Gündem

Kırgızistan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar, bir hafta aradan sonra  ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’da yine birlikteyiz..Evet her hafta Cumartesi günü güzel ülkem Kırgızistan’daki gelişmeleri Türkiye’deki (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın değerli okurlarıyla paylaşıyorum..

Kırgızistan’dan Mektup Var!‘ı, Kırgızistan’ın önemli haber ajansı ‘KabarKırgız Ulusal Haber Ajansı‘nın büyük katkısıyla hazırlıyor ve sizlerle birlikte oluyorum.

Bu hafta ilk haberimiz, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’ye Mısır Devrimi minasebetiyle tebrik mesajıyla ilgili.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’ye tebrik mesajı iletti. Ceenbekov’un Mısır mevkidaşına gönderdiği kutlama mesajında, “Mısır halkının önemli günlerinden biri olan Mısır Devrimi dolayısıyla tebrik ediyorum. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişeceğine ve büyümeye devam edeceğine derinden inanıyorum.” dedi.

Kırgızistan lideri Ceenbekov, Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi’ye sağlık ve başarılar, Mısır halkına barış ve refah dileklerini iletti.

1952 Mısır Devrimi, 23 Temmuz Devrimi veya bilinen adıyla Hür Subaylar Darbesi, 23 Temmuz 1952 tarihinde Mısır’da Hür Subaylar Hareketi tarafından gerçekleştirilen askeri darbe.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev telefon görüşmesi yaptı.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Özbek mevkidaşı Şevket Mirziyoyev’in telefonda arayarak doğum gününü tebrik etti.

İki ülkenin liderleri arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi sırasında Mirziyoyev’in zengin tecrübesine değinildi, onun deneyimleri sayesinde ülkesinin daha da gelişeceği kaydedildi.

Ayrıca, Ceenbekov kutlama mesajında, “Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişimine kişisel katkınız ülkemizde oldukça takdir görmektedir.” ifadesine yer verilerek, Kırgız liderinin Kırgız-Özbek ilişkşilerinin gelişeceğine olan güvenini dile getirdi.

Ceenbekov ayrıca Mirziyoyev’e sağlık ve devlet faaliyetlerinde başarılar dilediği.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un önümüzdeki eylül ayında yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Keneşi (TDKÜİK) Zirvesi ve 3. Dünya Göçebe Oyunları’na katılmak için daveti kabul ettiği için Mirziyoyev’e teşekkürde bulundu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 17 Temmuz’da Özbek mevkidaşı Şevket Mirziyoyev’in doğum günü münasebetiyle tebrik mektubu göndermişti.

***

Bu haberimiz de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Kırgızistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’na himaye sağlayacağıyla ilgili.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, UNESCO İşlerinden Sorumlu Sekreteri Sabira Soltongeldiyeva

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan Milli Komisyonu’nun UNESCO İşlerinden Sorumlu Sekreteri Sabira Soltongeldiyeva’yı kabul etti.

Soltongeldiyeva, UNESCO Milli Komisyonu’nun ulusal değerleri destekleme çalışmaları ve planları hakkında Devlet Başkanı Ceenbekov’a geniş bilgi verdi.

Kırgızistan Milli Komisyonu’nun UNESCO İşlerinden Sorumlu Sekreteri Sabira Soltongeldiyeva

UNESCO’nun Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’na himayelik sağlayacağını dile getiren Soltongeldiyeva, yine bir müjde haberi duyurdu.

Kökbörü oyunu UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasının temsili listesinde

Soltongeldiyeva, Kırgız halkının milli oyunlarından biri olan kökbörü oynunun UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasının temsili listesine dahil edildiğini belirtti.

UNESCO’nun kökbörü konusunda Aralık 2017’de aldığı kararı UNESCO İşlerinden Sorumlu Kırgızistan Milli Komisyonu’nun ve Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı’nın 4 yıllık çalışmalarının sonucu olduğu bildirildi.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov

UNESCO’nun 3. Dünya Göçebe Oyunları’nı desteklemesi ve kökbörü milli oynunun UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasının temsili listesine girmesi Kırgızistan için büyük bir gurur, başarı ve zafer olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Ceenbekov, “Aynen Dünya Göçebe Oyunlarında, Kırgızlar ulusal oyunu “kökbörü” seviyesini yükseltti, tüm dünyaya ünlü ve tanınabilir kıldılar. Kökbörü, nesilden nesile geçiren, onu koruyan eski Kırgız göçebe halkının bir oyunudur. Ben de bir zamanlarda bu oyunu oynadım, çok dinamik ve heyecan vericidir.” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Ceenbekov, çalışmalarından dolayı UNESCO İşlerinden Sorumlu Kırgızistan Milli Komisyonu’na teşekkürde bulundu.

Bilginiz için: Kırgızistan adına üçlük destan “Manas”, “Semetey”, “Seytek”, akınlar (Kırgızlarda ozan ve müzisyenlere verilen ad) sanatı, keçe halıları yapma sanatı: ala,kiyiz, şırdak, boz üy (milli çadır) yapmada geleneksel bilgiler, güzel ekmek – lavaş, katırma, cupka, yufka pişirme kültürü (çok uluslu adaylık), Nevruz (çok uluslu adaylık), milli at oyunu kökböruü UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasının listesine dahil edildi.

Buna ek olarak, Süleyman Dağ Kutsal Dağı, Çüy bölgesinin ortaçağ surları: Burana (Balasagın), Ak-Beşim (Suyab), Kızıl Nehir (Nevaket), Batı Tien-Shan (Sary-Chelek, Padiş-Ata, Besh-Aral) da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Şu anda geleneksel Kırgız erkek şapkası olan Ak-Kalpak’ın ve petroglifler Saymaluu-Tash’ın dahil edilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor.

***

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan ve Kazakistan arasında askeri alanında işbirliği anlaşması imzalamak üzere ülkede bulunan Kazakistan Savunma Bakanı Jasuzakov’u kabul etti.

Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri Başkanı Rayımberdi Duyşenbiyev’in de bulunduğu Toplantıda, görüşme sırasında taraflar iki ülke arasında askeri ve askeri-teknik alanında işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kazakistan Savunma Bakanı Jasuzakov

Kırgızistan Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildiği için Ceenbekov’a teşekkür eden Kazakistan Savunma Bakanı Jasuzakov, “İki ülkenin askeri bölümleri Kırgızistan ve Kazakistan Cumhurbaşkanları tarafından belirlenen yönlerde işbirliği yapacaklar. Güvenilir güvenliğin sağlanmasında tehdit ve zorluklarla yanlız kalmak imkansızdır. Güvenliği ve eğitimi sağlamak için birlikte çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Savunma Bakanı Jasuzakov

Kazakistan halkına barış ve refah dileyen Kırgızistan Devlet Başkanı, Kazak mevkidaşı Nursultan Nazarbayev’e sıcak selamlarını iletti.

***

Şimdi bir spor haberimiz var. Kırgız sporcu Kanıbek Canıbek Uulu Kazak sporcu ile buluşacak.

SPA “SPORTINFORM” da yer alan habere göre, 4 Ağustos’ta Kırgız sporcu Kanıbek Canıbek Uulu Kazak sporcu ile buluşacak.

Kazakistanlı güreşçi MMA Ruslan Serikpulov (13-5), NFC 15 turnuvasının ana maçında performans sergileyecek.

Aktau kentinde Ruslan Serikpulov, sekizli olarak Kırgız savaşcı Kanybek Canybek uluu ile yarışacak.

28 yaşındaki Kazak savaşçısı Ruslan Serikpulov, Aralık 2014’ten bu yana karma dövüş sanatları turnuvalarında sahne alıyor. Bu süre zarfında 18 dövüş geçirdi, 13’ü kazandı ve beş dövüşte yenildi.

Sherdog.com’a göre, Kırgızistan’lın Kanybek Canybek uulunun beş mağlubiyeti ve 4 galibiyeti var.

***

Sevgili okurlar bu haftaki ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!’ı, Kırgızistan’da “Saatte 100 eleçek sarmak” etkinliği haberiyle noktalamak istiyorum.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 2006 yılından beri düzenlenen Oymo etnik festivali çerçevesinde “Saatte 100 eleçeği sarmak” adlı etkinlik düzenlendi.

Kiyiz Düynö (Keçi Dünyası) Kamu Vakfı’nın düzenlediği etkinlik, 26 Temuz’da Bişkek’in Kurmancan Datka Anıtı’nın yanında gerçekleştirildi.

Bu yıl 2-8 Eylül tarihlerinde ülkenin turizm merkezi Çolpon-Ata’da yapılacak olan Üçüncü Dünya Göçebe Oyunları’na ithaf edilen etkinlik sırasında 100 uzman eleçekleri sardı.

Kabar ajansına konuşan Kiyiz Düynö (Keçi Dünyası) Kamu Vakfı Başkanı Ayday Asangulova, Kırgız kadınlarının geleneksel başlığı olan eleçeği UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dahil etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Eleçeğin 40 çeşidi olduğunu, Kiyiz Düynö (Keçi Dünyası) Kamu Vakfı’nın şu anda 18 çeşidini keşfettiğini dile getiren Kiyiz Düynö gönüllüsü Nazira Akmatkalı Kızı, söz konusu başlığın göçebe yaşamı geçiren Kırgızların hayatında önemli rol oynadığına dikkati çekti.

Etkinliğe katılmak üzere ülkenin Isık-Göl bölgesinden gelen Sayrakan Cumabayeva, “bugu eleçeği”nin nasıl sarıldığı konusunda uzman sınıfı gösterdi.

Eleçek, Kırgızistan’da kadınların göçebe hayatında kullandıkları, anneliğin yanı sıra kadınların ailedeki statüsünü ve hangi soydan geldiklerini simgeleyen geleneksel başlıktır.

***

Sevgili okurlar, ‘KabarKırgız Ulusal Haber Ajansı‘nın katkılarıyla hazırladığımız ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘ bu hafta da bu kadar..Haftaya yeniden (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nda beraber olmak dileğiyle, Kıgızistan’dan selam ve sevgiler.

uha haber ayperi bekmirzayeva ile ilgili görsel sonucu

Hazırlayan : Ayperi BEKMİRZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir