Türkiye

‘Kararı kabul etmemek hukuk devletine nezaketsizliktir’

UHA HABER / AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, YSK’nın İstanbul için gerekçeli kararının bağlayıcı olduğunu belirterek “Kararı kabul etmiyorum diye çıkışlar, hukuk devletine nezaketsizliktir” dedi.

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimlerin tekrarlanması kararına ilişkin gerekçeli kararını değerlendirdi. Yıldırım, YSK’nın 250 sayfalık gerekçeli kararının, savundukları iddiaları desteklediğini söyledi.

Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Caddesi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım “Bizim baştan beri söylediğimiz yolsuzluklar, oy kaydırmaları, oylarla ilgili her türlü düzensizlik yaşanmıştır. YSK kararı da bunu teyit etmiştir, onaylamıştır” dedi.

250 sayfalık gerekçeli kararı okumadım

Binali Yıldırım 250 sayfalık gerekçeli kararı okudunuz mu sorusuna “Verilen kararı doğru bulup bulmamak bizim lüksümüz değil” yanıtını verdi. YSK’nın verdiği kararın herkesi bağladığını, kararın da seçimin yenilenmesi olduğunu dile getirdi. Yıldırım, “YSK’nın verdiği karar herkesi bağlayacaktır. Dolayısıyla karar verilmiştir. Verilen karar da seçimin yenilenmesidir. Kararı kabul etmiyorum diye çıkışlar, hukuk devletine nezaketsizliktir” diye konuştu.

250 sayfalık gerekçeli kararı okumadığını söyleyen Binali Yıldırım, sayfaların büyük bir kısmının zaten kendi dilekçeleri olduğunu hatırlattı. “Bu tür kararlarda sonuç okunur. Sonuç da daha önce kamuoyuna açıkladığımız konuları teyit eden niteliktedir” şeklinde yanıt verdi.

Kararın 7’ye karşı 4 oyla alınmasına yönelik ise Yıldırım, her kararın tam mutabakat ile verilmesi gerekmediğini söyledi. Yıldırım “Mahkeme kararı verilmiştir” dedi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir