Atıf Özgen Yazarlar

Kitap!..

Kitap, okumak amacıyla kitaplıkta, kitapçıda, kütüphanede veya evlerimizde muhafaza ettiğimiz ve değer verdiğimiz bir nesnedir.

kitap okumak ile ilgili görsel sonucuKitap ve okumak birbirini tamamlayan çok önemli iki kelimedir.

Bir kitap okunmadığı sürece, sadece rafları süsleyen anlamsız bir nesne olmaktan öteye gidemez!

Ancak okuma aşkıdır ki; bizleri kitap sevgisine yönelten bir tutkunun içine çekebilir.

Ne yazık ki ülke olarak binde bir düzeyinde kalan okuma oranı ile dünya genelinde ve Avrupa ülkeleri arasında çok gerilerde kendimize yer bulabiliyoruz.

UNESCO verilerine göre, ülkemiz 2017 yılı değerlendirmelerine göre kitap okuma oranı açısından 86ncı sırada yer almıştı.

Avrupa İstatistik Kurumu ( Eurostat) verilerine göre de Türkiye, Avrupa’da günde ortalama 7 dakika kitap okuma alışkanlığı ile bazı Avrupa ülkelerinin önünde bulunmaktaydı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) verileri de günde kişi başına kitap okumak için ayrılan sürenin 1 dakika olduğu gerçeğiyle yüzleşmemizi sağladı.

Aynı TÜİK verilerine göre Türk insanı günde televizyon izlemeye 6 saatini, internet ortamında dolaşmaya da 3 saatini ayırmaktadır.

kitap okumak ile ilgili görsel sonucuTÜİK verilerinin ortaya koyduğu bir başka gerçek, ülkemizde kitabın ihtiyaç listemizin 235nci sırasında yer almış olmasıdır.

Veriler böyle olunca insanlarımızın kütüphanelere, kitap fuarlarına ve kitapçılara zaman ayırmamasının arkasında yatan gerçek su yüzüne çıkmış bulunuyor.

Kitap okumak bir sevginin tezahürüdür aslında… Bu sevgi küçük yaşta edinilirse ömür boyu sürer.

Kitap okuma alışkanlığının edinilmesinde evde anne ve babanın, okullarda öğretmenlerin öncü rol üslenmesinin önemi büyüktür.

Sevgili okurlarım, geçmişi anımsıyorum da yıllar önce henüz öğrenci iken Kayseri’de Şehit Nazım İlkokulumuzun küçük kütüphanesi önünde ödünç kitap almak için sıraya girerdik. Rahmetli öğretmenimiz Halide Taşçıoğlu, hafta içinde çoğu kez son dersi kitap okumaya ayırırdı. Bir arkadaşımızın okuduğu diğerlerinin sessizce dinlediği kitaplar arasında Pollyanna  ilk sırada yer alıyordu.

Pollyanna bize yaşamın güzel yanlarını, sevinçlerin paylaşıldıkça çoğaldığını, üzüntülerin ise paylaşıldıkça azaldığı gerçeğini öğretti.

Okulumuzda hafta başında sınıf öğretmenimizce dağıtılan dergi, ders kitabı yanında takviye olarak verilen ve öğrencilere okuma tutkusu aşılayan bir içeriğe sahipti. Bu nedenle dergi dağıtım günlerini heyecanla beklerdik.

Aradan geçen uzun yıllar sonrası yetişkin bir birey olarak bazı gençlerimizin okuma tutkusu yerine zararlı alışkanlıkların peşinden gitmesini üzüntü ile izliyorum.

kitap okumak ile ilgili görsel sonucuKitap, zamanımızı değerlendirmenin en etkili yöntemlerinden biridir.

Kitap, okuma zevkimizi geliştiren harika bir nesnedir.

Kitap, bilgi dağarcığımıza yenilerini ekleyen ve bizi yaşamın basamaklarına tırmandıran gerçek bir dosttur.

Okuduğumuz her hikaye veya romanın içindeki kahramanlar ile birlikte gizemli bir yolculuğa çıkarız.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın adıyla okunan, biz insanları dünya ve ahiret gerçeği ile yüzleştiren çok değerli bir kitaptır.

Kitap, gerçek dostlar ve arkadaşlar arasında birbirimize verebileceğimiz en güzel armağandır.

Kitap okuma alışkanlığı edinen bir birey, kendini ömür boyu sıkılmaktan kurtaracak çok değerli bir dosta sahip olmuş demektir.

Türk ve dünya klasik eserleri arasında yer alan kitaplar, okuma tutkumuzu üst düzeye çıkarmaya katkıda bulunan kitaplardır.

Kısaca kitap, dünyaya açılan içinde değerli bir hazine barındıran bir penceredir. Bazı kitapların böyle değerli bir hazineyi içinde barındırmaması, kitaplar konusunda seçici olmamızı gerekli kılar.

Geçmiş yıllarda ülkemizde zaman zaman bazı kitapların yasaklama yoluna gidilmesi, ancak darbeci bir anlayış ve yönetim tarzının tezahürü olarak ortaya çıkmıştır.

İnsan ve insanlık açısından zararlı içeriğe sahip olan kitaplar, fikri ve vicdanı hür bireyler üzerinde olumsuz etki yapamaz!

kitap okumak ile ilgili görsel sonucuÜnlü Alman edebiyatçı ve politikacı Johann Wolfgane Goethe’ye ( 1749-1832 ) göre; ‘ İçinde iyi yanı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur.,

Okuduğumuz her kitap, bize bilgi dağarcığımızı artırmanın yanında ufkumuzu da genişletebilmelidir.

Bu gerçeği 18nci Yüzyılda yaşamış İngiliz şair Alexander Pope (1688-1744) şöyle ifade eder:

‘ Okuduğunuz eser sizi fikren yükseltip içinizi iyi duygularla doldurmalıdır.,

Kendimizi mutlu hissetmenin bir yolu da kitap okuma alışkanlığı edinmekten geçmektedir. İngiliz matematikçi ve gökbilimci Sör John Frederich Herschel’de kitap okuma aşkı ve mutluluk arasında şöyle bir ilişki kuruyor:

Bir insana okuma aşkı ve onu tatmin edecek kitap verin; emin olun ki bu insan mutlu olacaktır.,

Kitap, insanı sıkıntıdan kurtaran, zamanını en iyi şekilde değerlendiren ve mutlu kılan anlamlı bir nesnedir.

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu, elektronik ortamda da kitaplara ulaşabiliyoruz.

Sanal ortamda kitap indirmeyi sağlayan uygulamalarla, indirdiğimiz kitapların içeriği hakkında bilgi edinebiliyoruz.

Sonuçta kendimizi fikren geliştirmemiz, bilimin açtığı yoldan ilerlememiz ve geleceğe doğru emin adımlarla yürümemiz, kitap okuma alışkanlığını kendimize rehber edinmekle mümkündür.

Yazımızı Romalı şair Publius Ovidius’un ( M.Ö: 43, M.S: 17) şu sözüyle tamamlayalım:

Yetişen gençleri kitaplarla beslemeyen uluslar yıkılmaya mahkumdurlar.,

              Atıf ÖZGEN

(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN 1948 yılında Kayseri'de dünyaya geldi.İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de yaptı. Kayseri Lisesini bitirdikten sonra Yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1968-1973 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde eğitim gördü. Yüksek Matematikçidir.Mesleki yaşamı Sosyal Güvenlik Kurumunda geçti. Kurumdaki 40 yılı bulan görevinde İstatistikçi, Eğitimci ve Araştırma Şube Müdürü olarak görev yaptı. Son olarak Kurumun, Koordinasyon ve Bilgilendirme Dairesinde Rehberlik Merkezi Müdürü iken emekli oldu.Halen bir sivil toplum kuruluşu olan İnsani Değerler Derneğinin Kurucu üyelerinden olup, Dernekte Yönetim Kurulu Üyeliği yanında Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Demokraside Birlik Vakfının da üyesidir. Derneğin internet sitesindeki Köşesinde, yazar olarak konusu insanın maddi ve manevi yapısını ele alan makale ve sohbet türü yazıları yer almaktadır. Aynı yazılar (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı' nın sitesindeki köşesinde de yayımlanmaktadır. Özgen evli ve iki çocuk babasıdır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir