Kültür-Sanat

Kazan’da Uluslararası Nevruz Tiyatro Festivali

UHA HABER / Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da Türk Halkları Tiyatroları tarafından 14. Uluslararası Nevruz Tiyatro Festivali düzenlendi.

Tataristan Kültür Bakan Yardımcısı Damir Natfullin, açılışta yaptığı konuşmada, bin yıllık tarihe sahip Kazan’ın, 14 yıldan bu yana Türk Halkları Tiyatroları’nın buluşma merkezi haline geldiğini belirtti.

Tuva Cumhuriyeti’nden tiyatro sanatçısı Ayhan Orjak, yaptığı açıklamada, festivalin Türkçe konuşan halkların kendi ortak kültürlerini yakından tanımalarına imkan sağladığını ifade ederek, Kazan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festivale Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Rusya’ya bağlı Türk Cumhuriyetleri’nden toplam 29 tiyatro grubu katılıyor.

Festival kapsamında, Adana Şehir Tiyatrosu, 6 Haziran’da Rus yazar Nikolay Gogol’ün Bir Delinin Hatıra Defteri eserinden uyarlanan oyunu sahneleyecek.

Festival 8 Haziran’da sona erecek.

Uluslararası Nevruz Tiyatro Festivali’nin ilki 1989’da Kazakistan’nın Almatı kentinde düzenlenmişti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından uzun süre düzenlenemeyen festival, 1998’de Tataristan Cumhuriyeti’nde uluslararası nitelik kazandırılarak yeniden hayata geçirildi.

Festival, 1998-2009 yıllarında dört, 2009’dan bu yana ise iki senede bir düzenleniyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  MOSKOVA, TRT Avaz

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir