Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Sevgili Okurlar, Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı temsilciliği olarak, her hafta sonu ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın da katkısıyla, Kırgızistan’da yaşanan bir haftanın önemli haberlerini ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ başlığı altında sizler için hazırlıyorum.

‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’, bu hafta da birbirinden güzel ve önemli haberler dopdolu..Bugünki ilk haberimiz Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un Talas’ta çalışma ziyaretiyle ilgili.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkenin Talas bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ülkenin değişik bölgelerine zaman zaman ziyaret gerçekleştiren Devlet Başkanı Ceenbekov, bu kez de Talas bölgesinde bir günlük çalışma ziyaretinde bulundu.

Devlet Başkanı Ceenbekov ziyaret sırasında, Kırgızların kahramanı olan Manas’ın anısına yapılmış Manas Ordo Milli Merkezi’ni de ziyaret etti .

Ceenbekov, Talas’ın Taş-Arık yerleşim birimindeki kreşin inşasını ve Taraz-Talas-Suusamır karayolu imar projesini inceledi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un, 12 Temmuz’da Talas bölgesine yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un doğduğu Şeker köyünü de ziyaret etti.

Ceenbekov, yazarın anısına yapılacak Cengiz Ordo Merkezi’nin inşa edileceği alanda da ı incelemelerde bulundu.

Bütün dünyanın ve Kırgızistan’ın Aytmatov’un doğumunun 90. yılını kutladığını dile getiren Ceenbekov, “Kırgızistan ilk önce Manas sayesinde dünyaya tanıtıldıysa, ülkemizi dünyaya tanıtan ikinci kişi Cengiz Aytmatov oldu. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Bu alanın (Cengiz Ordo Merkezi) Manas Ordo gibi değerli bir merkez haline geleceğinden eminim“dedi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov,  ayrıca bölge sakinleriyle de görüşerek, tarım ve sosyal alandaki projelerin ilerleyişini ve bölgenin ulaşım altyapısını inceledi.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Moğolistan Devlet Başkanı Khaltmaa Battulga’nın dünyanın ikinci en eski bayramlarından biri Naadam (Naadım)ını ve Moğolistan Demokratik Devrimi’ni tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Battulga’ya ilettiği mesajında, “Naadam ve Moğolistan Demokratik Devrimi vesilesiyle tebrik ediyorum. Kırgız-Moğol ilişkileri seviyesini takdirle karşılıyoruz ve ülkemizin halklarının yararı için daha da gelişmesini ve derinleşeceğini sağlayacağız. Tsindao’da Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında yapılan görüşmemizi memnuniyetle hatırlıyorum. Moğolistan heyetini bu yıl Isık-Göl’de yapılacak Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’na bekliyoruz. Fırsattan yararlanarak, Size sağlık ve mutluluklar, Moğolistan halkına barış ve refah dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Naadam bayramı, ile ilgili görsel sonucu

Moğolistan’da dünyanın en eski bayramlarından biri olan Naadam (Naadım) bayramı coşkuyla kutlanıyor. Moğolların iki önemli milli bayramlarından biri olan Naadam bayramı, dünyanın ikinci en eski bayramları olarak biliniyor.

İlgili resim

Naadam’ın kelime anlamı üç erkeksi oyun manasına geliyor. Bunlar; güreş, okçuluk ve binicilik. Her yıl ülkenin her tarafında temmuz ayının 10-13 günleri arasında Naadam etkinlikleri düzenleniyor. Naadam, Cengiz Han döneminden bu yana kutlanıyor. Bu yıl Moğol İmparatorluğu’nun 809. yılı, Büyük Hun Devleti’nin 2224. yıl dönümü ve Moğol halk devriminin 94. yılına denk gelmesi hasebiyle önem taşıyor.

***

Kırgızistan Parlamentosu Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Türkiye tarafından Bişkek’te inşası tamamlanan yeni camii ziyaret etti.

Yapımına 2012 yılında başlanan cami ve külliyesi, Osmanlı mimarisine uygun inşa edildi.

Başkentin doğusunda yaklaşık 35 dönüm arazi üzerine yapılan cami, 7 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip. Caminin kapalı alanlarında ve bahçesinde aynı anda 20 bin kişi ibadet edebilecek.

Ankara’daki Kocatepe Camisi’ni andırıyor

Cami, yaklaşık 500 araç kapasiteli otoparkı, Kur’an kursları, konferans salonu, yemekhane, şadırvan ve idari binaları gibi birçok özelliğiyle Ankara’daki Kocatepe Camisi’ni andırıyor.

Cogorku Keneşin Törağası Dastanbek Cumabekov “Böyle büyük tesisin inşaatı için her zaman dua edeceğim” dedi.

***

Kırgızistan Başbakanı Muhammetkalıy Abulgaziyev, Kazakistan’ın Bişkek Büyükelçisi Karim Kokrekbayev’i makamında kabul etti.

Günümüzde iki ülke arasında verimli siyasi ve ekonomik diyalogu kurulduğunu kaydeden Abılgaziyev, görüşme sırasında karşılıklı yarar sağlayacak bütün alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesi konusuna önem verdiklerini ifade etti.

Muhammetkalıy Abılgaziyev’in devlet başkanlarının ticaret, ekonomik, kültürel ve insani işbirliğini ilerletme görevlerini belirlediğini ve bu nedenle Kırgızistan hükümetinin Ağustos 2018’de Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak toplantısında ortak ilgi alanlarının çıkarılması da dahil olmak üzere bu yönde azami çaba göstermeye devam edeceğini vurguladığı ifade edildi.

Kazakistan Büyükelçisi Karim Kokrekbayev de ikili sınır ötesi işbirliğinin yanı sıra yatırım çekmeyle ilgili meseleleri de teşvik etmeyi planladıklarını belirtti.

Aynı zamanda Karim Kokrekbayev, Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı çerçevesinde Kazakistan’da gerçekleşen etkinlikler hakkında da bilgi verdi.

***

Kırgızistan, 9 Temmuz 2018’de Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan Avrupa Birliği (AB)-Orta Asya Üst Düzey Siyasi ve Güvenlik Diyalog Toplantısına katıldı.

Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirilen söz konusu toplantıda, Avrupa Birliği ve Orta Asya ülkeleri arasında terörizm ve aşırılıkla mücadelede işbirliği, sınır yönetimi ve uyuşturucu kaçakçılığı, su ve enerji işbirliği ve çevre korumayla mücadele konuları, diğer bölgesel ve uluslararası meseleler görüşüldü.

Diyalog toplantısına Afganistan’dan temsilciler gözlemci olarak katıldı, toplantıda taraflar ayrıca Afganistan’daki durum dahil olmak üzere bölgede güvenlik ve istikrar konusunda geniş bir yelpazede yapıcı bir görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda konuşma yapan Kemelova’nın Kırgızistan’da demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, yolsuzlukla mücadele ve ülkedeki sosyo-ekonomik reformları güçlendirmeye yönelik devam eden reformlar hakkında konuştu.

Kemelova ayrıca, Avrupa Birliği’ni Kırgızistan’ın sosyal ve ekonomik kalkınmasının öncelikleri, ülkenin altyapısının iyileştirilmesine katkıları dikkate alınarak yeni Avrupa Birliği Orta Asya Stratejisi çerçevesinde daha aktif bir işbirliğine çağırdı.

AB-Orta Asya Üst Düzey Siyasi ve Güvenlik Diyalog Toplantısının ilki, 2013’te Brüksel’de yapılmıştı.

***

Kırgızistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Dinara Kemelova ile Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov arasında resmi bir görüşme gerçekleştirildi.

Taraflar ikili işbirliğinde güncel konuları ele aldıları ve toplantıda ayrıca en yüksek düzeyde ziyaretlerin düzenlenmesi, Kırgızistan-Türkmenistan Ticaret-Ekonomik, Bilimsel-Teknik ve İnsani İşbirliği ve Ticaret ve Yatırım Oturumu Hükümetlerarası Komisyonunun üçüncü toplantısının düzenlenmesi, karşılıklı ticaretin yoğunlaştırılması, Türkmenistan’ın ulaşım ve geçiş potansiyelini kullanma fırsatlarının genişletilmesi ve iki ülke arasındaki ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi ve eğitim alanında işbirliğin geliştirmesi ile ilgili meselelerin masaya yatırıldı.

Ayrıca, 9 Temmuz 2018’de Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Kemelova’nın Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı J.K. Bellyarov ile bir görüşme yaptı.

Toplantıda tarafların Kırgızistan’ın Avrupa Birliği ile işbirliği meseleleri ele aldıları ve demokrasinin gelişmesine, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygıya yönelik ikili işbirliğinin geliştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdikler.

***

Rus Filmleri Haftası 19- 25 Temmuz arasında Cholpon-Ata ve Kırgızistan’ın Kant kentlerinde düzenlenecek ve RSFSR’nin onur sanatçısı olan SSCB Devlet Ödülü sahibi Natalia Arinbasarova’nın “İlk Öğretmen” filmi sunulacak.

Etkinliğin organizatörü “Üretici merkezi ELS üretimi“, ortağı Cholpon-Ata Belediye Başkanı Ofisi.

Büyük açılış, doğumunun 90. yıldönümü vesilesiyle, seçkin yazar Chyngyz Aitmatov’un eserine dayanarak, filmin gösterilmesinden gerçekleşecek.

Haftalık programda altı yeni Rus uzun metrajlı film “Sazan donmuş” (V. Kott tarafından yönetilen), “Tanklar” (K. Druzhinin), “En alttan” (Y. Polarush), “Saf Sanat” (R. Davletyarov), Sobibor (K. Khabensky) gösterilecek.

Buna ek olarak, Rusya Onur Sanatçısı, Luna Tiyatrosu, şarkı yazarı ve söz yazarı Elena Kondulainen ile yaratıcı bir toplantı düzenlenecek.

***

Sevgili son haberimiz de sporla ilgili..Kırgızistanlı grekoromen stil güreşçi Akcol Mahmudov, Türkiye’de şampiyon oldu.

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da 4-7 Temmuz tarihleri arasında yapılan uluslararası turnuva Champions 2018’te yer alan Kırgız güreşçi Akcol Mahmudov altın madalyanın sahibi oldu.

Turnuvanın ilk gününde Mahmudov, önce Finlandiya (8: 0), sonra Azerbaycan (5: 2) rakiplerini mağlup etti. Final için ter döken güreşçi Mahmudov, Türk rakibini 12:3 skorla yenmişti.

Akcol Mahmudov, birinciliği Türkiye’den sporcuyu yendikten sonra (16: 8) elde etti.

Mahmudov, 18 yaşları arasındaki güreşçiler arasında düzenlenen Asya Grekoromen Güreşi Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştı.

***

Sevgili okuyucular, Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilciliği olarak, her hafta sonu ‘KabarKırgız Ulusal Haber Ajansı‘nın da katkısıyla, Kırgızistan’da yaşanan bir haftanın önemli haberlerini ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘ bu hafta da bu kadar..Önümüzdeki tekrar ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘da buluşmak dileğiyle sevgiyle kalınız!

uha ayperi bekmirzayeva ile ilgili görsel sonucu

Ayperi BEKMİRZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir