Ekonomi

Kanserojen ürünlerin sıkı denetimi sürüyor

Ticaret Bakanlığı, 2018 yılının ilk 8 ayında ithal 3,5 milyon ürünü denetledi. 45 bin ürün denetimden geçemedi. En yüksek güvensizlik ithal takı ürünlerinde.

Ticaret Bakanlığı, tekstilden ayakkabıya, mobilyadan çocuk bakım gereçlerine kadar ithal ürünler sıkı kontrolden geçiriyor.

45 bin ürün denetimden geçemedi

Ürünlerdeki, kimyasal boyalar, ağır metaller, kurşun, uçucu organik gibi pek çok alerjen madde denetleniyor. 2018 yılının ilk 8 ayında 3,5 milyon ürün denetlendi. 45 bin üründe güvensizlik tespit edildi.

İmitasyon takılar bakanlığın radarına takıldı

Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan, en yüksek güvensizlik taşıyan ürünlerin imitasyon ithal takı ürünlerinde yakaladıklarını, ürünlerin nikel yönünden sakıncalı çıktığını söyledi.

En tehlikeli ürünler Çin’den

Ticaret Bakanlığı Ticaret Politikalarını İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Asuman Kılıç, bazı ithal ayakkabı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinde tehlikeli kimyasala rastladıklarını belirtti.

Tehlikeli ürünlerin ithal edildiği noktalar arasında İtalya, İspanya, Yunanistan gibi Avrupa Birliği ülkeleri de var.

En çok güvensiz ürünün geldiği ülkeler arasında ise Çin ve Hindistan bulunuyor.

Tehlikeli ürünler hemen piyasadan toplatılıyor. Sonrasında ya geldiği ülkeye iade ediliyor ya da imha ediliyor.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir