İnci Cevher UZGAŞ Yazarlar

Kitap: Amerikan Grand Stratejisi | Obama’nın Ortadoğu Mirası

Elimi Bırakma

Değerli okurlar artık buradan sizlere yazacağım..Bana bu imkanı sağlayan (UHA)  Uluslararası Haber Ajansı ailesine çok teşekkür ediyorum.

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Araştırmacılarından Çağatay Özdemir, Strateci Araştırmaları Serisi’nden çıkan ‘Amerikan Grand Stratejisi | Obama’nın Ortadoğu Mirası’ adında yeni bir eser kazandırdı.

Bu kitap, Amerikan grand stratejileri üzerine odaklanmış ve Obama dönemini ise detaylı şekilde incelemiştir. Bu bağlamda Beyaz Sarayın grand stratejisiyle belirlediği dış politika tercihleri ve Ortadoğu özelindeki yansımaları ortaya koyulmuş.

Küresel güçlerden bölgesel aktörlere kadar birçok ülke grand strateji doğrultusunda dış politikalarını şekillendirmekte.

ABD bu ülkelerin başında gelmekte ve kuruluşundan beri farklı grand stratejiler tercih ederek uluslararası sistemde yer almaktadır.

ABD’nin uluslararası sistemdeki rolü, İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte güçlenmiş ve Soğuk Savaş’tan sonra da zirveye ulaşmıştır.

Washington 1990’larda Sovyetler Birliği’nin nüfuz alanlarında etkisini artırmaya çalışmış ve artık tek kutuplu bir dünya sistemi olduğunu iddia etmiştir. Ancak çok geçmeden bu iddia yerini uluslararası sistemdeki artan çatışmalara ve gerilime bırakmıştır. ABD başkanları bu gergin atmosfer süresince de politikalarını grand stratejileri üzerinden belirlemiştir.

Bu kitap Amerikan grand stratejileri üzerine odaklanmış ve Obama dönemini ise detaylı şekilde incelemiş ve bu bağlamda Beyaz Sarayın grand stratejisiyle belirlediği dış politika tercihleri ve Ortadoğu özelindeki yansımaları ortaya koyulmuştur.

Obama, Bush yönetiminin miras bıraktığı ekonomik sorunların üstesinden gelmek ve iç politikada yaşanan problemleri gidermek amacıyla dış politikada düşük düzeyde maliyet öngören adımları tercih etmiştir.

Nitekim Obama önceki yönetimden Afganistan ve Irak savaşlarını devralmış ve ardından da Ortadoğu’daki Arap İsyanları’yla karşılaşmıştır. Ayrıca Obama İran nükleer müzakerelerine odaklanmış, İsrail-Filistin çatışmasına ve terör örgütlerine karşı ikircikli tutumlar sergilemiştir.

Obama’nın söz konusu adımları Ortadoğu’daki sorunları derinleştirmiş ve bölgedeki istikrarsızlıktan PKK/PYD terörüne desteğe kadar uzanan olumsuz bir tablo meydana getirmiştir.

Obama dönemini ve Ortadoğu’da bıraktığı mirası irdelemek aslında Trump dönemini de anlamak anlamına gelmektedir. Zira Ortadoğu’daki problemleri aydınlatmaktadır. SETA, ABD dış politikası konusunda da yayınlar ortaya koyarak özellikle Washington-Ankara ilişkilerini etkileyen faktörler üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir.
SETA Strateji Araştırmaları Serisi’nden çıkan bu kitap ise Amerikan grand stratejisine odaklanarak Türkiye’de daha önce çalışılmamış bir alana ilişkin eksikleri doldurmayı hedeflemektedir. Ayrıca kitap özellikle Türkiye-ABD
ilişkilerinde Amerikan grand stratejisinin etkisini de ortaya koymaktadır.
Bu anlamda Ankara-Washington ilişkileri ve uluslararası sistemde yaşanan dönüşümler Özdemir’in Amerikan grand stratejisiyle belirlediği parametrelerle birlikte okunabilmektedir.
Çağatay Özdemir, ABD’nin son dönem grand stratejisini yeniden mevzilenme üzerinden incelemekte ve bu grand stratejinin etkisini uzun süre sürdüreceğini söylemektedir. Dolayısıyla kitap Beyaz Sarayın günümüzde attığı adımları anlamak ve Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan krizleri incelemek açısından da önem taşımaktadır.
Bu kitabın tüm araştırmacılara ve ilgililere faydalı olmasını diliyorum.
Çağatay ÖZDEMİR kimdir?
Çağatay Özdemir|Lisans eğitimini 2010 yılında Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde, yüksek lisansını ise aynı bölümde “Ortadoğu ve Arap Baharı, Türkiye Demokratik Bir Ülke Olarak Ortadoğu’da Model Olabilir mi?” başlıklı tez çalışmasıyla 2012’de tamamlamıştır. Özdemir, 2013’te ABD’de Saint Joseph’s University’de sosyal bilimler alanında misafir araştırmacı (visiting fellow) olarak bulunmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora eğitimine başlamış ve 2018’de “Obama’nın Grand Stratejisinin Ortadoğu’ya Yansımaları” başlıklı tez çalışmasıyla doktor unvanı almıştır. Özdemir’in, ABD’nin grand stratejisi ve dış politikası, İsrail lobisinin Türkiye-ABD
ilişkilerine etkisi, Türk dış politikası, Suriye iç savaşı ve Ortadoğu ülkelerinin siyasi yapıları üzerine yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.
İnci Cevher UZGAŞ
İnci Cevher UZGAŞ
İnci Cevher UZGAŞ; 1984'te Bremen Almanya'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. Ortaokul, lise yıllarında Müjdat Gezen, Ayla Algan'ın ve Şahika Tekand'ın tiyatro kurslarına katıldı. Tiyatro Alkış'ta " Çizmeden Kral Çıktı" adlı oyunda rol aldı. 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat dalından mezun oldu. Cem Kurtoğlu ile Çanakkale projesinin yönetmen yardımcılığını yaptı ve oyuncu olarak yer aldı. Sanat İşliği Tiyatrosu bünyesinde Payidan Tüfekçioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Yoksun" adlı oyunda rol aldı. Udi Vedat Yar'dan ve Üsküdar Musiki Cemiyeti'nden de Udi Alaattin Pakyüz'den Ud dersleri aldı.Halen Ud çalışmalarına devam etmekte. İstanbul Devlet Tiyatroları bünyesinde "Herkes Sihirbaz Olacak" adlı oyunda bir sezon görev aldıktan sonra Marmaris'e yerleşti ve orada Tiyatro Emek bünyesinde "Böyle Bir Aşk Masalı, Şirin ile Ferhat adlı oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptı. Daha sonra Kocaeli'ye yerleşti ve Kocaeli Tiyatro İz'i kurdu. İnci Cevher; Mehmet Beyazıt ile evli olup, Elif Katre adında birkız annesi.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir