Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

UHA HABER / Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından Geleneksel Meslek Önlüğü Giydirme Töreni düzenlendi.

Kasım Tınıstanov Konferans Salonu’nda 31 Ekim 2019’da bu yıl onuncusu düzenlenen Törene Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, Kırgız Cumhuriyeti Veteriner ve Fitosanitasyon Denetleme Kurumu Başmüfettişi Mira İskembayeva, Tarım Bakanlığı Temsilcisi Cıldız Orozbayev, Kırgız Milli Tarım Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekbolsun Aknazarov ile Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Rısbek Begaliyev, Doç. Dr. Zamira Sadıbakasova, Doç. Dr. Suyun Abdıkadırova, Veteriner Odası Başkanı Kubatbek Mamatkulov, akademisyenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

İki ülkenin milli marşlarının okunması, Üniversite ve Fakülte tanıtım filmlerinin gösterilmesiyle başlayan Tören, açış konuşmalarıyla devam etti.

Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, konuşmasında, Veteriner Fakültesine verilen önemi ve veteriner hekimlik mesleğinin Bölge için ne kadar gerekli olduğunu vurguladı. Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, “Veteriner Fakültesi, Üniversitemizin en gelişmiş fakültelerinden biridir. En çok yatırım yaptığımız fakültelerimizdendir. Tesisleri, binaları, laboratuarlarına yaklaşık 10 Milyon ABD Doları yatırım yaptık. Bize bir öğrencinin yıllık maliyeti 8-10 Bin Dolar arasındadır. Sizlerden bir tek kuruş bile almıyoruz. Bunu sağlayan kurucu Devletlerimize, bütçeyi doğrudan aktarıp bu Üniversitenin ve Fakültenin gelişimi için her türlü desteği veren Türkiye Cumhuriyeti’mize gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Sebahattin Balcı, öğrencilerden beklentilerinin büyük olduğuna da değinerek bu meslekte başarının mesleği sevmekle mümkün olacağını belirtti ve şöyle dedi: “Ancak bu durum size bir sorumluluk da yüklüyor. Bu kadar önem verilen bu Fakültemizden hem Kırgızistan hem Türkiye hem Türk dünyası hem de insanlık için çok faydalı işler yapması bekleniyor. Elbette ki çok iyi yetişmiş bir eğitim kadromuz var ve onlarla iftihar ediyorum. Türkiye’nin seçkin öğretim elemanlarının buraya gelmesiyle özel olarak eğitiliyorsunuz. Sizden istediğimiz öncelikle mesleğinizi sevmeniz ve bu mesleğin hakkını vermeniz. Mesleğini sevmeyenlerle yola çıkılmaz ve bir insan mesleğini sevmiyorsa her zaman mutsuz olur. Yüzü gülmeyen insan hiç kimseye ümit vermez ve faydalı olmaz. Benim size tavsiyem öncelikle mesleğinizi çok sevin; çünkü sizin mesleğiniz doğrudan bütün canlılara hitap eden çok anlamlı bir meslek. Mesleğinizi hâlâ sevemediyseniz hiç gecikmeden bırakın. Hocaların bunca emeğini mesleğini sevmeyen kişilere vermemek gerekir. Hem size hem bize yazık.” diye konuştu.

Sebahattin Balcı, Fakülteye rağbetin artmasının kendilerini memnun ettiğini de ifade ederek, “Fakültenizden aldığım bilgiye göre ayrılan öğrenci sayıları çok azaldı. Talep arttı. Bu sene hazırlık sınıfında yaklaşık 60 öğrencimiz var. Bu, rekor bir sayı. Sizlere bu yolda başarılar diliyor, emek veren Hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hocalarımız bütün bilgi birikimini sizlerle cömertçe paylaşıyor. Sizlerle beraber eğitim-öğretim dönemini yaşıyorlar. Sadece bir eğitimci değil hocalarımız. Onlar birer rehber, yol gösterici, geleceğe hazırlayanlardır. Bizler de Sayın Hocalarımızın isteklerini hiç geri çevirmeden bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Sonuç hepimiz için hayırlı olsun. Bundan sonra daha da iyiye gitmesini ümit ediyorum.” sözlerini söyledi.

Veteriner Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ümit Gürbüz de Fakültenin Kırgızistan ve Türkiye üniversitelerinden oluşturulmuş, yüksek deneyimli, fedakar bir akademik kadroyla, uluslararası standartlara göre çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Öğrencilerin mesleki saflığı ifade eden beyaz önlükleri öğrencilik ve meslek hayatlarında en iyi şekilde taşıyacaklarına inandığını söyleyen Prof. Dr. Ümit Gürbüz, öğrencilerin Üniversitenin huzur ikliminde geleceğe en iyi şekilde hazırlanacaklarını belitti.

Veteriner Odası Başkanı Kubatbek Mamatkulov, Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı’ya ve bir öğrenciye önlük takdim ettikten sonra, içinden bu Üniversitede okumak geldiğini, Veteriner Fakültesinin kurulduğu günden bu yana büyük gelişim göstererek Kırgızistan’a çok faydalı olduğunu söyledi.

Birinci sınıf öğrencilerine meslek önlüklerinin giydirilmesiyle devam eden Tören, öğrencilerle veliler adına yapılan konuşmaların ve konserin ardından çektirilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

***

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde (KTMÜ) “Eğitim ve Teknoloji Transferi” konulu seminer düzenlendi.

“Eğitim ve Teknoloji Transferi” konulu Seminer; Dresden Teknik Üniversitesi Mesleki Eğitim Enstitüsü, Leipzig Üniversitesi Küçük İşletmeler Tanıtım ve Eğitim Programı, İ. Razakov Kırgız Devlet Teknik Üniversitesi ile KTMÜ iş birliğinde Bişkek’te 28 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenmekte olan seminerler dizisinden bir tanesi olarak gerçekleştirildi.

Seminerlerin dördüncü gününde (31 Ekim 2019) ev sahipliğini KTMÜ üstlendi. Sosyal Tesisler Binası Senato Salonu’ndaki Seminere düzenleyici ve katılımcı olarak 10’un üzerinde ülkeden akademisyen ile lisansüstü öğrenim gören 70’ten fazla araştırmacı katıldı.

KTMÜ’deki Seminerde Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rita İsmailova ve Dresden Teknik Üniversitesi Mesleki Eğitim Enstitüsü Beslenme ve Ev Ekonomisi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Camila Smanaliyeva bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu.

Düzenleme Komitesine seminerlerin bir gün de KTMÜ’de gerçekleştirilerek Üniversitenin başta laboratuvarları olmak üzere teknik ve teknolojik altyapısının görülmesini öneren Doç. Dr. Camila Smanaliyeva, Seminerde eğitim bilimleri ana bilim dalı doktora öğrencilerine ve yüksek lisans mezunlarına yönelik olmak üzere iki farklı seminerin bir arada yürütüldüğünü, bu bağlamda katılımcılara bir yandan bilimsel araştırma yöntemlerine ilişkin son bilgilerin, diğer yandan da Almanya’daki üniversitelerin akademik değişim programlarının ve Erasmus Mundus Öğrenci ve Akademisyen Değişimi Programı’ nın anlatıldığını söyledi.

Seminerlere Almanya’dan 3, Norveç’ten 2, Fransa’dan 1 profesör; Almanya, Endonezya, Sri Lanka, Tacikistan ve Özbekistan’dan 46 kişi katılıyor. KTMÜ’deki Seminerin ardından katılımcılar Üniversitenin laboratuvarlarını gezdi.

***

Ayperi BERKMİRZAYEVA / Kırgızistan Temsilcisi

BİŞKEK, UHA Haber Ajansı 

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir