Şehir Haberleri

Kocaeli Doğa Koruma Derneği’nden (KDK) Doğa Yürüyüşü

Kocaeli Doğa Koruma Derneği (KDK), Gölcük Belediyesi ve Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü’nün de katkılarıyla ‘Doğa Yürüyüşü ve Kocaeli’nin En Yaşlı Anıt Kestane Ağacı Tanıtımı’ konusunda bir etkinlik düzenlendi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, ‘Doğa Yürüyüşü ve Kocaeli’nin En Yaşlı Anıt Kestane Ağacı Tanıtımı‘ etkinliği yarın saat 13.00’de Halıdere Çarşı Meydanı’ndan yürüyüş parkuruna hareketle başlayacak.

Veysel Kavrayan, ile ilgili görsel sonucuKocaeli Doğa Koruma Derneği’nin (KDK)  Genel Sekreteri Veysel Kavrayan, dünyamızda yaşayan bazı ağaçların  insan idrakını zorlayacak kadar yaşlı olduğunu söyledi.

Veysel Kavrayan, “Bazıları binlerce, yüzlerce yıllık tarihe tanıklık ediyorlar. Tarih ve ders kitaplarında okuduğumuz pek çok tarihi olayın canlı tanıkları. Medeniyetlerin kuruluşlarına, batışlarına tanık olan bu ihtişamlı ağaçlar, dünyamızın tarihini bizden daha iyi tanıyorlar” dedi.

Kocaeli’nin En Yaşlı Anıt Kestane Ağacı’nın  tüm bu bilgiler ışığında ağacın yaş tespitini yaptırdıklarını hatırlatan Veysel Kavrayan,  400 ile 500 yıl arası yaşta olduğunu tesbit ettiklerini ifade etti.

Veysel Kavrayan, şimdi Anıt Kestane Ağacı’nın tedavisinin devam ettiğini belirterek ‘Anıt Ağaç‘ başvurusunun sonucuna göre tescilini yaptıracaklarını bildirdi.

Özel arazisinde bulunan Anıt Kestane Ağacı’ndan  dolayı Veysel Kavrayan,  doğaya ve tarihe göstermiş olduğu saygı ve emekten dolayı Mensur Keskin’e de teşekkür etti.

Kocaeli Doğa Koruma Derneği’nin (KDK) amacı hakkında da bilgi veren Veysel Kavrayan, derneğin 2018 yılının Şubat ayında kurulduğunu hatırlatarak, Kocaeli’nin doğasını, biyolojik çeşitliliğini, ekolojik süreçlerini takiple korunmasına ve sürdürülebilir yönetimine katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Veysel Kavrayan, “Dernek amacına ulaşmak için; İnsanı doğayla buluşturarak, doğayı bir bütün olarak algılamasını, sevmesini, doğaya zararı dokunmadan yaşama bilinci kazanmasını ve yerel değerlerin korunmasının temini için çalışır. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla, üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirlikleri oluşturur. Doğayla ilgili sorunlara kamuoyunun dikkatinin çekilmesi için çalışır” olarak belirlendiğini kaydetti.

Hamdi Kaptanoğlu, Veysel Kavrayan, Gülten Karaca, Hülya Tamyüksel, Hakan Tanta, Sedat Karaaslan, Nil Pembe Özer, Ezgi Ülkü Aykut, Hasan Ali Demir tarafından kurulan Kocaeli Doğa Koruma Derneği (KDK), Temmuz ayında yapılan Genel Kurul ile hali hazırdaki Yönetim Kurulu ile yoluna devam ediyor.

Kocaeli Doğa Koruma Derneği’nin (KDK), Yönetim Kurulu Üyeleri; Başkan Hasan Ali Demir, Başkan Yardımcısı Gülten Karaca, Genel Sekreter Veysel Kavrayan, Sayman Birgül Uçum Ayar, Üye Emrah Yaşa, Üye Mehmet Koyuer, Üye Ezgi Ülkü Aykut’dan oluşuyor.

Kocaeli Doğa Koruma Derneği (KDK), Gölcük Belediyesi ve Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü’nün de katkılarıyla ‘Doğa Yürüyüşü ve Kocaeli’nin En Yaşlı Anıt Kestane Ağacı Tanıtımı’yla ilgili gerçekleştireceği etkinliğin Proğram Akışı şöyle:
13:30 Halıdere Çarşı Meydan Buluşma
13:45 Yürüyüş Parkuruna Hareket
14:00 Yürüyüş Parkuruna Varış
14:15 Anıt Ağaç Buluşma, Konuşma ve Plaket Takdimi
15:00 Anıt Ağaç – Şekersuyu Yürüyüş
15:30 İkram

İrtibat: KDK Genel Sekreteri Veysel Kavrayan 0532 490 07 00

KOCAELİ, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir