Kültür-Sanat

“Kardeşim için Der’a” 13 Nisan’da vizyona giriyor

TRT’nin ortak yapımcı olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek verdiği ve Suriye savaşının çıkış nedenini anlatan “Kardeşim için Der’a” filmine geri sayım başladı.

Yapımcılığını Halis Cahit Kurutlu’nun üstlendiği “Kardeşim İçin Der’a” filmi 13 Nisan’da vizyona giriyor.

Filmin oyuncu kadrosunda İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik ve Berna Koraltürk gibi isimler var.

Çekimleri Gaziantep ile Fırat Kalkanı Harekatı’yla terör örgütlerinden arındırılan Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde yapılan Der’a filmi, Suriye’deki savaşın çıkış nedenlerini izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Ünlü Yönetmen Murat Onbul ve deneyimli oyuncu kadrosu

Halis Cahit Kurutlu’nun senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise “Baba Candır”, “Ulan İstanbul” ve “Leyla ile Mecnun” gibi dizilere imza atan Murat Onbul oturuyor.

Cerablus’un yanı sıra Gaziantep ve ilçelerinde çekilen dram-aksiyon türündeki filmin oyuncu kadrosunda İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik, Berna Koraltürk, Umut Karadağ, Nusret Çetinel, Ahmet Aslan, Tarık Bayrak, Safa Tabur ve İbrahim Ethem Arslan var.

TRT’nin ortak yapımcı olduğu filme Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek verdi.

“İnsanlar vatansız yaşamayı seçmezler”

Bir dönem Diriliş Ertuğrul dizisinin proje sorumlusu olarak görev yapan Kurutlu, filmin yapımcısı ve senaristi.

Kurutlu, Suriye’deki isyanın hangi nedenlerle başladığını ve küresel aktörlerin müdahil olduğu bir savaşa nasıl dönüştüğünü işlemeye çalıştıklarını anlattı.

“İnsanlar vatansız yaşamayı seçmezler. Ancak buna mecbur kalabilirler. Suriyelilerin hangi şartlardan kaçarak ülkemize sığındıklarını daha iyi anlamamız lazım.”

Filmin bir kısmı Suriye topraklarında çekildi

Fatih Mutlu ve Taha Kurutlu’nun da yer aldığı senaryo ekibinin yanı sıra 150 kişilik bir kadroyla filmi tamamladıklarından bahseden Halis Cahit Kurutlu, Der’a filmiyle Suriye’deki gelişmelerin daha iyi anlaşılacağını söyledi.

“Suriyeli sinemacı kardeşlerimiz ülkelerinde yaşananları, çekimleri Türkiye’de yapılan film ve belgesellerle dünyaya anlatmaya çalışıyorlar. Biz ise filmimizin bir kısmını Suriye topraklarında çekerek gerçeklik duygusunu daha da arttırmak istedik. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.”

“İlk olarak Suriyeli mülteci dostlarımıza izlettik”

Kurutlu, izleyicilerin zihninde Suriyelilerin yaşadıklarına dair bir farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söylüyor:

“Tepkilerini ölçmek için filmimizi ilk olarak Suriyeli mülteci dostlarımıza izlettik. Çoğu gördükleri karşısında çok sarsıldılar ve orada yaşadıklarının insanın hayal gücünü çok aşan şeyler olduğunu belirttiler. Onlar, bizim hayal edemeyeceğimiz şeyleri yaşadılar, gerçek korkuyla karşı karşıya kalıp topraklarını, evlerini terk ettiler.”

Filmin konusu: Suriye’deki iç savaş

Tamamen gerçek hikayelerden uyarlanan ve daha sonrasında iç savaşa dönüşen halk ayaklanmasının sebeplerini konu alan filmin konusu özetle şöyle:

“2011’in Mart ayında Suriye’nin güneyindeki Der’a şehrinde Tunus ve Mısır’da gerçekleşen halk ayaklanmalarından etkilenen ve Suriye rejiminin baskılarından bunalan 14-15 yaşlarındaki çocuklar, duvarlara Baas rejimini eleştiren yazılar yazarlar. Çocuklar tutuklanır ve işkenceye maruz kalır. Aşiret yapısının güçlü olduğu Der’a’nın aşiret reisleri aynı zamanda Beşşar Esed’in teyzesinin oğlu olan Der’a kenti muhaberat başkanı Atıf Necip’ten çocukları ister. Atıf Necip aşiret reislerini rencide eder ve çocukları vermez.

Geçmişinde rejime muhalif olmasından ötürü şiddete maruz kalan ve Suriye’den ayrılan, olaylar başlamadan hemen önce Suriye’ye dönen Ali’nin kardeşine ve annesine sahip çıkmak, geride bıraktığı sevdiğine kavuşmak gibi hayalleri vardır. Döndüğünde ilk gençlik dönemlerini yaşayan kardeşi Ömer, tıpkı abisi Ali’nin gençliğinde olduğu gibi Baas rejiminin haksızlıklarına karşı öfkelidir. Ali kardeşini teskin ve kontrol etmeye fırsat bile bulamadan kardeşi ve arkadaşları öğretmenlerinin tutuklanmasına tepki olarak muhaberat karargâhının duvarına yazı yazar. Ali’nin kardeşi ve diğer çocukları kurtarmak için girdiği mücadele, rejimin şiddet kullanması sonucunda Suriye halk ayaklanmasına giden süreci başlatır.”

İlkleri yaşatacak

Film, savaştan sonra Suriye topraklarında çekilen, Suriye halk ayaklanmasının nedenlerini gözler önüne seren, savaşı muhaliflerin gözüyle anlatan ilk film olma özelliğini taşıyor.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir