Ekonomi

Konut ve ticari gayrimenkullere yapılan KDV indirimlerinde son ay

UHA HABER / Konutta KDV indirimleri gayrimenkul sektörünü canlandırdı. İndirimler bir ay daha devam edecek. Banka faizleri de yüzde 1’in altında.

TRT Haber : İclal Aydıngöz

Gayrimenkul sektörü hareketli…

Önce KDV indirimleri geldi, ardından banka faizleri düştü.

Hükümetin ekonomiyi destekleyen adımları, konut sektörünü canlandırdı.

KDV indiriminde son ay

Konut satışlarında yüzde 18 olarak uygulanan Katma Değer Vergisi 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 8 uygulanmaya devam edecek. Bununla birlikte tapu harçları da yıl sonuna kadar toplamda yüzde 4 yerine yüzde 3 olarak uygulanacak.

Enflasyonla mücadele kapsamında, faizlerde, KDV oranlarında ve tapu rayiç bedellerinde yapılan indirimler, ev almak isteyenler için fırsat yarattı.

Uzmanlar, kasım ayı rakamlarında konut satışlarında 1 milyonu aşabileceğini tahmin ediyor.

Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Şu anda bir ev almak istediğinizde 1 milyon liralık bir daire almak istiyorsunuz yüzde 3’ü 30 bin lira, 15 bin bir taraf, 15 bin bir taraf ödüyor. Fakat daha öncesinde yüzde 4’tü ya da yılbaşı sonrasında bu rakam 40 bin olacak dolayısıyla 20 bin 20 bin, yani o zaman ne olacak, 15 bin değil her iki taraf da 5’er bin fazla vermiş olacak.” dedi.

Peki gayrimenkul sektöründeki hareketlilik piyasaya nasıl yansıdı?

Başaran, gayrimenkulun el değiştirmesi ve insanların alım satım yapmasının piyasaları inanılmaz derecede etkilediğini belirterek şunları söyledi:

“Yıl sonunu keyifli bir şekilde kapatacağımızı düşünüyoruz, sadece alana satana değil, ülkemiz açısından da bu durum geçerli.”

Konut kredi faizlerinin daha da düşmesi bekleniyor

Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesiyle, konut kredi faizlerinin daha da aşağı çekilmesi bekleniyor. Böylece konut satışlarının artacağı ve stokların eriyeceği düşünülüyor.

[UHA Haber Ajansı, 01 Aralık 2019]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası prestij bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir