Kültür-Sanat

Kazakistan’ın kültür şehri Almatı’da Türk filmleri rüzgarı esti

Kazakistanlı sinemaseverleri buluşturan 4. Türk Filmleri Haftası’na TRT 1’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul damgasını vurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye’nin Almatı Başkonsolosluğu destek verdi. “4. Türk Filmleri Haftası” Kazakistan’ın Almatı kentinde yoğun bir katılımla başladı.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu

Kazakistan’daki Türk filmleri haftasının onur konukları ise TRT 1’in efsane dizisi Diriliş Ertuğrul’da bir dönem Selcan hatunu canlandıran Didem Balçın ile Sungur Tekin karakterine hayat veren Sezgin Erdemir oldu. Oyuncular başarının sırrını konuklar ile paylaştı.

Didem Balçın, oyunculuğun başarısının sadece bir tek oyuncudan kaynaklanmadığını, bununla beraber projenin kalitesinden, yönetmenin, yapımcının, senaryonun iyiliğinden kaynaklandığını söyledi.

Sezgin Erdemir de “Her yeni iş bir oyuncu için bir meydan okuma. Sıfırdan başlayıp her seferinde hiçbir şey bilmiyorcasına girmek, çalışmak ve o performansı göstermek zorundasınız.” dedi.

“Türkiye’deki modern kültürü Kazakistan’a taşıdık”

Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Kağan Yılmaz, Türk ile Kazak halının ortak kültürleri paylaştığını söyledi.

Düzenlenen etkinlikle Türkiye’deki modern kültürü, sinema sanatı vasıtasıyla Kazakistan’a taşıdıklarını belirtti.

Türk Filmleri Haftasında “Görevimiz Tatil”, Acı Tatlı Ekşi, Muska ve Somuncu Baba filmleri de seyircilerin beğenisine sunuldu. Filmler, sinemaseverlere Kazakça alt yazılı ve ücretsiz olarak gösterildi.

Haber: Meiramgül Kuspan

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir