Kültür-Sanat

Kaya Tuzunun Başkenti : Çankırı

TÜHA Haber / Çankırı Valiliği’nce Merkez İlçeye 19 km. mesafede bulunan ve halen özel sektör tarafından tuz üretimi yapılmakta olan mağarada üretimi tamamlanmış galerilerin turizme kazandırılması amaçlanıyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Valilik tarafından “Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının Turizme Kazandırılması Projesi” hazırlandı.

İl Merkezinde beş bin yıldır işletildiği tahmin edilen Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin bulunduğu Tuz Mağarasını ziyaret Çankırı Belediyesi sorumluluğunda devam ediyor.

2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından kaya tuzundan üretilen heykellerle, 2012 yılında Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi&TÜRKSOY ve Çankırı Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde kaya tuzundan birebir ölçüde üretilen Orhun Abideleri mağarada sergileniyor.

Geçtiğimiz yıllarda mağarada Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Eski Dekanı Prof. Hüsamettin KOÇAN tarafından “Tuz Tadı” isimli bir Resim Sergisi açılmış, Piyano Sanatçısı Tuluyhan UĞURLU tarafından Piyano Resitali verilmiş, Ahilik Kültürü Haftası çerçevesinde Yaran Gösterileri gerçekleştirildi.

Karayolları Genel Müdürlüğünce “Turistik Yol Ağı“na dahil edilerek 6 km.lik bölümü de asfalt haline getirilen yol ile mağaraya ulaşım konforlu bir hal aldı.

Çankırı Belediyesi sorumluğunda Tuz Mağarası devamlı ziyarete açık bulunuyor.

ÇANKIRI, UHA HABER

 

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir