Kültür-Sanat

Kırgız ve Özbek yönetmenlerin ortaklaşa yönettiği “Delbirim” Türkiye’de

Kırgızistan ve Özbekistan yönetmenlerinin ortaklaşa çektiği Delbirim filmi Türkiye’de gösterilecek.

Kırgızistan’ın güzel ve aynı zamanda çok yetenekli oyuncusu Elina Abaykızı‘nın sosyal ağda Parizat Cakıpbekova’ya atıfta bulunarak paylaştığı bilgiye göre, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un “Selvi Boylum Al Yazmalım” adlı eserinden uyarlanan Kırgız-Özbek Delbirim filmi Türkiye’nin 4 büyük şehrinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Dünyayı kalemiyle fetheden Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 90. yıldönümü münasebetiyle Kırgız ve Özbek yönetmenleri tarafından yönetilen “Delbirim”, 22-23 Aralık tarihlerinde İstanbul’da, 24 Aralık’ta “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edilen Kastamonu’da, 25 Aralık’ta başkent Ankara’da ve Türkiye’nin turizm merkezi Antalya’da 27 Aralık’ta izleyiciler ile buluşacaktır.

İki komşu ülkenin birlikte çektiği Delbirim filminin galası Özbekistan’ın Semerkant şehrindeki “Şark Yulduzi” adlı sinema salonunda gerçekleştirilirken, Kırgızistan’da ise yazarin doğum gününe yedi gün kala 5 Aralık’ta yapıldı.

Senaryo yazarı Kerez Zarlıkova, yönetmeni Özbekistan’lı Sarvar Karimov, üretim tasarımcısı Akmal Saidov’un ortaklaşa yönettiği filmin baş rollerini Özbek oyuncular Adiz Racapov, Ulugbek Kadırov, Kırgızistanlı oyuncu kızlar Madina Talipbek ve Elina Abaykızı paylaştılar.

Selvi Boylum Al Yazmalım ile ilgili görsel sonucuTürkiye’de de 1977 tarihinde yazarımız Cengiz Aytmatov’un “Selvi Boylum Al Yazmalım” adlı eserinden uyarlanan ve Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray’ın oynadığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” adlı film çekilmiştir. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır. Filmin özgün müziğini Cahit Berkay bestelemiştir.

Selvi Boylum Al Yazmalım” 1978 Uluslararası 15. Antalya Sanat Şenliği’nde Maden filminin ardından ikinci en iyi film seçilmişti.

Cengiz Aytmatov, Sovyet Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat, ve siyasetçi. Türk Dünyası’nın ünlü yazarlarından. Dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan yazar, edebiyatçı. Yazarın “Selvi Boylum Al Yazmalım” adlı eseri 1970’de yayımlandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev 2 Nisan 2018’de Özbekistan’da Aytmatov’un doğumunun 90. yılının kutlanması üzerine kararname imzalamıştı.

http://kabar.kg/tur/news/aytmatovun-do-umunun-90-y-l-k-rg-z-ve-ozbek-yonetmenlerin-ortakla-a-yonetti-i-delbirim-turkiyede/

Kırgız Ulusal Haber Ajansı

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir