Dünya

Kanada’nın Quebec eyaletinde kamuda dini sembolleri yasaklama planı

UHA Haber / Kanada’nın Quebec eyaleti, kamu sektöründe çalışanların, mesai saatlerinde dini semboller içeren kıyafetler giymesine yasak getirmeyi planlıyor.

Kanada’nın Quebec eyaletinde, kamu sektörü çalışanlarının, mesai saatlerinde dini semboller kullanmalarını yasaklayan bir yasa tasarısı sunuldu.

Tasarı, seçim öncesinde, eyaletin sağ eğilimli Koalisyon Avenir Québec (CAQ) hükümeti ile dini özgürlüğü destekleyen Başbakan Justin Trudeau’yu karşı karşıya getirdi.

Perşembe günü Halifax’ta gazetecilere konuşan Trudeau, “Özgür bir toplumda, dinlerine dayanarak vatandaşlara yönelik ayrımcılığı meşrulaştırmamız benim için düşünülemez” dedi.

Geçmesi beklenen yasa, kamuda çalışan öğretmenler, hakimler ve polis memurlarını kapsayacak. Yasa, Fransızca konuşulan eyaletteki mevcut hükümet çalışanlarını ve memurları muaf tutuyor.

Québec’te hükümet, yıllardır memurların laik bir toplumu güçlendirmek amacıyla işte, başörtüsü ve Yahudi takkesi gibi açık dini semboller takmalarını engellemeye çalışıyor.

Kaynak: Reuters

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir