Şehir Haberleri

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nden enerji tasarrufu önerileri

UHA HABER / Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümünün bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, enerjiyi etkin ve verimli kullanmak açısından dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, nüfusa bağlı olarak üretimin artması ile birlikte enerji ihtiyacının da gün geçtikçe arttığını belirterek, enerji ihtiyacının, tüm dünyadaki birincil enerji kaynağı olan fosil kaynaklı doğal kaynaklar tarafından karşılandığına söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, öte yandan küresel ısınma gibi önemli çevresel etkilere neden olan fosil yakıtların hızla tüketilmesinin, insanlığı geleneksel olmayan kaynakları bulmaya zorladığına dikkat çekti.

“Tüketimin bu kadar hızlı olduğu günümüzde enerjinin tasarruflu kullanımı ile ilgili bireysel çabalar gösterilmesinin önemi açıktır” diyen Fatma Didem Tunçez, . mevsimsel şartlardan doğan ısınma ihtiyacının karşılanırken bireysel tasarruf hareketlerin enerji kaynaklarının korunumuna ve ev ekonomisine katkı sağlayacağını ifade etti.

ISIYI NE ORANDA TUTMALIYIZ?

Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, Dünya Sağlık Örgütü’nün, kış aylarında uygun bir şekilde giyinilmesi durumunda önerdiği ideal ev sıcaklığı 18ºC olduğunu, ayrıca, alerji veya solunum sorunu yaşayan kişiler için önerilen en düşük sıcaklığın 16ºC olması gerektiğe dikkat çekti.

“Eğer çok hasta, çok yaşlı ya da çok genç iseniz ideal ortam sıcaklığınız 20ºC olmalıdır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, “Araştırmalar ideal sıcaklığın ortalama 18-21ºC olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda daha yüksek (21-24ºC) ve daha düşük (16-18ºC) sıcaklıkların bazı rahatsızlıklara neden olabileceğini de belirtilmektedir. – 9ºC’den düşük sıcaklıklar ise kişilerin hipotermiye yakalanma riskini artırıyor.” dedi.

TASARRUFU UNUTMADAN ISINMAK

Kış aylarında tasarrufu da unutmamak gerektiğini de hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, “Buna karşın evlerimizde ve iş yerlerimizde oda sıcaklığı 23-24⁰C’yi gösteriyor. Yani kombi 60⁰C’ye ayarlı ise ve evimizdeki termometre 24-25⁰C’yi gösteriyor ise bu durum, kombinin yüksek ayarda çalıştığı anlamına gelmektedir. Kombi üzerinden sıcaklık 45-50 ⁰C’ye düşürülerek oda sıcaklığının 22⁰C’ye gelmesi sağlanmaktadır. Kombi üzerindeki radyatör suyu sıcaklığını 5 ⁰C azaltmak, oda içinde yaklaşık 1 ⁰C’lik sıcaklık düşüşünü sağlamaktadır. Bu durum da yaklaşık %5-10 arasında yakıt tasarrufu sağlanmasında katkıda bulunur.”şeklinde konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, odalarda termostat kullanımı sayesinde de ’a varan yakıt tasarrufu sağlanacağına vurgu yaparak,  oda termostatının monte edildiği yerin son derece önemli olduğunu, termostatın kış şartlarındaki ideal sıcaklığa ayarlanmasıyla yakıt harcamasında tasarruflar sağlanabileceğini, kat kaloriferi kullanılmakta ise sürekli daha düşük, ancak aynı ısıda kullanmanın, kombiyi gece kapatıp gündüz açmaktan daha ekonomik olacağının altını çizdi.

PERİYODİK BAKIM DA TASARRUF İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ

Kombilerin ve kazanların periyodik bakımının, yakıt tasarrufu sağladığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, uzmanlar tarafından, radyatörlerin ekonomik çalışmasını sağlamak için termostatik radyatör vanaları taktırılması önerildiğini hatırlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, oda sıcaklığını istenen seviyede tutmak için termostat üzerindeki ölçek ile ayarlandığını belirterek, “kombinin fazladan yakıt yanması önlenmektedir. Konfor derecesinin üzerindeki her derece için yakıt tüketimi yüzde 7 artmaktadır. Bu yüzden evin gerekli konforu sağlayan sabit ısıda tutulması gerekir.” dedi.

Kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklara da dikkat edilmesi gerektiğine değinen Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, ayrıca, günümüzde ısı yalıtımının da tasarruf açısından son raddede önem kazanmış durumda bulunduğunu, yalıtımı yapılmış binalarda diğer binalara kıyasla yakıt tüketiminin yüzde 30 ile yüzde 80 arasında azaldığını kaydetti.

PENCERELERİN DEĞİŞMESİ DE ÇÖZÜM OLABİLİR

Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, Çift camlı ısı cam pencerelerin ısıyı içeride tuttuğundan tek camlı pencerelere göre daha verimli olduğunun altını çizerek, Dış duvardaki pencere alanlarının büyük olmasının da ısı kaybını artırdığını belirtti.

“Duvar alanının en fazla – 15’i kadar bir alan pencere için ayrılmalıdır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, “Eğer pencereleriniz çok sayıda ve geniş ise, pencere değiştirme esnasında bir kısmını ördürebilir ve alanını düşürebilirsiniz. Bu sayede ev içindeki ısı kaybınız da azalacaktır.” şeklinde kaydetti.

[UHA Haber Ajansı, 29 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir