Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar ‘Kabar‘ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın desteğiyle hazırlamış olduğumuz ve Kırgızistan’la Türkiye arasında adeta bir köprü görevi gören ‘Kırgız Haber Mülteni‘miz bu hafta da dolu. Bültenimiz her hafta Cumartesi günler, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı ve (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘nda yer alıyor.

Bu hafta ‘Kırgız Haber Mülteni’mizin ilk haberi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan halkının Bağımsızlık Günü’nü kutlamsıyla ilgili.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı Ceenbekov Azerbaycan’lı mevkidaşı Aliyev’e Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü minasebetiyle tebrik mesajı gönderdi.

Ceenbekov’un Aliyev’e ilettiği kutlama mesajında şu ifadelerine yer veriliyor:

Son görüşmelerimizin sonuçlarının iki kardeş halkın işbirliğinin daha da güçlenmesine neden olacağına inanıyorum, yeni başarılar ve girişimler için iyi bir temel olacaktır.

Ortak çabalarımızın Kırgız Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti’ni harika bir geleceğe taşıyacağına inanıyorum.

Fırsattan yararlanarak, sağlık, uzun ömür ve devlet faaliyetlerinizde başarılar, Azerbaycan halkına barış ve refah diliyorum.”

İlk kez Azerbaycan, 28 Mayıs 1918’de, 23 ay süren Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’ni ilan ederek bağımsızlık kazandı. 18 Ekim 1991’de bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan’da, her 18 Ekim bayram olarak kutlanıyor.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, bugün 12 Ekim’de Kore, Katar, ABD, Pakistan, Şili, Arjantin, Zambiya büyükelçilerinin ve Avrupa Birliği’nin (AB) Kırgızistan Daimi Temsilcisinin güven mektubunu kabul etti.

Katar Büyükelçisi Abdala Ahmed Abdala Salih El Süleyti

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kırgızistan’daki diplomatik faaliyetlerin başlamasından dolayı büyükelçileri tebrik eden Devlet Başkanı Ceenbekov, ülkeleri bir araya getirmek ve ikili ilişkiler geliştirmek için her türlü çabayı sarf edeceklerine dair güvenini ifade etti.

 ABD Büyükelçisi Donald Lu

Ceenbekov’a güven mektubunu takdim eden büyükelçilerle ayrı ayrı yapılan görüşmeler sırasında karşılıklı menfaatin tüm alanlarında geniş kapsamlı ikili işbirliğine ilişkin konularda görüş alışverişi gerçekleştirildi.

Pakistan Büyükelçisi Feysal Niyaz Tirmizi

Kırgızistan’ın, bugün büyükelilerin güven mektubunu takdim ettiği ülkelerin her biriyle ilişkilerini derinleştirmek ve daha da geliştirmekle ilgilendiğini vurgulayan Ceenbekov, “Özellikle tarım, turizm, imalat ve yeni teknolojiler alanlarında, ikili dostluk ilişkileri, ticaret, ekonomik, kültürel ve insani yardım işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Kırgızistan, her bir ülke ile pozitif ve üretken bir ortaklığa adamıştır.” ifadelerini kullandı.

Shadrek Luvita ile ilgili görsel sonucu

Zambiya Büyükelçisi Shadrek Luvita

Kore Büyükelçisi Ha Tae Yok, Katar Büyükelçisi Abdala Ahmed Abdala Salih El Süleyti, ABD Büyükelçisi Donald Lu, Pakistan Büyükelçisi Feysal Niyaz Tirmizi, Şi Büyükelçisi Rodrigo Nieto, Arjantin Büyükelçisi Rikardo Ernesto Lagorio, Zambiya Büyükelçisi Shadrek Luvita ve Avrupa Birliği’nin (AB) Kırgızistan Daimi Temsilcisi Edward Auer işbirliğinin her alanında ikili ilişkilerin daha da derinleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Kırgızistan ile dost ve yakın ilişkileri derinleştirmek için azami çaba sarf edeceklerini belirtti.

***

Sevgili okurlar bu haberimiz de, Kırgızistan’da 12 Ekim’de eski Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev’in istifa etmesinin ardından yerine yeni Dışişleri Bakanı atanmasıyla ilgili.

Kırgızistan’ın eski Japonya Büyükelçisi Aydarbekov Cengiz Azamatoviç

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Başbakan Muhammetkalıy Abılgaziyev’in aday gösterdiği Kırgızistan’ın Japonya Büyükelçisi görevini yapan Aydarbekov Cengiz Azamatoviç’in Dışişleri Bakanlığı görevine gelmesiyle ilgili kararnameyi imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cengiz Aydarbekov ayrıca, önceden üstlendiği Kırgızistan’ın Tokyo Büyükelçisi görevinden alındı.

Cengiz Aydarbekov, Nisan 2016’dan beri Kırgızistan’ın Japonya Büyükelçisi görevini üstleniyordu.

***

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’ya göre, Cengiz Aytmatov, zamanımızın en çok okunan yazarlarından biri” olduğunu söyledi.

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov

Kırgızistan Meclisi (Cogorku Keneş) binasında dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılına ithaf edilen bilimsel konferans yapıldı.

Cengiz Aytmatov ile ilgili görsel sonucu

Aytmatov’un sadece büyük bir yazar değil kamusal ve politik bir figür olduğu için, bugünkü etkinlik en önemli konulardan biri olduğunu ifade eden Cumabekov, “SSCB’nin Sovyeti milletvekili olan Cengiz Aytmatov, podyumun arkasında sosyal ve ekonomik sorunları gündeme getirdi. Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kazanmasından sonra, Cengiz Aytmatov uzun bir süre diplomatik alanda çalıştı ve ülkemizin uluslararası arenada tanıtımına büyük katkı sağladı. Yazarın ayrıca insani gelişme ile ilgili küresel meseleleri tartışan Isık-Göl Forumunu yürütmek ve teşvik etmek için bir inisiyatif var.” ifadelerini kullndı.

Aytmatov’un Kırgız Cumhuriyeti’nin halk yazarı olduğunu hatırltan Cumabekov, “UNESCO’ya göre, Aytmatov, modern zamanların en çok okunan yazarlarından biridir. Eserleri, 176’dan fazla dile çevrilmiş ve 100 milyondan fazla kopya ile dünyanın 128 ülkesinde yayınlanmıştır. Aytmatov’un eserleri, dünyanın birçok ülkesindeki okul ve üniversitelerin programlarına dahil edildi.” dedi.

Cumabekov ayrıca, Cengiz Aytmatov’un memleketi olan Şeker yerleşim birimindeki Cengiz Ordo kültür merkezinin temel atma törenine katıldığını belirtti.

***

Kırgızistan Meclisi (Cogorku Keneş) binasında dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılına ithaf edilen geniş bir konferans başladı, sevgili okurlar.

Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov’un himayesinde düzenlenen konferansta katılımcılar için Cengiz Aytmatov’un hayatı hakkında belgesel gösterildi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Cengiz Aytmatov Yılı olarak ilan edildi. Ünlü yazarın 90. yıldönümü münasebetiyle dünyada yazara adanan etkinlikler düzenlenyor.

Cengiz Aytmatov

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Talas bölgesinin Şeker köyünde 12 Aralık 1928’de dünyaya gelen Aytmatov, Kazakistan Cambul Veterinerlik Teknik Okulunda okudu.

Öğrenimine Bişkek’teki Tarım Enstitüsü ve Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü ile devam eden Aytmatov, yazarlık kariyerine Moskova’da başladı.

Pravda gazetesinde çalışan Aytmatov, 1957 yılında Sovyet Yazarlar Birliğine üye olarak kabul edildi.

Selvi Boylu Al Yazmalım ile ilgili görsel sonucu

“Selvi Boylu Al Yazmalım”

Eserleri 150’nin üzerinde dile çevrilen yazar ve devlet adamı Aytmatov, 1963’te Lenin Ödülü’nü aldı, 1970’te kaleme aldığı “Selvi Boylu Al Yazmalım” romanı Türkiye’de beyaz perdeye uyarlandı.

Aytmatov’un eserleri arasında Zorlu Geçit (1956), Yüz Yüze (1957), Cemile (1958), İlk Öğretmenim (1962), Dağlar ve Steplerden Masallar (1963), Elveda Gülsarı (1966), Beyaz Gemi (1970), Selvi Boylum Al Yazmalım (1970), Fuji Dağı’nın Tepesi (1973), Gün Olur Asra Bedel (1980), Darağacı-Dişi Kurdun Rüyaları (1988) ile Rusya ve Kırgızistan’da pek çok ödül alan Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı bulunuyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Kırgızistan’ın bağımsızlığına kavuşmasından sonra edebi çalışmalarının yanı sıra ülkesini Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’da büyükelçi olarak temsil eden Aytmatov, AB, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerinin Kırgız delegeliğini de üstlendi.

Aytmatov, 2008’de Rus televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan’ın başkenti Kazan’da ani böbrek rahatsızlığı geçirmiş, tedavi için götürüldüğü Almanya’da 10 Haziran’da 79 yaşında hayatını kaybetmişti.

Yazar Aytmatov, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ata Beyit Ulusal Anıt Mezarlığı’nda babası Toleykul Aytmatov’un mezarı yanında toprağa verilmişti.

***

Sevgili okurlar ‘Kırgız Haber Mülteni’mize spor haberimizle devam ediyoruz. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 18. Asya Oyunları’nda kazanan sporcuları diploma ve nakit ödüllerle ödüllendirdi.

Başbakanlık Gençlik İşleri, Beden Eğiti ve Spor Devlet Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 17 Ekim’de Endonezya’da 18. Asya Oyunları’nda Kırgızistan’a madalyalar getiren sporcular Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından ödüllendirildi.

Edinilen bilgiye göre, söz konusu yarışmada altın madalya kazanan Darya Maslova (atletizm), Bagınbay Uulu Torokan (jiu-jitsu) ve Aysuluu Tınıbekova (kadın güreşi) 1 milyon 125 bin som (16 bin 233 dolar) nakit ödülle ödüllendirildi.

Ülkeye gümüş madalya getiren sporcular 750 (10 bin 822 dolar) bin som parayla ödüllenirken, bronz madalyanın sahiplerine 500 (7 bin 215 dolar) bin som nakit ödülü takdim edildi.

Ayrıca, sporcuların Oyunlarda madalyalar kazanmasında emeği geçen antrenörleri ve doktorları da nakit ödüllerle ödüllendirildi.

18 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Asya Oyunları’nda 45 ülkeden 40 spor dalında 16 bin sporcunun mücadele ettiği yarışmalarda Kırgızistan’dan sporcular 3 altın, 5 gümüş ve 12 bronz olmak üzere 20 madalya kazanmıştı.

Her dört yılda bir yapılan Asya Oyunları, ilk kez 1951’de Hindistan’da gerçekleşirken, 4. Asya Oyunları 1962’de Endonezya’da düzenlendi.

***

Kırgız aktör Asya Oscar ödülüne aday gösterildi, sevgili okurlar.

Asya Pasifik Fim Ödülleri (APSA) adayları arasında ünlü Kırgız aktörü Akılbek Abdıkalıkov da yer alıyor.

Kyrgyzcinema sitesinden edinilen bilgiye göre, Kırgızistan’dan ünlü aktör Akılbek Abdıkalıkov, Asya Oscar ödülüne aday gösterildi.

Özbekistan, Hindistan, İran, Lübnan ve Kırgızistan olamk üzere beş ülkeden temsilciler “En İyi Erkek Rolü” adaylığı için yarışacak.

“Asya Oscar” olarak adlandırılan Asya Pasifik Film Ödülleri’nün (APSA) 12. ödül töreni, 29 Kasım’da Avustralya’nın Brisbane kentinde gerçekleştirilecek.

***

Sevgili okurlar ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın desteğiyle hazırlamış olduğumuz ve Kırgızistan’la Türkiye arasında adeta bir köprü görevi gören ‘Kırgız Haber Mülteni’miz bu hafta da bu kadar. Tekrar ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ Haber Mülteni’mizde birlikte olmak dileğiyle sevgiyle kalınız!

Hazırlayan : Ayperi BEKMİRZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

 

 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir