Kültür-Sanat

Kazak Yapımı “Oralman” ın Galası Bişkek’te Yapıldı

Kırgızistan’ın Bişkek’te Kazak yapımı “Oralman” ın galası gerçekleştirildi.

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Filmin priömiyerine Kırgızistan Ulusal Yazarlar Birliği üyesi Cumahun Şaripov da  katıldı.

Filmin priömiyer 3 Mart 2018’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Cengiz Aytmatov adını taşıyan Sinema Salonu’nda Kazak yönetmeni Sabit Kurmanbekov ile görüntü yönetmeni Mars Umarov’un “Oralman” adlı filminin galası yapıldı.

“Oralman” filmi 1930 yıllarda Kazakistan’da baskılardan kaçmak zorunda kalan ve Afganistan’da yaşayan Kazak ailesinden bahsediyor. Yıllar geçtikten sonra, aile Kazakistan’da yeniden yerleşim için kota alır ve bir şekilde geri dönüyor.

Filmin galasına yönetmen Sabit Kurmanbekov, görüntü yönetmeni Mars Umarov, oyuncu Dulıga Akmolda ve Kırgızistan’ın ünlü yönetmenleri katıldı.

Filmin gösteriminden sonra konuşma yapan ünlü yönetmen, Kırgız halk sanatçısı Artıkpay Suyundukov, “Vatanın çağrısı üstesinden gelinemiyor. Filmin yönetmeni Sabit Kurmanbekov’un hikayeyi yalnızca yüksek vatandaşlık açısından değil aynı zamanda sanatsal becerileri ile de sunmasından mutluluk duyuyorum. “Oralman” filminin Kazak sinemasının bir olgusu olduğuna inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Oralman” filmi Tahran’da düzenlenen 35. Uluslararası “Fecr” Film Festivalinde “En İyi Asya Filmi” olarak, Astana’da XIII Uluslararası “Avrasya” Film Festivalinde ve 2017’de XIII Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu”(Dulıga Akmolda) için Büyük Ödülü kazandı.

http://www.kabar.kg/tur/news/kazak-yap-m-oralman-n-galas-bi-kekte-yap-ld/

BİŞKEK, TÜHA HABER

KAYNAK : Kırgız Ulusal Haber Ajansı

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir