Ekonomi

Kırgızistan’ın tüm bölgelerinde Girişimcilik Hizmet Merkezleri oluşturulması planlanıyor

UHA HABER / Kırgızistan’ın bütün bölgelerinde Girişimcilik Hizmet Merkezleri oluşturulması planlanıyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Bişkek Temsilcisi Ayperi BERKMİRZAYEVA‘nın haberine göre, girişimcileri desteklemek ve iş konularında güvenilir bilgi ve tavsiyeler sağlamak amacıyla Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti bölgelerde “Girişimci Hizmet Merkezleri” kurmayı planlıyor.

Girişimciler Hizmet Merkezi hizmetleri ülkenin Oş, Celal Abad ve Batken’deki girişimciler tarafından kullanılıyor. Gelecekte, bu tür merkezlerin cumhuriyetin tüm bölgelerinde açılması hedefleniyor.

Bu girişimin temel amaçlarından biri girişimcilerin potansiyelini desteklemek ve güçlendirmek.

, Kırgızistan Hükümeti iş geliştirme için gerekli koşulları yaratıyor. Bu nedenle, bölgesel projelere ve ticari kuruluşlara yapılan yatırım girişini teşvik etmek için, yeni oluşturulan işletmeler 5 ila 10 yıl arasında vergiden muaf tutuluyor. Burada, emlak vergisi, arazi vergisi, gelir vergisi ve satış vergisi ödemekten bahsediliyor.

Ayrıca, yerli tarımsal hammaddeleri işleyen işletmeler (istisna edilebilir mal grubunun üretimi hariç) yüzde 80 oranında bir düşüşle katma değer vergisi öderler.

Ayrıca, yerli ürünlerin ihracatı için gerekli koşulları oluşturmak amacıyla cumhuriyet bölgesinde veteriner laboratuvarları açıldı. 2019’un başından beri, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti, laboratuar ekipmanı, teşhis kitleri ve biyolojik ürün alımı için 150 milyon som tahsis etti.

HABER : Ayperi BERKMİRZAYEVA

[UHA Haber Ajansı , 20 Kasım 2019]

Ayperi BERKMİRZAYEVA
Ayperi BERKMİRZAYEVA
Ayperi BERKMİRZAYEVA, Kırgızistan'da dünyaya geldi. Eğitimini Kırgızistan'da Kırgız-Türk Manas Üniversitesi'nde İngiliz Dili Edebiyatı bölümünü tamamladıktan sonra, uzun bir süre Türkiye'de (Antalya'da) tercümanlıkyaptı. Ülkesine döndükten sonra devlet ajansı olan 'KABAR' Kırgız Ulusal Haber Ajansı'nda Haber Tercüme işlerini yürütüyor ve muhabirlik yapıyor. Halen bu ajansta görevine devam ediyor. 2018 yılında (UHA) Uluslararası Haber Ajansı ve (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı ailesine katıldı.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir