Gündem

Kitap: Amerikan Grand Stratejisi | Obama’nın Ortadoğu Mirası

SETA İstanbul Araştırmaları Direktörlüğü Araştırmacılarından Çağatay Özdemir’in,SETA yayınları arasında yer alan  ‘Amerikan Grand Stratejisi | Obama’nın Ortadoğu Mirası’ başlıklı kitabı raflarda yerini aldı.

Amerikan Grand Stratejisi | Obama’nın Ortadoğu Mirası ile ilgili görsel sonucuBu kitap Amerikan grand stratejileri üzerine odaklanmış ve Obama dönemini ise detaylı şekilde incelemiştir. Bu bağlamda Beyaz Sarayın grand stratejisiyle belirlediği dış politika tercihleri ve Ortadoğu özelindeki yansımaları ortaya koyulmuştur.

Küresel güçlerden bölgesel aktörlere kadar birçok ülke grand strateji doğrultusunda dış politikalarını şekillendirmektedir.

ABD bu ülkelerin başında gelmekte ve kuruluşundan beri farklı grand stratejiler tercih ederek uluslararası sistemde yer almaktadır.

ABD’nin uluslararası sistemdeki rolü İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte güçlenmiş ve Soğuk Savaş’tan sonra da zirveye ulaşmıştır.

Washington 1990’larda Sovyetler Birliği’nin nüfuz alanlarında etkisini artırmaya çalışmış ve artık tek kutuplu bir dünya sistemi olduğunu iddia etmiştir. Ancak çok geçmeden bu iddia yerini uluslararası sistemdeki artan çatışmalara ve gerilime bırakmıştır.

ABD başkanları bu gergin atmosfer süresince de politikalarını grand stratejileri üzerinden belirlemiştir.

Bu kitap Amerikan grand stratejileri üzerine odaklanmış ve Obama dönemini ise detaylı şekilde incelemiştir.

Bu bağlamda Beyaz Sarayın grand stratejisiyle belirlediği dış politika tercihleri ve Ortadoğu özelindeki yansımaları ortaya koyulmuştur.

Obama, Bush yönetiminin miras bıraktığı ekonomik sorunların üstesinden gelmek ve iç politikada yaşanan problemleri gidermek amacıyla dış politikada düşük düzeyde maliyet öngören adımları tercih etmiştir.

Nitekim Obama önceki yönetimden Afganistan ve Irak savaşlarını devralmış ve ardından da Ortadoğu’daki Arap İsyanları’yla karşılaşmıştır. Ayrıca Obama İran nükleer müzakerelerine odaklanmış, İsrail-Filistin çatışmasına ve terör örgütlerine karşı ikircikli tutumlar sergilemiştir.

Obama’nın söz konusu adımları Ortadoğu’daki sorunları derinleştirmiş ve bölgedeki istikrarsızlıktan PKK/PYD terörüne desteğe kadar uzanan olumsuz bir tablo meydana getirmiştir.

SETA Kitapları 40
ISBN: 978-975-2459-95-3
© 2018 SET Vakfı Iktisadi Işletmesi
1. Baskı: Eylül 2018,Istanbul
Bu yayının tüm hakları SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları
Vakfı’na aittir. SETA’nın izni olmaksızın yayının tümünün veya bir kısmının elektronik veya mekanik (fotokopi, kayıt ve bilgi depolama, vd.) yollarla basımı, yayımı, çoğaltılması veya dağıtımı yapılamaz. Kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.
Editör: Mehmet Akif Memmi
Düzelti: Mustafa Said Işeri
Kapak Tasarımı: Hasan Suat Olgun
Baskı ve Cilt: Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş.,
Istanbul
SETA Kitapları
Nenehatun Cd. No: 66 GOP Çankaya 06700 Ankara
Tel: +90 312 551 21 00 | Faks: +90 312 551 21 90
www.setav.org | info@setav.org
***

Çağatay Özdemir

Çağatay Özdemir

Araştırmacı, Avrupa Araştırmaları, İstanbul
Lisans eğitimini 2010 yılında Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde, yüksek lisansını ise aynı bölümde “Ortadoğu ve Arap Baharı, Türkiye Demokratik Bir Ülke Olarak Ortadoğu’da Model Olabilir Mi?” başlıklı tez çalışmasıyla 2012’de tamamlamıştır.
Özdemir, 2013’te ABD’de Saint Joseph’s University’de sosyal bilimler alanında misafir araştırmacı (visiting fellow) olarak bulunmuştur.
Türkiye’ye döndükten sonra Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora eğitimine başlamış ve 2018’de “Obama’nın Grand Stratejisinin Ortadoğu’ya Yansımaları” başlıklı tez çalışmasıyla doktor unvanı almıştır.
Özdemir’in, ABD’nin grand stratejisi ve dış politikası, İsrail lobisinin Türkiye-ABD ilişkilerine etkisi, Türk dış politikası, Suriye iç savaşı ve Ortadoğu ülkelerinin siyasi yapıları üzerine yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir