Gündem

‘Kırgızistan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar, bir hafta aradan sonra ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘da yine birlikteyiz..’Kabar‘ Kırgız Ulusal Haber Ajansı ve çalışanların da önemli katkısıyla sunduğumuz ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘da yine Kırgızistan’dan önemli haberleri, Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilciliği aracılığıyla Türkiye’deki okurlarımızla paylaşmak istiyoruz.

Bugün ilk haberimiz, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Japonya’nın Tokyo Rope MFG Co., Ltd Başkanı Şigeto Tanaka ile bir araya gelmesiyle ilgili.

Japonya’dan misafirleri makamında ağırlayan Ceenbekov, “Kırgız tarafı, Kırgız-Japon dostluk ilişkilerin gelişmesine özel önem verir. Japon dostlarımız Kırgızistan’ı sosyal ve ekonomik gelişiminde destekliyor.” dedi.

Ceenbekov ayrıca, “Doğal afetleri önlemek ve otoyolların güvenliğini sağlamak için projelerde aktif olarak işbirliği yapmaya hazırız.” ifadelerine yer verdi.

Japonya şirketinin Kırgızistan’da gösterdeği faaliyetleri hakkında bilgi veren Tokyo Rope MFG Co., Ltd Başkanı, şu anda Kırgız mühendislerini istihdam eden ve eğitim ve felaket önleme alanında ileri eğitim yapan bir yan kuruluşunun açılışını bildirdi.

Kırgız mühendislerinin profesyonel düzeyinden memnun olduğunu dile getiren Şirket Başkanı, onların potansiyellerini, bilgi düzeyini çok takdir ettiğini vurguladı.

Gelecekte şirketin Kırgızistan’dan mühendis sayısını sadece Kırgızistan’da değil, diğer ülkelerde de hizmet bakımı yapacak 300 kişiye çıkarmayı planladığını belirten Tanaka, “Kırgızistan’daki hizmet şirketimizin dünya seviyesine ulaşacağına dair büyük umudum var. Kırgızistan’daki bir şubemizin açılışı, şirket için çok doğru bir adım ve yardım olduğunu kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

***

Ceenbekov, yurtdışında çalışan vatandaşlar ile görüştü..

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov,  18 Temmuz’da Kırgızistan dışında çalışan vatandaşlarla bir araya geldi.

Devlet Başkanı ile yapılan bir toplantıda, toplantı katılımcıları, girişimlerinin desteklenmesinden duydukları minnettarlığını dile getirdiler ve ülke ekonomisi açısından muhtemel yatırım planlarını anlattılar.

Katılımcılardan biri Ömürbek Umetaliyev, vatandaşların göçün azalmasını etkileyecek bölgelerin gelişimine katkıda bulunduğunu kaydetti.

Rusya’da girişimci Tolkunbay Akmatov, AEB (Avrasya Ekonomik Birliği) ülkelerindeki sağlık sigortası ve emekli maaşı ödemeleriyle ilgili konulara değindi.

Uluslararası İşadamları Birliği başkanı Akber Marazıkov, Kırgızistan’da işçi göçmenleri tarafından kurulan işletmelere vergi yardımları ve mali çekler verme olasılığını dikkate alma teklifini dile getirdi.

Rusya’da “Kurtuluş İçin” madalyasıyla ödüllendirilen Kırgızistan vatandaşı Marat İsayev, göç muhasebesi ile ilgili sorunların çözümüne yardımcı olma isteğini belirtti.

Rusya’da girişimci Bakıt Abdıkadırov, hafif sanayide yeni teknolojiler getirme ve yeni bir dikiş işine girme ihtiyacına vurgu yaptı.

Yurtdışında çalışan göçmenlere teşekkür eden Ceenbekov, “Vakıflar, halk dernekleri örgütleyen ve köylerine, küçük memleketlerine yardım eden göçmenlerimize çok müteşekkirim. Yavaş yavaş, işçi göçmenleri Kırgızistan’ın yeni ekonomisinin gerçek yatırımcılarına dönüşüyor. İşlerini ülke ekonomisine getiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı, göçün düzeyini azaltmak için ülkenin bölgelerini geliştirmek, açık işletme işletmelerini kurmak, yerel halka yönelik işler sağlamak gerektiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, soruları yanıtlarken, hükümetin ve parlamentonun tartışılan konular üzerinde çalışacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov ayrıca, toplantı bitiminde bütün katılımcılara Manas Destanı kitabını hediye etti.

***

Cumhurbaşkanı Ceenbekov sivil sektör temsilcileriyle bir araya geldi..

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 19 Temmuz’da ülkenin sivil sektör temsilcileri ile “soru-cevap” şeklinde bir toplantı düzenledi.

Toplantıya sivil toplum örgütlerinin ve sosyal aktivistlerin 40 temsilcisi davet edildi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile yapılan toplantıda devletin yaşamı ve devlet organlarının sivil sektörle etkileşimi ile ilgili konularda görüş alışverişi yapıldı.

***

Sevgili okurlar bu haberimizde sporla ilgili..  Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Asya Taekwondo Şampiyonası ITF 2018’in açılış töreni yapıldı.

Söz konusu yarışma Kırgızistan’da ilk kez düzenleniyor. Asya Taekwondo Şampiyonası’na katılmak için 10 ülke başvuruda bulunmuştu. Fakat, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Tacikistan ve İsrail olmak üzere 6 ülkeden sporcular yer alıyor.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bişkek İl Meclis Başkanı Almaz Kenenbayev, iki gün sürecek söz konusu yarışmanın önemine vurgu yaptı.

8 ila 36 yaşları arasındaki sporcular arasında başlayan şampiyona, kazananların ödüllendirmesiyle sona erecektir.

***

Son haberimiz de Kırgızistan’ın turizm merkezinde “Teskey Ceek” etnik festivaliyle ilgili..

Kırgızistan’ın turizm merkezi Isık-Göl bölgesinde geçen hafta sonu 15 Temmuz’da “Teskey Ceek” (Güney Sahil) konulu etnik festivali düzenlendi.

Kırgızistan Ulusal Yazarlar Birliği üyesi Cumahun Şaripov’a göre, Isık-Göl kenarında düzenlenen etnik festival programında çeşitli etkinliklerin yanısıra ulusal Kırgız müzik konseri de yer aldı.

Festival etno-kültürel turizmi destekleme ve göçebe uygarlığın geleneklerini yeniden canlandırma amacıyla organize edildi.

Etno festival sırasında göçebelerin milli oyunları gösterildi.

Kültür programı ve spor performansları Isık-Göl’ün güney kıyısındaki profesyonel etno-spor ekipleri ve göçebe oyunlarının ödülleriyle gerçekleştirildi.

Festival katılımcıları boz üy (milli çadır) kurma etkinliğine katılabildi ve göçebelerin gelenek ve görenekleri hakkında geniş bilgi aldılar.

Ulusal yemeklerin ikram edildiği festival Kırgızların ulusal dansı olarak bilinen Kara Corgo dansının eşliğinde flaş mob’la sona erdi. Flaş mob’a yaklaşık 200 misafir katıldı.

***

Sevgili okurlar, ‘Kabar‘ Kırgız Ulusal Haber Ajansı ve çalışanların da önemli katkısıyla sunduğumuz ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘da yine Kırgızistan’dan önemli haberlerle birlikte olduk.

Bir hafta sonra Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilciliği’nce hazırladığımız ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘da buluşmak umuduyla, sevgiyle kalınız..

uha haber ayperi bekmirzayeva ile ilgili görsel sonucu

HAZIRLAYAN :Ayperi BEKMİRZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcilisi

Bu haberi paylaşınız!

 

 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir