Avrupa

Komedyen Böhmermann’ın Merkel’a Açtığı Davaya Red

UHA HABER / Alman komedyen Jan Böhmermann’ın tartışmalı Erdoğan şiirini “kırıcı” olarak nitelendiren Başbakan Merkel’a açtığı dava reddedildi. Berlin İdare Mahkemesi, temyiz yolunu da kapattı. 

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli bir şiiri 2016 yılında bir televizyon programında okuyan Alman komedyen Jan Böhmermann’ın, Başbakan Angela Merkel’e karşı açtığı men davası sonuçlandı.

Böhmermann, o dönem şiiri “kasıtlı olarak kırıcı” diye nitelendiren Merkel’in tarafsızlık ve nesnellik yükümlülüğüne aykırı davrandığı gerekçesiyle ifadenin bir daha tekrarlanmaması için mahkemeye başvuruda bulunmuştu.

Berlin İdare Mahkemesi Merkel’ın kullandığı ifadenin tekrarlanma ihtimali bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti ve karara temyiz yolunu da kapattı.

Ne olmuştu?

31 Mart 2016’da ZDF kanalında yayınlanan “Neo Magazin Royale” adlı programda Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik okuduğu şiir Türkiye’de büyük tepki görmüş, Alman kamuoyunda da sanatsal özgürlüğün sınırları konusunda tartışmalara neden olmuştu. Şiiri “kasıtlı olarak kırıcı” diye nitelendiren Başbakan Merkel, gelen eleştirilerin ardından bu açıklamasının hata olduğunu açıklamıştı.

Böhmermann, açtığı davada hükümetin nesnel ve tarafsız olma zorunluluğunu vurgulayarak bu ifadenin bir daha kullanılmayacağına dair taahhüt açıklaması talep etmişti.

Böhmermann, bu okumuş olduğu şiir ile birlikte Almanya’da izin verilen hiciv ile yasak olan hakaret arasındaki farkı göstermek istediğini belirtmişti.

Şiir, Almanya ile Türkiye arasında diplomatik gerginliğe yol açmış, Erdoğan şiirin hakaret içerikli olduğunu gerekçe göstererek yasaklanması talebi ile Alman komedyene dava açmıştı.

Şubat 2017’de verdiği kararda Hamburg Eyalet Mahkemesi, Böhmermann’ın Erdoğan ile ilgili şiirinin “hakaret içerikli ve onur kırıcı” olduğuna hükmettiği bazı bölümlerini yasaklamıştı. Bunun üzerine Böhmermann, Erdoğan şiirinin kısmen yasaklanması kararına itiraz ederek, temyize başvurmuştu. Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi ise, Mayıs 2018’de şiiri kısmen yasaklayan bir alt mahkemenin kararını onamış, böylelikle, 24 mısralık şiirin 18 mısrasının bir kez daha okunması yasaklanmıştı.

Ancak aynı mahkeme, Erdoğan’ın şiirin tamamen yasaklanması talebini reddetmişti. Mahkemenin hâkimi, şiirin geri kalan kısmının hiciv olduğunu ve Erdoğan’ın bunu bu şekilde kabul etmesi gerektiğini söylemiş ve temyiz yolunu kapatmıştı.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir