Gündem

Konferans: ‘Özel eğitim ve Otizm’

UHA HABER / Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nce, ‘Özel eğitim ve Otizm’ konusunun ele alındığı bir konferans gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi Başkanı Yücel Alpay Demir’ in ev sahipliğinde düzenlenen konferansın konuk uzmanı İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi müdür yardımcısı Atilla Turkkal’dı.

Uzman Atilla Turkkal, Otizmin iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki yetersizlikle seyreden ve çocuğun gelişimini önemli derecede olumsuz etkileyen bir yaygın gelişimsel bozukluk olduğuna dikkat çekti. 

Doğuştan gelen bir bozukluk olmasına rağmen, belirtiler bebeklik ve erken çocukluk (0-3 yaş arası) döneminde belirmeye başladığını hatırlatan Atilla Turkkal, nedenlerinin tam olarak bilinmemekle birlikte; genetik, biyolojik ve nörolojik sebepler olarak vurgulandığının ifade etti.

Turkkal, çocuğun aileye katılmasının öncesindeki beklentilerin ve sonrasında yaşanan gelişmelerin farklı olması durumunda ailelerde tepki durumları oluştuğunu ve bunların da genelde 3 şekilde karşımıza çıktığını anlattı.

Uzman Atilla Turkkal, Otizmle ilgili aşamaları şöyle sıraladı:

BİRİNCİ AŞAMA; şok, inkar, keder ve çöküntü tepkileri yer almakta iken

İKİNCİ AŞAMA; karışık duygular, suçluluk, kızgınlık ve utanma tepkileri

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Anlaşma, uyma ve yeniden düzenleme ile kabul ve uyum tepkileri yer alır diyerek erken teşhis, erken kabullenme ve erken başlanan eğitimin önemine değindi. 

“Otizmli çocuğun başarıları takip edilerek her zaman övülmeli” diyen Uzman Turkkal, Otizmli çocukların yapacakları işleri organize etmelerine yardımcı olmak amacıyla bir defter tutulmalı ve yapılacak işlerin, kullanılacak malzemelerin deftere kayıt edilerek kullanılmalı, Çocuğun bağımsız olarak çalışması ve oyun oynaması esnasında harcanacak zaman, ne yapması gerektiği, ne kadar yapması gerektiği, süresi ve çalışmayı, oyunu bitirince ne yapacağına ilişkin bilgiler çocuğa verilmelidir” dedi.

Konferansın sonunda Özel Eģitim Rehberlik ve Araştırma müdürü Yusuf Şahin de bu konuda ki tecrübelerini öğretmen velilerle paylaştı.

Yusuf Şahin, günümüzde ortalama her 68 çocuktan birinin otizmli olarak doğduğunu hatırlatarak, toplumun bu konuda bilinçli olmasının gerekliliğinin bu tür konferans ve eğitimlerin öneminie vurgu yaptı.

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nce düzenlenen, ‘Özel eğitim ve Otizm‘ konusunun ele alındığı konferansa önemli katkılarda bulunan Uzman Atilla Türkkal ‘a günün anısına hazırlanan Türk Ocağı plaketi takdim edildi.

Konferansa Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Türkçüler Platformu Başkanı Özer Mert Özdemir, okul müdürleri, öğretmenler ve Türk Ocaklı öğrenciler katıldı.

[UHA Haber Ajansı , 18 Kasım 2019]

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir