Gündem

Kırgız Kahraman Kurmancan Datka Filmi

Türk tarihinde ”Datka” ünvanını alan ilk ve tek kadın kumandan Kurmancan Datka… Aynı zamanda Selahattin İbn-i Mevlana Siracüddin hz.lerinin talebesi olan Kurmancan Datka, Kırgızistan’da 1.5 milyon dolar gibi bir bütçe ayrılarak devlet destekli büyük bir proje ile filmleştirildi..

Ayperi BEKMİRZAYEVA

(Kırgızistan’dan Muktup Var!)

Hayatı boyunca Kırgız halkına önderlik eden ve Kırgız tarihine ‘kadın general‘ olarak damga vuran Kurmancan Datka, son nefesine kadar özgürlük için mücadele vermiş ve Kırgızistan’ın bağımsızlık yolundaki önemli ismi olmuştu.

Datka’nın hayatının bütün ayrıntıları hazırlanan bir film ile gün yüzüne çıktı. Kırgızistan’ın bağımsızlık tarihinde, devlet isteğiyle çekilen ilk film olma unvanını alan ‘Kurmancan Datka’ (Dağların Kraliçesi) uzun süren çalışmalar sonunda tamamlandı.

ÇEKİMLER ÜÇ YIL SÜRDÜ

İki bölümden oluşan ve bütçesi 1 milyon 400 bin dolara mal olan filmin çekimleri 3 yıl sürdü. Film, 1811 – 1907 tarihleri arasında yaşayan ve Kırgız tarihinde Datka unvanı verilen tek kadın olan Kurmancan’ın hayatının, çocukluğundan han tahtına oturmasına kadar geçen dönemini anlatıyor.
Filmin ilk gösterimi Kırgızistan’ın bağımsızlık günü olan 31 Ağustos’da yapılacak. Monreal Film Festivali’nde Orta Asya ülkelerinden çağırılan ilk film olan Kurmancan Datka ile uluslararası bir başarı elde edilmesi amaçlanıyor.

ALTIN PORTAKAL’DA

Filmin rejisörü ve Aytış Film Stüdyosu Başkanı Sadır Şerniyaz, Kurmancan Datka (Dağların Kraliçesi) filmini şu sözlerle anlattı; “Filmin yolculuğu, Monreal kentindeki festivalle başladı. Günümüzde daha çok festivallere katıldı.. Filmimizi Antalya’da düzenlenen ve artık dünyaca kabul gören Türkiye’nin en büyük film festivali ‘Altın Portakal’a gönderdik . Filmimizin Türkiye’de izlenmesini, Türk halkı tarafından  beğenilmesi ve bu bizim için uluslararası alanda çok önemli.”

FİLMDE 10 BİN KİŞİ GÖREV ALDI

Tarihi bir dram niteliğindeki filmin çekim sürecinde yaklaşık 10 bin kişi görev yaptı. Filmin çekimi, 250 profesyonel oyuncu ile Kırgızistan’ın Talas, Oş, Çüy, Isık-Köl bölgelerinin yanı sıra, Sen Petersburg’un ana meydanında gerçekleşti.
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir