleri çok rahat bir şekilde görebiliyorduk.” diye konuştu.

Türkiye genelinde 350 hava istasyonundan alınan veriler hava kalitesinin arttığını gösteriyor. Daha önce havanın kirli olduğunu belirtmek için kırmızı veya sarı renge boyanan yerler şuanda yeşile dönmüş durumda.

Bazı noktalarda hava kirliliği yüzde 30 azaldı

Olgun, “İlginç olan şu sokağa çıkmaların daha da azaldığı mart ayının 15’i itibariyle trafik kaynaklı veya insani faaliyetler kaynaklı hava kirliliğini inceleyen parametreleri inceledik. Bu hava kirliliğindeki azalma oranının yüzde 30’lara varan iyileştiğini gördük.” değerlendirmesini yaptı.

[UHA Haber Ajansı, 25 Mart 2020]

Benim Adım Melek banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir