Gündem

Kentsel dönüşümün önemi ve Esenler örneği

UHA Haber / İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim üyesi Prof. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU, Yerel seçim sürecinde enine boyuna irdelenmesi gereken en önemli konunun kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi  olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU, bugüne değin şehirlerin yaşadığı tüm sorunların üstesinden gelebilecek tek yolun, kentsel dönüşümün en doğru biçimde uygulanması olduğunu, Kentsel dönüşüm sisteminin, şehirler için bir şans ve bu şansı çok iyi değerlendirmek zorunda bulunduğumuzu açıkladı.

Prof. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU,  kentsel dönüşümü şöyle ifade ediyor:

“Kentsel dönüşüm; şehirlerimizin sorunlarından topyekun arınmasının, şehirlerin yoğunluk baskısından, taşıyamayacağı yükün altında ezilmekten kurtulmasının, şehirlerin karakterlerinin kimliklerinin yeniden canlanmalarının, soluk alabilmelerinin, yeşili artan, sosyal donatılarına kavuşabilen, şehirsel fonksiyonlarını doğal sınırlarında tutabilmelerinin, doymak bilmeyen mülkiyetçi baskısından sıyrılabilmelerinin, rantın hakimiyetine yenilmeyen şehirlerin yeniden şahsiyet kazanabilmelerinin yoludur, yöntemidir.

Kentsel dönüşüm; tüm bunların teknik olarak yapılabilmesine imkan tanıyan bir sistemdir. Yeter ki, doğru bir biçimde uygulanabilsin ve yeter ki, o şehrin yaşayanları olarak bizler kentsel dönüşümden beklentimizi yukarıda sıraladığımız temel hususlarla sınırlayalım. Yoksa kentsel dönüşümü; yeniden daha fazla rant elde etmenin aracısı haline getirirsek, yine yoğunluk artırıcı bir iklimin esiri durumuna düşer ve ne derde derman olur, ne sorunlara çözüm olur, böylece de amacından tamamen sapmış olur”.

ESENLER KENTSEL DÖNÜŞÜM ile ilgili görsel sonucu“Bu noktada bugüne değin başarılı sonuçlar üretmiş örneklere değinmek gerekir” diyen Prof. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU,  İstanbul Esenler Belediyesi’nin bugüne değin aldığı mesafe ve tamamlandığında ortaya çıkacak olan nihai sonucun, kentsel dönüşümden samimi beklentilerimizi karşılayan örnek bir birikim olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU, Esenler’de, bugüne değin yaklaşık 45 bin konutun dönüşümü tamamlanarak, oturulmaya başlandığına dikkat çekerek, Yeni hedefin; önümüzdeki 5 yılda 50 bin konutun dönüştürülmesi olduğunu ve Esenler’de dönüşmeyi bekleyen 50 bin konutun bulunduğunu belirtti.

“Artan kentsel dönüşüm faaliyetleri, ulaşım ve donatı yatırımları sonucunda, Esenler genelindeki gayrimenkullerin değeri ise son 4 yılda ortalama % 200 oranında artış göstermiş durumda” olduğun söyleyen Prof. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU,  Esenler’in, konumu ve ulaşım bağlantıları açısından büyük avantaj taşımasının, yapımı devam eden ve planlanan metro hatları ile bölgede yapılan Millet Bahçeleri, hastane, eğitim vadileri, spor vadileri gibi büyük yatırımların da bu artışta pay sahibi olan diğer etkenler olduğuna vurgu yaptı.

ESENLER KENTSEL DÖNÜŞÜM ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU, Esenler’in kentsel dönüşüm alanında 2.5 milyon m2 büyüklüğüyle dünyanın en büyük park alanı, “Millet Bahçesi” tasarımı olarak hayata geçeceğini hatırlatarak, böylece şu anda Esenler’ in 335 bin metrekare olan park ve yeşil alanının 6.8 milyon metrekareye çıkacağını, yani yaklaşık 20 kat artacağını ve bu durumun; kentsel dönüşümün, doğru, kararlı, başarılı bir şekilde uygulandığında elde edilebilecek başarının göstergesi olduğunu açıkladı.

“Boşluksuz ve nefessiz kalan Esenler’den, yeni çehresiyle soluk alan yepyeni bir Esenler doğacak. Esenler Belediye Başkanı Dr. M. Tevfik Göksu’yu tebrik ediyoruz” diyen Prof. Dr. İ.Yaşar HACISALİHOĞLU, “Bu örnek kentsel dönüşüm pratiği, başkaları için rehber olabilecek, modellenebilecek niteliktedir. Unutmayalım ki, başkalarının deneyimlerinden yararlanmak maliyetsiz, zahmetsiz en akılcı yoldur” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir