Gündem

Kara Propagandaya Malzeme Üretmek Ve Ana Muhalefetin Sorumluluğu

Afrin harekâtı üzerine devam eden uzlaşmayı CHP yine kendi bozdu..

SETA Siyaset Araşrırmaları Direktörü Nebi Miş, “Kara Propagandaya Malzeme Üretmek Ve Ana Muhalefetin Sorumluluğu” başlıklı makalesini (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilgili görsel sonucu

Nebi Miş, yedi ay süren Fırat Kalkanı Harekâtında, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) DEAŞ’a karşı birlikte mücadele etti’ğini, operasyon neticesinde Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus, Çobanbey ve El-Bab bölgeleri DEAŞ terör örgütünden temizlendiğini söyledi..

DEAŞ militanının etkisiz hâle getirildi ile ilgili görsel sonucu
TSK ve ÖSO unsurlarının birlikte yürüttüğü bu operasyonda 3 binin üzerinde DEAŞ militanının etkisiz hâle getirildiğini hatırlatan Nebi Miş,
“ÖSO ise, sadece bu mücadele sırasında 600 civarında kayıp verdi. 72 askerimiz de yine bu harekâtta şehit düştü” dedi..
Öztürk Yılmaz, ile ilgili görsel sonucu
Altını bir kez daha çizemek isteyen SETA Araştırma Direktörü Nebi Miş, “ÖSO bu sayıdaki askerini DEAŞ’la mücadele ederken kaybetti. Şu anda ise Zeytin Dalı operasyonunda da, PYD/PKK ve DEAŞ’a karşı TSK ve ÖSO birlikte başarılı bir mücadele yürütüyorlar. Tüm bu gerçeklikler ortada iken, harekâtın beşinci gününde Türkiye’nin Ana Muhalefet Partisi olan CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı ve eski konsolos Öztürk Yılmaz, bir televizyon programında, ÖSO askerlerini el-Kaide ve DEAŞ’çı olmakla açıkça itham etti” ifadesini kullandı..
Bu suçlamayı, söylediklerinin uluslararası çevrelerde ne anlama geleceğini bildiği düşünülen eski bir diplomatın yaptığını açıklayan Nebi Miş, meselenin daha da vahim tarafının, bu ithamın ana muhalefet partisinin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı makamındaki birisinin dile getirdiğinin söyledi.
kara propaganda ile ilgili görsel sonucu
SETA Araştırma Direktörü Nebi Miş, Afrin operasyonunun başlamasının hemen ardından, PKK/PYD terör örgütleri ve bu örgütleri destekleyenlerin yoğun bir kara propagandaya başladığını kaydetti.
kara propaganda ile ilgili görsel sonucu
Farklı savaş ya da terör eylemlerinde çekilmiş ve daha önceden medyada yayınlanmış eski görüntülerin, sosyal medya hesaplarından paylaşılarak ‘Zeytin Dalı operasyonuna yönelik olumsuz bir algı oluşturmaya çalıştıklarını’ açıklayan Nebi Miş, hatta geçmiş dönemde Esad rejiminin bombalaması sonucu hayatlarını kaybeden sivillerin görüntüsünün bile, sanki Afrin operasyonuna aitmiş gibi dolaşıma sokulmaya çalışıldığını belirtti..
kara propaganda ile ilgili görsel sonucu
Yine terör örgütlerinin sosyal medya hesaplarından OSÖ ile ilgili CHP milletvekilin ithamına benzer içerikler paylaşıldığının altını çizen.Nebi Miş, ” Burada amaç belliydi. TSK’nın Afrin’de “sivilleri katlettiği” yalanı yayılacak ve uluslararası toplum etkilenmeye çalışılacaktı. Ama, sosyal medya üzerinden algı oluşturmaya dönük her içerik, anında etkili bir şekilde kanıtları ile ortaya konunca terör örgütleri amaçlarına ulaşamadılar. Yine eş zamanlı olarak bazı marjinal sol gruplar ve HDP, operasyonun Kürtlere yönelik olduğu algısını yaymaya çalıştılar” dedi.
“Devlet ve hükûmet operasyonla ilgili çok titiz bir söylem kullanarak, harekatın hiçbir şekilde etnik ya da dinî bir grubu hedef almadığını etkili bir şekilde anlattılar” diye anlatan Nebi Miş, .operasyonun amacının “Kürt koridoru değil”, “terör koridorunun engellenmesi” olduğunu, üzerine basa basa vurgulandığını ifade etti.
.
SETA Araştırma Direktörü Nebi Miş, yine, bölgede yaşayan sivillere zarar gelmemesi için azami dikkatin gösterildiğini, operasyonların sahada icra ediliş şeklinden de örnekler verilerek  açıklandığını, “Hükûmete muhalif  çevrelerin bile operasyonun hazırlık süreci ve icrasının çok iyi planlandığını ve yürütüldüğünü teslim ettiler. Yani içeride toplumsal destek tamdı. Muhalefet partileri de bu toplumsal desteği görünce, harekât başlamadan önceki eleştirel pozisyonlarını değiştirdiler. Destek açıklaması yaptılar” dedi.
Nebi Miş, dışarıda ise, Mısır ve İran’ın haricindeki ülkelerin, Türkiye’nin “güvenlik kaygısının” “anlaşılır” ve “sınırlarını korumasının doğal hakkı” olduğunu söylediklerinileri ve Bazı ülkelerin de farklı itirazları dile getirseler de genel olarak atmosfer olumlu olduğunun altını çizdi.
SETA Araştırma Direktörü Nebi Miş, “İşte tam da, CHP milletvekili söz konusu açıklamayı içeride ve dışarıda harekâta yönelik desteğin sürdüğü bir dönemde yaptı.
İktidar partisine “Afrin operasyonunu bir iç politika malzemesi yapmayın” uyarısını dile getiren CHP’nin kendi vekili, devlet ve hükûmet tarafından zorunlu ve sert bir şekilde cevap vermeyi gerektirecek böyle bir iddiayı dile getirdi” dedi.
SETA Araştırma Direktörü Nebi Miş, makalesinin sonunu şöyle tamamladı:
“Yani, içerideki Afrin harekâtı üzerine devam eden uzlaşmayı CHP yine kendi bozdu. Ama bu açıklama ile içerideki uzlaşmanın bozulması bir yana, uluslararası çevrelere kullanışlı bir malzeme ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı tarafından üretildi. İleriki günlerde, bu konuşmaya atıfla benzer iddialar, önce terör örgütleri tarafından ardından da uluslararası çevreler tarafından maalesef dile getirilecek.Bu kapıyı da CHP milletvekili açmış oldu”.
HABER : Ataner YÜCE
KAYNAK : SETA, UHA HABER
trt.tv
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir