Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar, tüm İslam aleminin geçmiş Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, barış, huzur ve sağlık getirmesini Allah’tan temenni ediyorum..

Kabar‘ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın katkı ve desteğiyle hazırlamış olduğum ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’da yine birlikteyiz.

Kırgızistan’dan Mektup Var!’ yine dopdolu..İlk haberimiz, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov,  resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gerçekleştirdiği ziyaretiyle ilgili.

İkili ve heyetlerarası görüşmelerde bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, medya temsilcileriyle basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na ve tüm Türkmen halkına sıcak karşılamaları ve misafirperverlikleri için teşekkür etti.

Türkmenistan’ı ilk kez ziyaret ettiğini anımsatan Ceenbekov, “Kırgız Cumhuriyeti ve Türkmenistan arasında Stratejik Ortaklık Bildirisini imzaladık. Bu, ikili ilişkiler açısından tarihi bir olaydır. Ülkelerimiz arasında dostluk ve iş birliği tarihinde yeni bir sayfa açacaktır.” diye konuştu.

Ceenbekov, görüşmeler sırasında ikili işbirliğin mevcut düzeyi takdir edildiğini belirterek, toplantıda ayrıca karşılıklı çıkar sağlayan bölgesel ve uluslararası konularında fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Devlet Başkanı Ceenbekov ayrıca, heyetlerarası yapılan toplantıda ticari ve ekonomik ortaklığı, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi konularına özellikle büyük önem verildiğini dile getirdi.

Konuşmalarına devam eden Kırgızistan lideri Ceenbekov, “Türkmenistan, önemli ve güvenilir ortağımızdır. 2017’de iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılını kutlamıştık. Türkmenistan ile ilişkilerimiz karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı olarak yararlı işbirliği ilkeleri temelinde dinamik olarak gelişmektedir. Bu, iki ülkenin ve halkın uzun vadeli çıkarlarını karşılıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov

Devlet Başkanı Ceenbekov, Kırgızistan ile ikili ilişkilerin ve işbirliğin güçlenmesinde Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un kişisel katkısı olduğuna vurgu yaptı.

Berdimuhammedov’a teşekkürde bulunan Ceenbekov, Türkmen mevkidaşını Kırgızistan’a davet etti.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Kırgız halkı adına kardeş Türkmen halkına barış, refah ve başarılar diledi.

Öte yandan, Kırgızistan ve Türkmenistan arasında imzalanan Stratejik Ortaklı Bildirisi’nin imzalanması ardından, iki ülke resmen stratejik ortak oldular.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, iki ülke arasında Stratejik Ortaklık Bildirisi imzaladılar.

Söz konusu belge, Kırgızistan Devlet Başkanı Ceenbekov’un Aşkabat’a yaptığı devlet ziyareti kapsamında imzalandı.

Taraflar, Bildiri’nin ikili ilişkilerin tarihi bir olaya dönüşeceğini ve karşılıklı işbirliğinin yeni bir sayfasını açmasını bekliyorlar.

Ayrıca, hükümetlerarası belgelerin bir paketi (10 belge) imzalandı. Belgeler, ticari ilişkilerin geliştirilmesi, çifte vergilendirmenin kaldırılması, tarım ve ulaştırma alanında işbirliğinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Kırgızistan ile Türkmenistan arasında  imzalanan belgenin tamamı şöyle:

1. Kırgızistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasında Ticari-Ekonomik ve İnsani İşbirliği Anlaşması.

2. Kırgızistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi ve vergi kaçakçılığının gelir vergisine karşı önlenmesi anlaşması.

3. Kırgızistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasında acil durumların önlenmesi ve bunların sonuçlarının giderilmesi alanında işbirliği anlaşması.

4. Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan TV, Radyo ve Sinematogrofi Devlet Komitesi arasında film yapım ve televizyon ve radyo yayıncılığı alanında ortak işbirliği anlaşması.

5. Kırgızistan ve Türkmenistan Hükümetleri arasında ulaştırma alanında işbirliğinin ana ilkeleri hakkında Mutabakat Muhtırası.

6. Kırgızistan Tarım, Sanayi ve Madencilik Bakanlığı ile Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı arasında Mutabakat Muhtırası çerçevesinde ikili işbirliğinin gerçekleştirilmesine yönelik tedbir planı.

7. Kırgızistan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlıkları arasında 2019-2020 dönemleri için işbirliği programı.

8. Kırgızistan Başbakanlık Devlet Kayıt Hizmeti Arşiv Ajansı ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Ana Arşiv Yönetimi arasında 2018-2020 dönemleri için arşiv işleri konusunda işbirliği programı.

9. Bişkek ve Aşkabat şehirlerinin kardeş şehir olmaları konusunda Bişkek Belediyesi ve Aşkabat Belediyesi arasında anlaşma.

10. Kırgızistan Sanayicileri ve Girişimciler Birliği ile Türkmenistan Sanayicileri ve Girişimciler Sendikası arasında işbirliği anlaşması.

***

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un davetlisi olarak Aşkabat’a  bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Saparmurat Türkmenbaşı’nın Anıtmezarı’nı da ziyaret etti.

Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov’un Anıtmezarı’nda bulunan Ceenbekov, Niyazov’un anıtına çelenk koydu.

Devlet Başkanı Ceenbekov ayrıca, Türkmenbaşı’nın Anıtmezarı’nın yanındaki camii ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Bağımsızlık Anıtı’na çelenk koydu ve onurlu konuklar için yapılan bahçede bir ağaç dikti.

Devlet Başkanı, Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Asya Oyunları’nın düzenlenmesi için 2015 yılında inşa edilen Olimpiyat kasabasını inceledi.

Ceenbekov ayrıca, ziyaretinin ilk gününün bitiminde Türkmenistan’ın Aşkabat tekstil kompleksi ile tanıştı.

***

Sevgili okurlar, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, onurlu konuk olarak Türkmenbaşı şehrinde yapılan Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (IFAS) kurucu ülkeler zirvesine de katıldı.

Toplantıya Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev katıldı.

Ceenbekov’un Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (IFAS) kurucu ülkeler zirvesinde Kırgızistan’ın Aral Denizi ve onun organlarını koruma Fonu’nun faaliyetleriyle ilgili konumunu detaylandıracağı bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Bölüm Başkanı Daniyar Sıdıkov, daha önce yaptığı açıklamada, Kırgızistan’ın reform ihtiyacına bağlı olarak Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kurucu ülkeler zirvesine katılımını dondurduğunu açıklamıştı.

***

Şimdi de spor haberimiz var sevgili okurlar..Kırgızistan’lı Torokan Bagınbay Uulu, Endonezya’da gerçekleşen 2018 Asya Oyunları’nda Kırgızistan için ilk altın madalyayı getirdi.

Kırgız halkının çoktan beklediği müjde haberi getiren sporcu Torokan, jiu-jitsu yarışmalarında Türkmenistan ve Tayland’dan rakiplerini yenerek finale çıktı.

Finalde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sporcusu Talip Alkirbi ile karşılaşan Kırgız sporcu, rakibini yendi. Böylece, Torokan Bagınbay Uulu Kırgızistan’a ilk altın madalyayı getiren sporculardan oldu.

Kırgız takımları, 4 bronz, 4 gümüş ve 1 altın olmak üzere 9 madalyanın sahibidir.

***

Sevgili okurlar son haberimiz de sanatla ilgili..Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki ünlü Kırgız oyuncusu Baken Kıdıkeyeva’nın adını taşıyan Genç Seyirci Tiyatrosu’nun yeni tiyatro sezonunun açılışı yapıldı.

Bişkek Belediye Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, sezonun açılışında ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un “İlk Öğretmen” adlı eserinden uyarlanan oyun gösterildi.

Tiyatro sezonunun organizatörlerine göre, performans geleceğin neslinin yetiştirilmesinde önemli bir katkı sağlar ve yaşamın önündeki engellere rağmen insanın iç dünyasını ifade etmesine yardımcı olur.

***

Kırgız filmleri, Kazan’da yapılacak XIV Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali’nde gösterilecek.

Kırgızistan Sinematografi Bölümü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 4-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak XIV Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali’nde 28 ülkeden 65 film gösterilecek.

Festivalde Kırgız filmlerin gösterilmesi yanı sıra, ünlü Kırgız yönetmeni Ernest Abdıcaparov’un “Sayakbay” adlı filmi de filmler yarışması dışı gösterileceği, yönetmenin kendisinin jüriler arasında yer alacağı bildirildi.

Ayrıca, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılına ithaf edilerek eserlerinden uyarlanan filmleri de gösterileceği aktarıldı.

***

Sevgili okurlar, ‘Kabar‘ Kırgız Ulusal Haber Ajansı’nın katkı ve desteğiyle hazırlamış olduğum Kırgızistan’dan Mektup Var! bu hafta da bu kadar..Haftaya tekrar birlikte olmak umuduyla, Kırgızistan’dan sevgiler..Hoşça kalınız!

uha haber ile ilgili görsel sonucu

Hazırlayan : Ayperi BEKMİRZAYEVA

BİŞKEK (UHA) Uluslarrası Haber Ajansı Temsilcisi

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir