Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Değerli okurlar, ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın desteğiyle hazırlamış olduğumuz ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ Haber Bültenimiz bu hafta da Kırgızistan haberlerle dopdolu..

Haber Bültenimizin ilk haberi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Konseyi toplantısına katılımıyla ilgili.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen BDT Devlet Başkanları Konseyi toplantısının katılımcıları aile fotoğrafı çektirdikten sonra toplantıya geçtiler.

BDT Devlet Başkanları, toplantıda BDT kapsamında iş birliği konusunda görüş alışverişinde bulundu. Devlet Başkanları ayrıca, bir sonraki BDT Zirvesi’ne başkanlık edecek ülke, tarihi ve yeri ile ilgili konuları ele aldı.

BDT Devlet Başkanları Zirvesine Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Ruysa Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Özbekistan lideri Şevket Mirziyoyev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Purli Agamuradov iştirak etti.

***

Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, 27-28 Eylül tarihlerinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de çalışma ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndü .

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere Duşanbe’de bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Tacik mevkidaşı İmamali Rahman ile Tacikistan’da ikili görüşme gerçekleştirdi.

Taraflar, ikili işbirliğinin öncelikli alanlarını görüştü.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, 28 Eylül’de Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Konseyi Toplantısı’na katıldı.

Toplantı bitiminde 12 anlaşma imzalandı.

Kırgızistan lideri Ceenbekov, BDT Devlet Başkanları Zirvesi çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşmede Kırgızistan ve Rusya arasındaki işbirliği beklentileri tartışıldı.

***

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve beraberindeki heyet Azerbaycan ulusal lideri Haydar Aliyev’in mezarını ve şehitlikleri ziyaret ederek, çiçek bıraktı.

Kırgızistan heyeti, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (ADR) parlamentosunun 100. yıldönümüne adanan Milli Meclis’in tören toplantısına katıldıktan sonra Heydar Aliyev’in mezarını ziyaret etti.

Kırgızistan Meclisi basın hizmetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Toraga Dastanbek Cumabekov ve milletvekilleri ayrıca, 20 Ocak 1990’daki trajik olaylar sırasında şehit olanların anısına yapılan şehitlikleri ziyaret etti ve çiçek bıraktı.

***

Bu haberimiz de, Güney Kore Meclis heyetinin Kırgızistan Meclisi (Cogorku Keneş) milletvekilleri ile bir araya gelmesiyle ilgili.

Kırgızistan Meclis basın hizmetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Güney Kore Parlamento heyeti, Kore Cumhuriyeti ile İşbirliği Cogorku Keneş Dostluk Grubu ile görüştü.

Güney Kore’den gelen konukları sıcak karşılayan Cogorku Keneş Dostluk Grubu Başkanı Aida İsmailova, Kırgız tarafı, misafirleri ülkede ağırlamaktan memnun olduğunu bildirdi.

İsmailova, etkin siyasi diyalog ve parlamentolararası işbirliğine rağmen, iki dost ülke arasındaki ticaret hacmi ve ekonomik bağların mevcut potansiyeli karşılamadığını vurguladı.

Cogorku Keneş Dostluk Grubu Başkanı, Cogorku Keneş’in, Kore’nin yatırım projelerine yasal destek sağlamaya ve bu alandaki devlet kurumlarının faaliyetlerini izlemeye hazır olduğunu belirtti.

undefined

Kırgızistan’ın organik tarım ürünlerinin Kore’ye ihracatını arttırmakla ilgilendiğini dile getiren İsmailova, “Kuzey Kore’nin Orta Asya ülkeleriyle olan etkileşimini güçlendirmeyi amaçlayan” Yeni Kuzey Politikası “nı memnuniyetle karşılıyoruz ve kuzey yönünde Ekonomik İşbirliği Komitesinin kurulmasını destekliyoruz. Kırgız tarafı, Kore inisiyatifine katılım için ekonomik projelerini geliştirmeye hazır.” dedi.

Aynı zamanda, İsmailova özellikle Güney Kore’deki Kırgız göçmenlerin kalış koşullarını iyileştirme sorununa dikkati çekti.

Toplantı katılımcıları ayrıca, Kore vatandaşlarının Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı vize şartlarını azaltmayı düşündüklerini ileri sürerek, Kırgız vatandaşlarının Kore vizelerinin alınmasında mevcut zorluklara dikkat çekti. Görüşmede ayrıca, küçük hidroelektrik santrallerinin inşasına yatırım yapmanın bazı çeşitleri de önerildi.

Güney Kore’den gelen heyete başkanlık eden Li Jong Be, Kırgız milletvekillerinin tüm önerilerinin dikkatle değerlendirileceğini ve her biri için kararlar verileceğini söyledi.

***

Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Narın Bölgesine çalışma gezisi kapsamında Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Muhammadkalıy Abılgaziyev, Narın şehrinin 150. yıldönümü etkinliklerine katıldı.

Murat Rıskulov adını taşıyan Müzik Drama Tiyatrosu’nda düzenlene törene katılan Hükümet Başkanı, kentin yıldönümüne adanmış “Nukura” festivalini ziyaret etti.

***

Değerli okurlar ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ Haber Bültenimizin ‘Spor Bölümü’nde de, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 6-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’na katılacak Kırgızistan kafilesiyle ilgili. 

İlk kez Kırgızistan’dan büyük bir heyet katılacağını dile getiren Başbakanlık Gençlik İşleri, Beden Kültürü ve Spor Devlet Ajansı Başkanı Kanat Amankulov, 13 sporcu, 7 antrenör ve 2 temsilci Arjantin’e gideceğini belirtti.

2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda Kırgızistan’ı temsil edecek olan sporcular için yapılan etkinlik sırasında konuşma yapan Kanat Amankulov, “Sporcularımız her Oyunlarda madalyalar ile dönmüştü. Size olan güvencimiz tamdır ve başarılarla döneceğinizden eminiz. Bu tür büyük spor yarışmalarında kendinizi iyice tanıtma şansına sahipsiniz. Spor programları hariç, kültürel ve eğitimsel programlar da yapılacak. Ayrıca, diğer ülkeden dostlar bulma şansınız da var. Bu geleceğiniz için yararlı olacaktır.” dedi.

Ayrıca, Arjantin’de Gençlik Forumu düzenleneceğini ve Marcana Kadırova isimli kızın ülkeyi bu forumda temsil edeceğini sözlerine ekleyen Amankulov, “Marcana Kadırova, yarışmaya katılmak için başvurdu ve 70 temsilci arasından seçildi.” dedi.

Spor Devlet Ajansı Amankulov, Kırgızistan takımına başkanlık edecek olan genç Elmirbek Sadırov’a Kırgız bayrağını teslim etti.

Dört yılda bir düzenlenen ve 15-18 yaş aralığındaki sporcuların katıldığı Gençlik Olimpiyatları’nda bu yıl 206 ülkeden 3 bin 998 sporcu yer alacak.

***

Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan’ın canlı özelliklerinden biri haline geldi değerli okurlar.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, “Dünya Göçebe Oyunları, gelecekte uyumlu bir dünyanın inşası modeli” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Söz konusu toplantıda konuşma yapan Felsefe Doktoru, Profesör Magira Amirdinova, DGO’nun Kırgızistan’ın özelliklerinden biri haline geldiğini söyledi.

Dünya Göçebe Oyunları’nın ayrıca Kırgızistan’da bu düzeyde etkinlikler gerçekleştirileceğini gösterdiğini dile getiren Prof. Amirdinova, “Her şeyden önce, geleneklerimizi modern dünyada yaymanın formatından bahsediyoruz. Asıl mesele kültürümüzü, geleneklerimizi ve hangi değişimlerin gerçekleştiğini göstermekti.” dedi.

Isık,Göl’de misafirperveliğin en üst düzeyde gösterildiğini belirten Dr. Prof. Amirdinova, “Etkinlik, ekonomik olarak, Isık-Göl bölgesi için altyapının iyileştirilmesi açısından kârlı hale geldi. Devletin gelişmesiyle ilgili olarak, ulusal öz-farkındalığın gelişmesine dikkat çekmeliyiz, böyle bir olayı ulusal düzeyde yapmanın mümkün olmasından gurur duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlki 2014’te yapılan Dünya Göçebe Oyunları, her iki yılda düzenlenen kültürel ve spor yarışmalar içeren programdır. Oyunların üçüncüsü bu yıl 2-8 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan’ın Isık-Göl bölgesinde gerçekleştirildi.

Dördüncü Dünya Göçebe Oyunları’nın Türkiye’de yapılacağına karar verildi.

***

Değerli okurlar, ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı‘nın desteğiyle Kırgızistan’dan sunduğum Haber Bülteni bu hafta da bu kadar..Tekrar birlikte olmak dileğiyle, hoşça kalınız.

ayperi bekmirzayeva ile ilgili görsel sonucu

Hazırlayan : Ayperi BEKMİRZAYEVA

BİŞKEK (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir