Çevre

Kentlerde hava kalitesinde iyileşme

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Hız sınırlamaları, belli araçların belli bölgelerde kullanımın yasaklanması ve çevre dostu otobüsler gibi önlemler sayesinde Almanya’nın kentlerinde hava kirliliği azaldı.

deutschland.de İnternet haber sitesinde yer alan (dpa)’nın haberinde, Kentlerdeki havada dizel gazlarının yol açtığı kirlenme gerilemeye devam ediyor.

Federal Çevre Dairesinin (UBA) hesaplamalarına göre geçtiğimiz yıl trafik alanlarına yakın beş ölçüm istasyonundan birinde azot dioksit (NO2) sınır değeri aşılıyor; bir önceki yıl oran bunun iki katından fazlaydı. federal Çevre Bakanı Svenja Schulze (SPD) “Hava kalitesi 2019’da iyileşti” dedi. Bununla beraber sınır değer olan metreküp başına 40 mikrogramlık düzey en azından 19 Alman kentinde hala aşılıyor.

Şimdiye kadar neredeyse sadece otomatik ölçüm yapan istasyonların değerleri dikkate alındı. UBA’nın Başkanı Dirk Messner’in Salı günü yaptığı açıklamaya göre Mayıs ayında başka istasyonlardan da değerler alındığında bu sayı 25-30 kente çıkabilir. 2018 yılında yıllık ortalama değer, 57 Alman kentinde sınırın üstündeydi.

UBA’nın uzmanları, değerlerdeki gerilemenin sebeplerini hız sınırlarına, araç kullanma sınırlamalarına veya çevre dostu otobüslere, ayrıca atık gaz filtrelemesindeki yazılımlara bağlıyorlar. 2019’da ince toz değerlerinde halihazırda geçerli sınır değerleri ilk kez hiç bir yerde aşılmadı.

[UHA Haber Ajansı, 15 Şubat 2020]

sampiyon banner

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir