Dünya

Kavanaugh’la İlgili Yeni Suçlamaya Trump’tan Sert Tepki

UHA HABER / Başkan Donald Trump, Anayasa Mahkemesi Yargıcı Brett Kavanaugh’yu sert bir şekilde savunarak Kavanaugh’nun söz konusu suçlmayla ilgili hukuki süreç başlatması çağrısı yaptı.

Trump bununla da yetinmedi Adalet Bakanlığı’ndan sürece müdahil olmasını ve Kavanaugh’yu ‘kurtarmasını’ istedi.

Trump, medyayı da eleştirdi ve “Radikal Solcu Demokratlar” ifadesini kullandı.

Kavanaugh’yla ilgili iddialar New York Times gazetesinde yer almıştı.

Gazetenin haberine göre Kavanaugh, bir parti sırasında bir kıza karşı cinsel içerikli bir harekette bulundu.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine adaylık sürecinde de iki kadın Kavanaugh’yu kendilerine karşı cinsel içerikli hareketlerde bulunmakla suçlamıştı.

Yeni suçlama Washington’da kar amacı taşımayan bir şirket yöneten Max Stier’den geldi.

New York Times’ın haberine göre Stier’in endişeleri 2018’de Kavanaugh’nun adaylık sürecinde Federal Soruşturma Bürosu FBI’a bildirildi ancak soruşturulmadı.

Stier olayla ilgili kamuoyuna açıkça konuşmadı ancak anlattıkları iki yetkili tarafından kanıtlarla desteklendi.

Christine Blasey Ford, Senato Adalet Komisyonu’nda Kavanaugh’nun 1980’de kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlatan bir konuşma yapmıştı.

Kavanaugh’yla ilgili son suçlama ise New York Times muhabirlerinin 10 aylık bir araştırmasının sonucunda geldi.

Muhabirler Robin Pogrebin ve Kate Kelly bu suçlamaya yayınlayacakları kitaplarında da yer veriyor.

Demokratlar Kavanaugh’un soruşturulmasını istiyor.

Demokrat Başkan aday adaylarından Julian Castro, Kavanaugh’un Anayasa Mahkemesi’ne seçilmesinin utanç verici olduğunu belirtti.

Bir diğer Demokrat Başkan aday adayı Amy Klobouchar da gelişmeleri utanç verici olarak nitelerken, Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz Kavanaugh’yu savundu ve iddiaların 30 yıl öncesine ait olduğunu kaydetti.

WASHINGTON, VOA, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir