Dünya

Kırgızistan’dan Mektup Var!

UHA Haber / Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Kırgızistan, Türk dünyasının kültür başkenti yılını Oş’ta düzenleme potansiyeline sahip.” dedi.

Mustafa Kemal ATATÜRKBişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi‘nin Başbakanlık Basın Merkezi’nden edindiği bilgiye göre, Başbakan Yardımcısı Altınay Ömürbekova TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile bir araya geldiği toplantıda, 2019 yılında Türk dünyasının kültürel başkenti ilan edilen Oş kentinde çeşitli etkinliklerin düzenlenmesiyle ilgili hazırlık konuları gündeme getirildi.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuAltınay Ömürbekova ,Türk dünyasının kültürel başkenti yılı çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerin ülkenin imajı dahil çok önemli olması münasebetiyle Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ve hükümetin buna özel önem gösterdiklerini aktardı.

“Oş şehrinin Türk dünyasının kültürel başkenti seçilmesi bizim için çok önemli” diyen Ömürbekova,  “Bu etkinlik çerçevesinde, saygın uluslararası örgütlerin temsilcileri ülkeyi ziyaret edecek, diğer yandan da cumhuriyete turist çekmek için iyi bir yardımcı olacaktır. Büyük uluslararası etkinlikleri organize etme ve yürütme konusunda deneyimimiz var. Oş şehrinin 2019’da Türk dünyasının kültürel başkenti unvanına layık olacağına eminim.” diye konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da, Dünya Göçebe Oyunları’nın düzenlenmesi konusunda eşsiz bir deneyime sahip olması nedeniyle yaklaşmakta olan etkinliğin yüksek örgütsel düzeyde gerçekleşeceği yönündeki umutlarını dile getirdi.

Kaseinov, “Kırgız Cumhuriyeti, Türk dünyasının kültür başkenti Yılı’nı Oş şehrinde düzenlemek için gerekli yaratıcı insan potansiyeline sahiptir. Şehir, altyapı hakkında bilgi edindik ve Oş şehrinin bu tür büyüklükteki bir etkinliğin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için gereken tüm şartlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.” diye vurguladı.

Oş kentini 2019’da Türk dünyasının kültürel başkenti ilan etme kararı, 18 Aralık’ta Türk şehri Kastamonu’da gerçekleşen TÜRKSOY Kültür Bakanlar Kurulu’nun 36. toplantısında alınmıştı.

Kırgızistan kentinin, Türk dünyasının kültürel başkenti ilan edilmesi ilk kez. Daha önce, bu durum Türkistan dışında, Kastamonu (Türkiye Cumhuriyeti), Meryem (Türkmenistan), Şeki (Azerbaycan Cumhuriyeti) ve Kazan (Tataristan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu) şehirleri tarafından taşınıyordu. Türk dünyasının bir sonraki kültürel başkenti Özbekistan Cumhuriyeti Hiva şehridir.

Türk Kültür Başkenti unvanını Kastamonu’dan devralan Kırgızistan’ın güney başkenti Oş’ta bu yıl “İpek Yolu Üstündeki Oş kenti: Dünü, Bugünü, Yarını” sempozyumunun yanı sıra uluslararası dans festivalleri, Türk devletlerinin gençlik forumları, Türk dünyasının yazar ve aşık toplantıları, sinema haftası, uluslararası resim yarışmaları ve moda festivallerinin düzenlenmesi planlanıyor.

Toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı Altınay Ömürbekova, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a ünlü Kırgız yazar Cengiz Aitmatov’un bir eserinini taktim etti.

HABER : Ayperi BERKMİRZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

http://kabar.kg/tur/news/k-rg-zistan-turk-dunyas-n-n-kultur-ba-kenti-y-l-n-o-ta-duzenleme-potansiyeline-sahip/

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir