Dünya

Kırgızistan’da yolsuzlukla suçlanan eski Başbakan Yardımcısı ABD’ye kaçtı

Kırgızistan’da yolsuzlukla suçlanan eski Başbakan Yardımcısı Askarbek Şadiyev ABD’ye kaçtı.

Milli Güvenlik Devlet Komitesi’den (GKNB) yapılan yazılı açıklamada, Meclis milletvekili Askabek Şadiyev’in ABD’ye kaçtığı bildirildi.

GKNB açıklamasında, eski Başbakan Yardımcısı Şadiyev’in 27 Nisan’da Batken bölgesine akrabasının cenaze törenine gittiği, daha sonra Batken’in yerleşim birimlerinin birindeki nehirden Tacikistan sınırını yasadışı olarak geçtiği aktarıldı.

Açıklamada, 28 Nisan’da Şadiyev hakkında yolsuzluk davası açıldığı gün onun Tacikistan’dan Rusya’ya, daha sonra diplomatik pasaportunu kullanarak ABD’nin New York kentine uçtuğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca Şadiyev’in arananlar listesine alındığına işaret edilerek, onun başbakan yardımcısıyken görevini kötüye kullanmakla suşlandığı belirtildi.

Eski Başbakan Yardımcısı Şadiyev, 31 Mayıs’ta, Cengiz Aymatov Ödülü’nün ödenmesine tahsis edilen 30 bin doları tutarında parayı kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Ancak, Şadiyev’in yakın akrabalarının onun tedavi görmek için ABD’ye gittiğini, bir ila iki hafta içinde geri döneceğini bildirerek Şadiyev’in suçlu olmadığını savunuyor.

Önceki gün, (31 Mayıs’ta), Bişkek Pervomaisky Bölge Mahkemesi, Meclis milletvekili Şadiyev’in tutuklanması yönünde karar almıştı.

BİŞKEK, KABAR, UHA HABER

http://kabar.kg/tur/news/k-rg-zistanda-yolsuzlukla-suclanan-eski-ba-bakan-yard-mc-s-abdye-kact/

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir