Dünya Gündem

‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın değerli okurları, bir hafta aradan sonra ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı muhabirlerinin katkılarıyla hazırlamış olduğumuz ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’da yine birlikteyiz..Kırgızistan’dan ‘Gündem’imiz yine dopdolu..

İlk haberimiz Ceenbekov’un, Astana’nın 20. yıldönümü kutlamalarına katılmasıyla ilgili..

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Astana’nın 20. yıldönümü kutlamalarına katıldı.

Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un Astana’nın 20. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere bir günlük ziyareti için Kazakistan’da  .

Devlet Başkanı Ceenbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan lideri Şevket Mirziyoyev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile birlikte Uluslararası Finans Merkezi “Astana”yı ziyaret etti.

Uluslararası Finans Merkezi “Astana”, EXPO-2017 Dünya Fuarı için kullanılan bölgede yer almakta ve uluslararası finansal hizmetler merkezi, borsa ve uluslararası ticari tahkim, yatırım çekmek, sermaye piyasasını geliştirmek, varlıkları yönetmek ve yeni finansal teknolojiler geliştirmekle uğraşıyor.

Astana’nın 20.yıldönümü resmi resepsiyonla sona erdi.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e doğum günü vesilesiyle tebrik mesajı iletti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Ceenbekov’un Kazak mevkidaşı Nazarbayev’in doğum gününü tebrik ettiği belirtildi.

Açıklamada, Ceenbekov’un Nazarbayev’e gönderdiği kutlama mesajında, “Sizin liderliğiniz altında Kazakistan Cumhuriyeti dünya toplumunun tam teşekküllü bir üyesi haline geldi. Tarihi geleneklere ve karşılıklı saygıya dayanan Kırgız-Kazak ilişkilerinin, kardeş ülkelerimiz arasında karşılıklı olarak yararlı işbirliğinin daha da genişlemesine katkıda bulunmaya devam edeceğine inancım tamdır.” ifadelerine yer verildiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un Kazakistan lideri Nazarbayev’e sağlık, mutluluklar ve devlet faaliyetlerinde başarılar dilediği bildirildi.

***

Bu haberimiz de, Ceenbekov ve Belyaninov, Kırgızistan’da EDB’nin yürüttüğü projeleri görüştü..

Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile Avrasya Kalkınma Bankası Başkanı Berlyaninov, Kırgızistan’da EDB tarafından hayata geçirilen projeleri görüştü.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Avrasya Kalkınma Bankası (EDB) Başkanı Andrey Belyaninov’u makamında kabul etti.

Görüşmede yol ve ulaştırma altyapısını geliştirmek, enerji güvenliğini arttırmak, endüstriyel gelişmeyi ve büyük orta vadeli planları geliştirmek konusunda EDB tarafından hayata geçirilen projeler ele alındı.

İşbirliğin kurulduğundan beri Kırgızistan ile EDB’nin ortak olumlu çalışmalarına dikkat çeken Ceenbekov, Kırgızistan’da önemli yatırım projelerinin finanse edilmesi konusunda EDB’ye destekleri için teşekkür etti.

Özellikle enerji güvenliği konusunda yardımda bulunduğu için EDB’ye teşekkürde bulunan Devlet Başkanı, “EDB’nin Kırgız Cumhuriyeti’ndeki büyük yatırım projelerini finanse etme konusundaki katkısı büyüktür. Aynı zamanda, ülkemiz ekonomisi için stratejik öneme sahip bir dizi projemiz var. Tüm bu alanlarda EDB ile çalışmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Andrey Belyaninov, Kırgızistan için stratejik öneme sahip projelerin hayata geçirilmesinde kapsamlı yardımlar için hazır olduklarını dile getirdi.

Ayrıca Belyaninov, EDB’nin enerji geliştirme ve ulaştırma altyapısının inşası alanında projeler yürütmekle ilgilendiğini de bildirdi.

***

ŞİÖ Yüksek Denetim Kurumları temsilcileri Kırgızistan’da..B

Kırgızistan’da toplantıya katılmak için başkentte bulunan ŞİÖ (Şanghay İşbirliği Örgütü) Yüksek Denetim Kurumları temsilcileri Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından kabul edildi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Ceenbekov ile yapılan toplantıya Muhasebe Odası Başkanı Ulukbek Maripov, Çin Ulusal Denetim Ofisi Genel Denetçisi Hu Zedjun, Hindistan Denetim Genel Müdür Yardımcısı Attri Aşuini, Kazakistan Bütçesinin Yürütülmesine İlişkin Denetim Komitesi Başkanı Natalya Godunova, Rusya’nın Hesap Odası Yönetim Kurulu üyesi, denetçi Tatyana Blinova, Özbekistan Muhasebe Dairesi Başkanı Muzraf İkramov ve Tacikistan Muhasebe Başkanı Çillazoda Karahon yer aldılar.

Başkent Bişkek’te ŞİÖ üyesi ülkelerin Yüksek Denetim Kurumları temsilcilerinin dördüncü toplantısı yapıldığını belirten Maripov, “Ülkemizdeki mücadelenin yoğunlaştığı yolsuzluk da dahil olmak üzere birçok şey hakkında konuştuk.” diye bilgi verdi.

Maripov, toplantı bitiminde protokol imzalandığını, Ortak Bildirge kabul edildiğini ve ŞİÖ üye devletleri, gözlemciler ve ŞİÖ ortaklarının Yüksek Denetim Kurumları temsilcilerinin pozisyonu onaylandığını ve 2018-2019 yıllarında işbirliği için Eylem Planı onaylandığını dile getirdi.

Devlet Başkanı, Şanghay İşbirliği Örgütünün çeşitli devlet ve iş yapıları temsilcileri arasında açık diyalog için etkili bir araç haline geldiğini ve Yüksek Denetleme Kurumlarının ŞİÖ ülkelerindeki en önemli demokratik kurum olduğuna vurgu yaptı.

Ceenbekov denetçilere devletlerin ve halkların yararına verimli çalışmalar, yeni fikirler ve gelecek vaadeden projelerin hayata geçirilmesini diledi.

***

Kırgızistanlı sporcu Türk rakibini yenerek finale çıktı sevgili okurlar..

Kırgızistanlı grekoromen güreş stili güreşçisi Akcol Mahmudov, Asya Yaz Oyunları hazırlıkları kapsamında İstanbul’da uluslararası turnuvaya katılıyor. Katıldığı video, Türkiye Güreş Federasyonu’nun kanalında yayınlandı.

Uluslararası turnuva Champions 2018 4 Temmuz’da başladı ve 7 Temmuz’da İstanbul’da sona erecek.

Turnuvanın ilk gününde Mahmudov, önce Finlandiya (8: 0), sonra Azerbaycan (5: 2) rakiplerini mağlup etti.

Finale çıkış için Kırgızistanlı güreşçi Mahmudov, Türkiye’den güreşçiyi 12:3 skorla yendi.

***

Son haberimizi bir sanat haberiyle noktalamak istiyorum..Kırgızistan’da “Ataların ayak izlerinden” ve “Altın kökler” adlı sergiler açıldı

Kırgızistan’da Gapar Aytiyev adını taşıyan Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde ressam Asan Tursunkulov’un “Ataların ayak izlerinden” ve “Altın kökler” adlı sergileri izleyicilere kapılarını açtı.

Sergide 100 resmin sergilendiğini dile getiren ressam Tursunkulov, “Sergi Altay dağı, Tıva ve Hakassya’dan yaratıcı bir yolculuğun sonucudur. Yapıtlarım, kültür, gelenekler, adetler, dil, kıyafetler ve bu yerelliklerin doğasının güzelliğini kendine özgü bir şekilde göstermektedir.

Resimlerimde izleyici, yeni bir grafik ve resimsel üslup gözlemleyebilir ve aynı zamanda tarihi taş yazıtların ve eski tarihi olayların şahidi olabilir.” diye konuştu.

Ayrıca, ressam Tursunkulov Altay’a yaptığı gezisi hakkında kitabını da sundu.

***

Sevgili okurlar, ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ın bu hafta da sonuna geldik..Bir dahaki hafta yeniden birlikte olmak dileğiyle,  katkıda bulunan ‘Kabar‘ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’na ve tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyorum..Sevgiyle kalınız..

uha haber ayperi bekmirzayeva ile ilgili görsel sonucu

Ayperi Bekmirzayeva

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir