Gündem

KCK, ABD’nin Bayık, Kalkan ve Karayılan hakkındaki kararını ‘komplo’ olarak niteledi

ABD’nin Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan hakkında çıkardığı yakalama kararıyla bir açıklama yayımlayan KCK, kararı Abdullah Öcalan’a komplonun devamı olarak niteledi.

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan

KCK, PKK ve PKK çizgisindeki örgütlerin çatı yapılanması konumunda.

ABD Salı günü, PKK’nın 3 yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü vermeyi kararlaştırdı.

ABD; Murat Karayılan için 5 milyon dolara, Cemil Bayık için 4 milyon dolara, Duran Kalkan için de 3 milyon dolara kadar ödül verileceğini açıkladı.

KCK ise ABD’nin kararını kınayan bir açıklama yayımladı.

KCK, ABD’nin kararını, “Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun bir parçası olarak gerçekleşen saldırı” olarak yorumladı.

Açıklamada PKK’nın IŞİD’le mücadeledeki konumuna vurgu yapıldı ve ABD’nin kararının “tamamen ideolojik ve politik nedenlerle alındığı” savunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin adımını “olumlu ancak gecikmiş bir karar olarak” değerlendirmişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “ABD Dışişleri Bakanlığının terör örgütü PKK’nın 3 elebaşının kimliklerini ya da yerlerini tespit edecek bilgiler karşılığında para ödülü koymasını olumlu karşılıyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

ABD’nin milyonlarca dolar ödül koyduğu PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan kimdir?

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan

Amerika Birleşik Devletleri; PKK’nın 3 yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü vermeyi kararlaştırdı.

ABD; Murat Karayılan için 5 milyon dolara, Cemil Bayık için 4 milyon dolara, Duran Kalkan için de 3 milyon dolara kadar ödül verileceğini açıkladı.

Açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’ın Ankara ziyareti sırasında yapıldı.

@USEmbassyTurkey tarafından yapılan Twitter paylaşımı: 2/2 ABD DİB Müsteşar Yardımcısı Palmer  “ABD, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadeledeki işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, @StateDept @Rewards4Justice programının #PKK terör örgütünden üç üst düzey ismi hedef alacağını duyurmaktan mutluluk duymaktayım.”

ABD’nin milyonlarca dolar ödül koyduğu 3 isim, PKK’nın önde gelen yöneticileri konumunda.

Murat Karayılan

Murat Karayılan

Murat Karayılan

Murat Karayılan, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler” listesinde kırmızı bültenle aranıyor.

Karayılan, 1954 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. 1979’da PKK’ya katıldı.

Suriye’ye kaçtıktan sonra, 1999’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından örgütün başına geçti. Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Kurulu Başkanlığı da yaptı.

2013 yılında PKK’nın silahlı kanadı olan Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) başına geçti.

Cemil Bayık

Cemil Bayık

Cemil Bayık

1955 yılında Elazığ’ın Keban ilçesinde doğdu. PKK’nın 18 kurucusundan biri olduktan sonra 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası yurt dışına kaçtı.

Örgütün Suriye, Lübnan ve Kuzey Irak’taki kampları ile Avrupa büro sorumluluğunu yaptı. Sonra PKK Başkanlık Konseyi üyeliğine seçildi. Hep PKK’nın iki numaralı ismi olarak anıldı.

Murat Karayılan’ın ardından 10 Temmuz 2013’te Bese Ozat ile birlikte KCK Eş Başkanı olan Cemil Bayık, “Cuma” kod adı ile biliniyor.

Duran Kalkan

Duran Kalkan

Duran Kalkan

14 Ağustos 1952 tarihinde Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde doğdu. PKK’nın lider kadrosunda yer aldı.

1980-1990 yılları arasında Almanya’da örgütün mali sorumlusu olarak çalıştı. 1988’de Düsseldorf kentinde tutuklanarak yargılandı. 1993’de Kuzey Irak’a geçerek Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu komutanlığı ve PKK Yürütme Konseyi üyeliği görevlerini üstlendi. Daha sonra KCK Yürütme Kurulu üyesi oldu.

Duran Kalkan da 28 Ekim 2015’te İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler listesinde” kırmızı bültenle aranıyor.

Karayılan ve Kalkan hakkında yakalama emri var

Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği 2016 yılında Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer biyolojik kimyasal silah kullanarak öldürme” suçlarından yakalama emri çıkarmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca “yabancı terör örgütü” olarak kabul etmişti.

Amerikan yönetimi 2001 yılında da PKK’yı, 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca “Küresel Terör Unsurları” listesine almıştı.

KAYNAK : BBC

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir