Sağlık & Yaşam

Kız Çocuk Yetiştirmek Daha mı Zor?

Gökkuşağı

UHA HABER / Amerikalılar bu konuda ne düşünüyor dersiniz? Erkek çocuk yetiştirmek kız çocuk yetiştirmekten daha mı kolay? Bilmem siz ne düşünüyorsunuz? Amerikalı anne-babaların ne düşündüklerine bakalım önce.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir Gallup anketine göre, Amerikalılar erkek çocuk büyütmenin kız çocuk yetiştirmekten daha kolay olduğunu söylüyor.

Ankete katılanların yarısından fazlası, yüzde 54’ü, erkek çocuk yetiştirmenin daha kolay olduğunu savundu. Amerikalılar’ın %27’siyse ‘kız çocuk yetiştirmek daha kolay’ dedi.

Gallup Araştırma Şirketi aynı soruyu 1947 yılında da sormuş ve ankete katılarların %42’sinden ‘erkek çocuk yetiştirmek daha kolay’ yanıtı almış. Amerikalılar’ın yüzde 24’ü, ‘kız çocuk büyütmek daha kolay’ derken, %24’ü de ‘bir fark yok’ diye yanıtlamış soruyu. 1990 yılında aynı soru sorulduğu zaman rakamlarda büyük bir değişiklik olmadığı görülmüş.

Erkeklerin yüzde 58’ine göre erkek çocuk yetiştirmek daha kolay. Kız çocuk yetiştirmek daha kolay diyen erkeklerin oranı yüzde 24’te kalıyor. Kadınların yüzde 50’siyse erkek çocuk yetiştirmenin kolay olduğuna inanıyor.Kız çocuk yetiştirmek kolay diyen kadınların oranı yüzde 29.

18-29 yaş arasındaki Amerikalılar’ın yüzde 62’si erkek çocuk yetiştirmenin daha kolay olduğunu söylüyor. Yaş ilerledikçe kız ve erkek çocuk yetiştirmenin zorluğu arasındaki fark da azalıyor.

Gallup araştırma şirketine göre, Amerika’da son yıllarda kız çocuklarını koruma ve kadın eşitliğini ve haklarını savunma vurgusunun artmasına rağmen, halkın çoğunluğu erkek çocukların daha kolay yetiştirildiğini savunmaya devam ediyor.

Gallup şirketi araştırmacılarına göre, kız çocuk yetiştirmenin zorluğu, kızların özellikle ergenlik yaşlyarında çok duygusal olmalarından kaynaklanıyor. Nedenlerden biri de kız çocuklarına yönelik taciz ve kaçırma gibi tehditlerden duyulan kaygılar.

Birleşmiş Milletler’in 2015 istatistiklerine göre, Amerika’da her 100 kız bebeğe karşılık 105’e yakın erkek bebek doğuyor.

Uluslararası ortalama her 100 kız bebeğe karşılık 107 erkek bebek doğduğunu gösteriyor. En çok erkek bebek doğan ülke Azerbeycan. Bu ülkede her 100 kız bebeğe karşılık 119 erkek bebek doğuyor. İkinci sırada Çin var. Çin’de erkek bebek doğum sayısı 100’e karşı 116.

Bilmem sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Çocuğu olanlar iyi bilirler, çocuk yetiştirmek başlı başına büyük bir sorumluluk. Benim bir kızım, bir de oğlum var. Kendimi bu konuda çok şanslı sayıyorum. İkisi de çok iyi çocuklar ve ikisi de birbirinden kıymetli benim için. Çalışan bir anne olarak her zaman onlara yeterince zaman ayıramadığım için kendimi suçlu hissettim, hissediyorum. Gallup, kızların ergenlik yıllarında daha duygusal olmalarına bağlıyor ‘zor yetişmeleriyle’ ilgili görüşleri. Bence çocukların karakterleri de farklı olabiliyor. Yani ‘kızlar için bu geçerli, erkekler için şu geçerli’ diyerek genelleme yapmak her zaman doğru olmayabiliyor. Anne babaların çocuklarının sorunlarına nasıl yaklaştığı da önemli bence. Karşılıklı diyaloğun tonu ilişkilerde mucizeler yaratabilir. Anne babalara kolay gelsin!

HABER : Hülya POLAT

***

[UHA Haber Ajansı, 03 Ocak 2020]

 

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir