Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Değerli (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın okurları bu hafta da ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ başlıklı bölümümüz yine dop dolu haberlerle birlikteyiz..’Kırgızistan’dan Mektup Var!’ı, Kırgızistan’ın önemli haber ajansı ‘KABAR’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın başarılı muhabirlerinin katkılarıyla sizler için hazırlıyorum.

Bugün ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’a, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un, Rus milletvekili Zavarzin’i kabulüyle başlamak istiyorum. etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Devlet Duması Savunma Komisyonu Başkanı Vıktor Zavarzin’i makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un Kırgızistan ve Rusya Parlamentolararası 8. İşbirliği Komisyonu Toplantısı’na katılmak üzere Kırgızistan’a gelen Rusya Devlet Duması Savunma Komisyonu Başkanı Zavarzin ile toplantı düzenledi.

Toplantı esnasında taraflar, Kırgızistan ve Rusya arasında devletler arası ve parlamentolar arası düzeyinde fikir alışverişinde bulundu.

Ceenbekov, yakında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştirdiğini ve güncel konuları ele aldıkları hakkında Zavarzin’e bilgi verdi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı,  ülkeler arasındaki aktif diyalogları memnuniyetle kaydettiğini açıkladı.

Ayrıca, Devlet Başkanı Ceenbekov, Kırgızistan ve Rusya arasında Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde güvenlik, askeri ve askeri-teknik işbirliği alanlarında yüksek düzeyde işbirliğine dikkat çekerek, bu yönde daha fazla işbirliği için büyük bir potansiyel olduğuna duyduğu güveni dile getirdi.

Ceenbekov, işgücü göçmenleri konusuna da değinerek ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’daki Kırgız işçi göçmenlerine “göçmen af” anlaşmasının yapıldığını hatırlatarak, bu sorunun çözümünde destek ve yardım isteğinde bulundu.

***

 Kırgızistan ile Rusya arasında İşbirliği Komisyonu’nun sekizinci toplantısı Bişkek’te gerçekleştirildi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Kırgızistan ile Rusya arasında 8. İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı.

Kırgızistan Meclisi (Cogorku Keneş) ve Rusya Federal Meclisi arasında yapılan toplantıda Kırgız Parlamentolararası Komisyon Başkanı, milletvekili Tınçtık Şaynazarov Kırgız-Rus işbirliği konusunda paylaşımda bulundu.

Kırgız ve Rus halklarını yıllardır güçlü ilişki bağladığını ve bugün de siyasi diyalogun üst düzeyde yapıldığını dile getiren Şaynazarov, “İki ülkenin parlamentoları yakın işbirliğini sürdürüyor, bugün yapılan toplantı ikili işbirliğinin daha da güçlenmesini tartışabileceğimiz bir platform haline geldi. Bu özel bir ilişkiyi gösterir. Umarım gelecekte, parlamentolararası işbirliğimiz sadece güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

***

Değerli okurlar, Bişkek ve Pekin işbirliği protokolü imzaladı.

Bugün, 22 Haziran’da Kırgızistan’ın başkenti Bişkek İl Meclisi ile Çin’in başkenti Pekin Halk Kongresi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Söz konusu protokol karşılıklı anlayışı ve dostluğu daha da derinleştirmek ve karşılıklı işbirliğini güçlendirmek ve geliştirmek için 24 Temmuz 2002’de imzalanan Kırgızistan ve Çin arasındaki iyi komşuluk, dostluk ve işbirliği anlaşması temelinde imzalanmıştır.

Bugün imzalanan belgeye göre taraflar, Bişkek ve Pekin şehirleri arasındaki eşitlik ve parite ilkeleri temelinde dostluk ilişkilerini teşvik etmeyi, eğitim, yerel yönetimlerin yönetimi, kültür, fiziksel kültür, sağlık, turizm, çevre bilimi, teknoloji ve diğer alanlarda işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyorlar. Ayrıca, yasama faaliyetleri alanında bilgi alışverişi ve deneyimi değişecektir.

***

Töraga, ‘Parlamenterlik kurumu güçlendirmek istiyoruz’

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, “Parlamenterlik kurumu güçlendirmek ve devlet reformları tamamlamak istiyoruz.” dedi.

Cogorku Keneş Töragası Cumabekov, bugün 12 Haziran’da Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Koordinatörü ve UNDP’nin Kırgızistan Temsilcisi Ozoniya Ozhiello ile bir araya geldiği toplantıda, “Ülkede parlamenterlik kurumu güçlendirmek ve devlet reformları tamamlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

2017’de Kırgızistan ile BM ilişkilerinde bir dizi önemli etkinliğin düzenlendiğini anımsatan Cumabekov, özellikle Kırgızistan’ın BM üyeliğinde 25. yıldönümünün ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kırgızistan’a ziyaretinin altını çizdi.

Meclis Başkanı, BM ile yüksek düzeyde etkileşimi kaydederek hayata geçirilen UNDP projelerini olumlu bir şekilde değerlendirdi.

2015 ve 2017’de Kırgızistan’da parlamenter ve başkanlık seçimlerinin düzenlendiğine değinen Cumabekov, “Bütün dünyaya adil, demokratik seçimler yapabileceğimizi ve tahrifatın ortadan kaldırılabileceğini gösterdik.” ifadesine yer verdi.

Cumabekov ayrıca, 2017 yılında hükümet, UNDP ve İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın on yıllık projenin uygulanmasına temel teşkil etmesini umduğunu belirtti.

Sıcak ağırlaması için Cumabekov’a teşekkür eden Ozhiello, “Kırgızistan’ın gelişmesine yönelik 25 yıldır birçok proje geliştirdik. Burada çalışıyoruz, Kırgızistan’ın başarılarında hep birlikte seviniriz ve kendimizi bunun bir parçası olarak görürüz. İşbirliğimizin büyümeye devam edeceğinden eminim, çünkü birçok temas noktamız var ve bunlardan biri de insan haklarını koruma meselesidir.” dedi. Ozhiello ayrıca, bu yıl İnsan Hakları Koruma Bildirisi’nin 70. yılı kutlanacağına vurgu yaptı.

Toplantı bitiminde, Kırgız tarafı sağladığı yardımlardan ötürü UNDP’ye teşekkür etti.

***

Kırgızistan-Japonya siyasi istişare toplantısı Tokyo’da yapıldı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da Kırgızistan ile Japonya Dışişleri Bakanlıkları Müsteşarları düzeyinde siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdrahmaov ile Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Horiya arasında gerçekleştirilen istişare toplantısında Kırgız-Japon işbirliğin güncel konuları görüşüldü, bölgesel ve uluslararası durum konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

İki taraf, önümüzdeki yıllarda ikili ilişkileri güçlendirmek için planlar üzerinde görüş alışverişinde bulundular ve uygulamalarına yönelik yakın işbirliği ihtiyacını da doğruladılar. Toplantıda ayrıca karşılıklı etkileşimli bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesine önemli bir katkıda bulunan “Orta Asya + Japonya” Diyaloğu çerçevesinde etkileşimin önemine dikkat çekildi.

Toplantı bitiminde Kırgız diplomat Abdrahmanov, bu yıl Eylül ayında Kırgız Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek olan Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış töreni hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdi.

***

Değerli okurlar son haberimiz de Kırgızistan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası’yla ilgili.

Kırgızistan’da sinemaseverlerin merakla beklediği Türk Filmleri Haftası etkinliği başlıyor.

TRT Avaz haber sitesinde yer alan habere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nin desteğiyle bu yıl 2’ncisini düzenlenecek olan etkinlik, önümüzdeki Salı, başkent Bişkek’te düzenlenecek gala gecesiyle açılış yapacak.

Selvi Boylum Al Yazmalım ile ilgili görsel sonucuHaberde, festivalin açılışı, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı münasebetiyle, Atıf Yılmaz’ın Cengiz Aytmatov’un yapıtından sinemaya uyarladığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi ile gerçekleştirileceği bildirildi.

Etkinliğin onur konuğu ise yapımcı ve yönetmen Osman Sınav olacağı duyuruldu.

Bir hafta sürecek olan etkinlikte; Selvi Boylum Al Yazmalım, Aile Arasında, Mor Ufuklar, Mezarcı ve Dağ 2 filmleri Manas Kino’da ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak.

***

 

Bu hafta da ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ bu kadar..Bir dahaki ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’da tekrar haftaya birlikte olmak dileğiyle, sevgiyle kalınız!

Ayperi BERKMİZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir