Dünya

Koalisyondan Suriye Demokratik Güçleri’ne Eğitim

IŞİD’le mücadele koalisyonu, örgütten geri alınan toprakların korunması için Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) eğitim verdiklerini kaydetti.

Konuyla ilgili açıklamayı koalisyon yetkililerinden Fransız Tuğgeneral Frederic Parisot yaptı.

Parisot bir soru üzerine, IŞİD’den geri aldıkları toprakların korunması için SDG’ye eğitim verdiklerini söyledi.

SDG için “Kuzeydoğu Suriye Savunma Gücü” adını kullanan Parisot, bir muhabirin “Suriye Savunma Gücü’nün ne olduğu ve onlara ne tür eğitimler verildiği” şeklindeki sorusu üzerine, “Bunlar Suriye Demokratik Güçleri. Güvenlik güçleri dediğimiz güçlere sahip olacaklar. Çünkü savaştan sonra, ki aynısı Irak tarafı için de geçerli, askeri açıdan kazanımlarını ellerinde tutmaları gerekiyor. Dolayısıyla onlara toprakları ellerinde tutmaları için eğitim veriyoruz” diye konuştu.

YPG. SDG’nin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Türkiye YPG’yi PKK’nın uzantısı olduğu gerekçesiyle terör örgütü olarak niteliyor.

‘IŞİD Suriye’de 300 kilometrekarelik alanı kontrol ediyor’

Parisot basın toplantısında ayrıca Suriye’de hala 300 kilometrekarelik bir alanı elinde tuttuğunu belirtti.

Fransız Tuğgeneral, örgütün 30×10 km’lik bir alanı Deyrizor bölgesinde kontrol altında tuttuğunu kaydetti.

Parisot, bölgedeki IŞİD savaşçılarının sayısını bilmediğini fakat çatışmaların en az 2 ya da 3 ay devam edebileceğini belirtti.

Fransız general, IŞİD temizlendikten sonra da örgütün yeniden güç kazanmaması için koalisyonun Irak ve Suriye’de kalması gerektiğini vurguladı.

Parisot, “Bence koalisyonun, operasyonların ardından yeteri kadar kalması IŞİD’in kalıcı olarak yenildiğini garanti altına alma çabası” dedi.

En güçlü zamanında IŞİD, Irak’ın üçte biriyle Suriye’de geniş alanları kontrol altında tutuyordu.

VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir