Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar, bugüne kadar Kırgızistan’dan sizlere, ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın da önemli katkılarıyla hazırlamış olduğum ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ ‘Haber Bülteni’yle iki muhteşem dost ülke arasında adeta bir ‘Kültür Köprüsü’ olarak çaba gösterdim..

Bu ‘Kültür Köprüsü‘nü için bana sonsuz imkan veren en başta ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı‘nın tüm yetkilileri ve haberlerin hazırlanmasında büyük emeği geçen tüm çalışanlarına, ayrıca kardeş yayın kuruluşumuz olan (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na çok teşekkür ediyorum..

Evet bugün de ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ ‘Haber Bülteni’miz yine dopdolu…İlk haberimiz, Kırgızistan Cumhurbaşkanı BDT ülkelerinin müftüleri ile bir araya gelmesiyle ilgili.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, başkent Bişkek’te 3. Uluslararası “Manevi İpek Yolu” Konferansına katılmak için ülkede bulunan Kazakistan, Çin, Litvanya, Rusya, Özbekistan, Tacikistan ve Estonya’dan gelen müftüler ile toplantı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, toplantı sırasında, . Uluslararası “Manevi İpek Yolu. Zamanımızın büyük hümanist gelenekleri ve zorlukları” adlı konferansın ulusların ve ülkelerin, inananların radikalleşmesini, hoşgörü eğitimini önleme alanında bir araya getiren bir platform haline geleceğini ifade etti.

Ceenbekov ayrıca, yüksek din adamlarının, otoriter bilim adamlarının ve teoloji alanında uzmanların katılımıyla gerçekleşecek söz konusu uluslararası konferansın önemine değinerek, “Birçok ülkenin yüce müftülüğünün eş zamanlı ziyareti, ülkemizin sosyal, kültürel ve manevi hayatında önemli bir olaydır. Vatandaşlarımızın ruhsal gelişimine büyük önem veriyoruz.” dedi.

Sıcak karşılamaları için Devlet Başkanı Ceenbekov’a ve Kırgız halkına teşekkürlerini sunan toplantı katılımcıları, Cumhurbaşkanına devlet faaliyetlerinde başarılar, Kırgızistan vatandaşlarına ise barış, refah ve gelişme dileklerini ifade ettiler.

Katılımcılar, Konferansın birleştirici fikrine ilişkin görüşlerini dile getirerek, bir sonraki “Manevi İpek Yolu” adlı uluslararası konferansın 2019’da Kazakistan’da düzenleneceğini belirttiler.

Toplantıda ayrıca, konferansın amacı radikal akımlara karşı gerçek İslami manevi gelenekleri korumak ve gençlerin zihnini etkileyen Müslümanların saflarında yabancı fikirlerin yayılmasını sağlamak olduğu vurgulandı.

Toplantıda konuşan Rusya’nın Avrupa kısmındaki Müslümanların Manevi Yönetim Presidyumu Başkanı, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, “İnsanların hangi yöne düşünmeleri gerektiğini ve topluma manevi rehberlik etmelerini bilmeleri için, imamlar ve ruhani bakanlar için bir ders kitabı yayınladık. Konferans, tüm müftüleri birleştiren ve terörizm, aşırılık ve yabancı dini eğilimlerle mücadelede faaliyetlerini koordine eden kalıcı bir platformdur.” şeklinde konuştu.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada,  Ermeni tarafının inisiyatifiyle Ceenbekov ile Paşinyan’ın telefonda görüştüğü bildirildi.

Telefon görüşmesi sırasında Kırgızistan ile Ermenistan arasında işbirliğin güncel konuları ele alındığı aktarılan açıklamada ayrıca, KGAÖ (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü), AEB (Avrasya Ekonomik Birliği), BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) gibi bölgesel bütünleşme dernekleri çerçevesinde ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesi umutları görüşüldüğü ifade edildi.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan’ın girişimcileriyle bir toplantı yapacak ve ülkemizde iş yapmanın problemleri ile bizzat kendisi tanışacak.

Kırgızistan Devlet Başkanı ile girişimciler arasında yapılacak toplantının nerde ve ne zaman yapılacağı hakkında henüz bir bilgi verilmemişti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, toplantının ilerleyen zamanlarda yapılacağı bildirildi.

Kırgızistan’ın iş dünyası örgütleri, önümüzdeki etkinlik hakkında bilgisi var ve Cumhurbaşkanı Ceenbekov’a son zamanlarda uygulanan yeni girişimler hakkında bilgi vermeye hazır olduklarını ifade ettiler. Bu konuda daha fazla bilgi Facebook sayfasında Girişimciler Birliği üyesi Mihail Halitov tarafından belirtildi.

***

Sevgili okurlar bu haberimiz de, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un, Eğitim ve Bilim Bakanı Gülmira Kudayberdiyeva’yı kabul etmesiyle ilgili..

Cumhurbaşkanı ile Eğitim Bakanı arasında yapılan toplantıda, ülkede eğitim kalitesinin artırılması, orta öğretim sisteminin yeniden düzenlenmesi ve genel eğitim okullarının sayısının artırılması konularında sorunlar ve önlemler üzerinde görüş alışverişi yapıldı.

Bakan Kudayberdiyeva, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi, çocukların eğitimi için gerekli koşulların oluşturulması, ülkedeki okulların inşası ve yeniden yapılması konularında kapsamlı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ülkenin okullarındaki duruma değinen Ceenbekov, “Okul konusu son zamanlarda toplumda aktif olarak tartışılıyor. Çocukların ebeveynleri, çocuklarını eğitim kalitesi açısından şehirdeki en iyi sayılan okullara vermek istiyorlar. Sonuç olarak, bazı okullarda eksik sayılırken, bazı okullar aşırı kalabalıktır. Bu durum, durumun derinlemesine bir analizine ve orta öğretim sistemindeki reformların uygulanmasına duyulan ihtiyacı göstermektedir.” dedi.

Ceenbekov ayrıca, eğitim kurumlarının yetersiz olduğu bölgelere okulların inşa edilmesi gerektiğini ve inşaat için gerekli olan her şeyin yeterli olduğunu kaydetti.

Devlet Başkanı yeni okulların inşaatının devam edeceğini vurguladı. Ülkede yaklaşık 149 yeni okul inşa edilmekte ve 2018 yılı sonuna kadar 78 okul faaliyete geçirilecektir.

Cumhurbaşkanı, Bişkek Belediyesi ile birlikte Eğitim ve Bilim Bakanının, genel eğitim kurumlarında eğitim için aynı koşulları oluşturmak için başkentteki okulların ayrıntılı bir analizini gerçekleştirmesini tavsiye etti.

Kudayberdiyeva’ya göre, ülkenin her bölgesinde okullarda öğrenci sayısında artış var.

Eğitim Bakanı, Devlet Başkanına, Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından genel eğitim kurumlarındaki personel eğitimi ve eğitim kalitesi konusunda hazırlanan temel bir analiz sundu. Tam analizin sonuçları çok yakın bir gelecekte sunulacak.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Rus-Kırgız Kalkınma Vakfı Başkanı Erkin Asrandiyev, Açık Anonim Şirketi Garanti Vakfı Başkanı Malik Abakirov, Ayıl Bankası Başkanı Murat Akimov ve RSK Bankası Başkanı Azizbek Omorkulov’u makamında kabul etti.

Devlet Başkanı Ceenbekov, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 2018’in Bölgesel Kalkınma Yılı olarak ilan edilmesinden sonra, banka başkanlarının tarımsal ürünlerin işlenmesinde ve ihraç edilmeye çalışılan girişimciler için bölgelerde destekleyicileri yoğunlaştırmaya ve gerekli finansman koşullarını oluşturmaya yönlendirildiklerini anımsattı.

Yukarıda adları belirtilen bankaların başkanları, Devlet Başkanı Ceenbekov’a Cumhurbaşkanının kararnamesi çerçevesinde yürütülen çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

RKKV Başkanına göre, yerel girişimcilere tavsiyelerde bulunmak üzere tüm bölgelerde bölgesel merkezler kurulmuştur. Vakfın bir parçası olarak, 281,5 milyon dolar tutarında toplam bin 530 proje hayata geçirildi ve bunların % 55’inden fazlası üretim sektörüne ve tarım ve sanayi kompleksine verildi.

Açık Anonim Şirketi Garanti Vakfı Başkanı Malik Abakirov, Temmuz 2018’de Hükümet’in Garanti Vakfı’na 300 milyon som ayırdığını bildirdi. Hükümet tarafından aktarılan para, verilen garantilerin sayısını artıracaktır. Banka ortakları da bölgedeki kredilerin 2 katına çıkmıştır.

Abakirova göre, yakın gelecekte Talas bölgesinde fasulyelerin işlenmesi, Oş bölgesinde süt ürünleri üretimi, Koçkor bölgesinde peynir, tarım ürünlerinin üretimi ve işlenmesi – Isık-Göl’de kurutma ve ihracat, ayrıca RSK Bankası ve Ayıl Bankası ile ortaklaşa finanse edilmesi planlanan bir dizi sera inşaatı için proje başlatılacak.

Ayıl Bankası Başkanı Murat Akimov ise, Hükümet tarafından kira sermayesi için 20 milyon dolar tahsis ettiğini ve bunun bankanın ek olarak yabancı ülkelerden kaynak çekmesine ve tarım ve tarımsal işleme yönünde kredilerdeki faiz oranlarının düşürülmesine izin vereceğini dile getirdi.

RSK Bankası Başkanı Azizbek Omorkulov, köy ve köylülere destek olacak projenin başlatıldığını ve bunun da yüzde 12 oranında teminat ve komisyon olmaksızın kredi verilmesini içerdiğini belirtti. Ülkenin tüm bölgelerinde tarım ürünlerinin işlenmesi ve üretimi ile ilgili projeler, özellikle Isık-Göl bölgesinde süt işleme ve .üy bölgesinde cilt işleme desteklenmektedir. Şu anda, 19 bin 400 kişiye uygun fiyatlı krediler verilmektedir.

Ayrıca, Azizbek Omorkulov, Kırgız postası işletmesi ile bağlantılı olarak, ülkenin 600 köyünde, ücret ve emekli maaşlarının gayri nakdi uzlaştırılması için 600 köyün kurulduğuna dikkat çekti. Bu proje kapsamında 190 köy daha ele alınacak. Yakında, Mobil Bankacılık projesi ülke genelinde başlatılacak ve nüfus gerekli tüm ödemeleri cep telefonları aracılığıyla yapabilecek.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkenin bölgeleri desteklemeyi amaçlayan mali kurumlarının tedbirlerinin uygulanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, bir kez daha bankaların liderlerini bölgelerdeki projeler için finansmanı hızlandırmaya çağırdı.

***

Şimdi de Bişkek’te 2019 Asya Şampiyonası eleme turnuvası haberimiz var.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te D grubundaki 16 yaş altındaki bayanlar arasında 2019 Asya Şampiyonası eleme turnuvası yapılacak.

Eleme turnuvası bugün (15 Eylül) Dolon Ömürzakov adını taşıyan stadyumda gerçekleştirilecek.

15-23 Eylül tarihleri arasında yapılması beklenen eleme turnuvasında Kırgızistan, Avustralya, Çin’in Taipei, Endonezya ve Filistin’den bayanlardan oluşan takımlar ter dökecek.

***

 ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ ‘Haber Bülteni’mizin son haberi de, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Manas Sinaması’nda Türk Dünyası Sinema Günleri’nin açılış töreniyle ilgili olacak.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Manas Sinaması’nda Türk Dünyası Sinema Günleri’nin açılış töreni yapıldı.

Törene TÜRKPA (Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi, üyeleri Kırgızistan, Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan) milletvekilleri, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı çalışanları, yönetmenler ve animatörler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kırgızistan Meclis milletvekili Sadık Şer-Niyaz, TÜRKPA üyesi ülkelerin dil, kültür ve gelenekleri korumaya yönelik çaba sarf ettikleri çerçevede, kardeş örgütleri bir organizasyonun himayesinde birleştirmenin önemini vurguladı.

Sadık Şer-Niyaz, “TÜRKPA devletleri, halklarımızın ortak kökenleri olduğunu unutmamalıdır. Benzer dil, kültür, geleneklerimiz var. En önemlisi, dost ulusların bir araya gelmesi ve başkentteki en iyi filmlerin gösterilmesi harikadır.” şeklinde konuştu.

13-15 Eylül tarihleri arasında yapılacak festivalde ayrıca, Azerbaycan’ın “Kızıl Bakça” (Kırmızı Bahçe), Kazakistan’ın “Oralman” (Tekrar Dönen), Kırgızistan’ın “Gece Kazası”, Türkiye’nin “Buğday” ve “Ayla” filmleri gösterilecek.

Bişkek’te TÜRKPA Çevre ve Doğal Kaynaklar Komisyonu 4. Toplantısı ve Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler Komisyonu 6. Toplantısı da yapıldı.

***

Sevgili okurlar, ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ ‘Haber Bülteni’nin hazırlanmasında en başta ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı‘nın tüm yetkilileri ve haberlerin hazırlanmasında büyük emeği geçen tüm çalışanlarına ve ayrıca kardeş yayın kuruluşumuz olan (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na çok teşekkür ediyorum.. Sevgiyle kalınız!

uha haber ayperi bekmirzayeva ile ilgili görsel sonucu

Hazırlayan : Ayperi BEKMİRZAYEVA

BİŞKEK (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir