Politika

Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li belediyelere ‘7 kural’ talimatı

UHA HABER / Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yenilenen 23 Haziran seçimleri hakkında konuşarak “İstanbul’u hazmedemediler, bin bir türlü iftira attılar. 800 bin oy farkla İmamoğlu seçimi aldı. Hep beraber bir demokrasi destanı yazdık. Eğer bütün dünya bugün Türkiye’yi konuşuyorsa 16 milyon İstanbullu sayesindedir.” dedi.

Kılıçdaroğlu kendilerine oy veren tüm partililere teşekkür ederek “Bu milletin ahlakına ferasetine güveniyoruz. Teslim edilen bir hakkın bir kişi tarafından kapalı kapalar ardından nasıl alındığını gördük. Bütün bunlara rağmen seçime gittik ve güzel bir sonuç aldık. Seçimlerde her türlü iftira atıldı. Pontus’tan tutun, diplomaya kadar. 16 milyon İstanbullu bir demokrasi destanı yazdı. Bu destanı bizim siyasal tarihimizin en önemli destanlarından birisidir. Saadet Partili, AKP’li, MHP’li, HDP’li yöneticilere ve oy veren seçmenlere teşekkür ediyorum. Hep birlikte demokrasi destanı yazdık. Bu destan demokrasiye susayanların destanıdır.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı, tarafsızlık konusunda referanduma hazırız”

CHP lideri vatandaşların Cumhurbaşkanı’ndan tarafsız olmasını istediklerini belirterek ‘tarafsızlık konusunda referanduma hazır olduklarını’ ifade etti. Kılıçdaroğlu “Biz bütün baskılara ve engellemelere rağmen dünyaya, bu ülkenin kültüründe ve dokusunda demokrasi vardır mesajını verdik. Böyle bir ortamda artık Türkiye ye demokrasi gelmez diye bir düşünce vardı. Biz her türlü baskıya rağmen, bu ülkenin dokularında demokrasi vardık ve biz dünyaya bir demokrasi mesajı verdik. Dünya bunu kabul etti. Güzel bir ülkemiz var, huzur içinde birlikte yaşamak istiyoruz. Kimliklerimiz, inançlarımız farklı olabilir ama bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

Anadolu AjansıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısına katılarak konuşma yaptı.

“Gezi olayları dünyanın en demokratik eylemlerinden birisidir”

Kılıçdaroğlu, pazartesi günü başlayan Gezi Parkı davasına da değindi CHP lideri konuyla ilgili “Gezi olayları dünyanın en demokratik eylemlerinden birisiydi. Gezi direnişinde ağaçların kesilmesine karşı direndiler. Kitaplar okundu. Sevgi gösterilerinde bulunuldu. Yeryüzü sofraları kuruldu. 601 gündür Osman Kavala içerde. Bu insanlar ne yaptı? 600 gündür mahkemeye çıkmayı bekledi. Gezi’ye katılanların tamamı bizim çocuklarımız. Her görüşten gençlerimiz vardı orada.” dedi.

Belediyelerde liyakat ve 7 kural dönemi

Kılıçdaroğlu son olarak kazandıkları belediyelerde kesinlikle liyakat kurallarına bağlı kalınacağını yineleyerek “Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz. Asıl görevimiz şimdi başlıyor. Belediye başkanlarımıza düşen görev halk için başkanlık yapmaktır.” dedi ve belediye yönetiminde yedi kurala bağlı kalacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu bu kuralları şöyle sıraladı:

  1. Beldedeki bütün kimlikleri kucaklayacaksınız
  2. Hizmeti, zümre kişi akraba yandaş için değil halk için yapacaksınız
  3. Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Dezavantajlı gurupları önceleyeceksiniz
  4. Yoksullara yardım yaparken asla teşhir etmeyeceksiniz
  5. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz.
  6. Belediye yönetim kurullarında liyakata uyacaksınız
  7. Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA (TBMM), EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir