Gündem

Kameralar Kayıtta Sayın İnce!

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Prof. Dr. Fahrettin Altun, Muharrem İnce’in AB büyükelçileriyle yaptığı toplantıda “seçilmeniz durumunda Erdoğan’ı yargılayacak mısınız” sorusuna muhatap olduğunu ifade.

Prof. Dr. Fahrettin Altun ile ilgili görsel sonucuProf. Dr. Fahrettin Altun, “Öyle zannediyorum ki Muharrem İnce kameralar önünde konuştuğunu unutuyor. Olayı hatırlayalım. Olay, İnce’nin Avrupa Birliği büyükelçilerine verdiği davetle başlıyor” dedi.

.Prof. Dr. Fahrettin Altun, ‘Kameralar Kayıtta Sayın İnce!’ başlıklı yazısına şöyle devam ediyor:

“İnce, geçen akşam katıldığı bir TV programında bu davetten bahsetti.
Sonra birden celallenip şunları söyledi:
Erdoğan’ı yargılayacak mısın?
Hayır, benim Erdoğan’la ne işim olur. 
İnce’nin bu sözlerinin üzerine bir gazeteci “bunu büyükelçiler mi sordu dedi.
İnce de tamı tamına şunları söyledi.
Anlatayım bakın, hayır. Onlar da sordu. Onlar da sordu…
İnce sözlerinin devamında Türk yargısını eleştirdi ve kendisinin adil bir yargı kuracağını, bu yargının gerekirse kendisini de Erdoğan’ı da yargılayacağını ifade etti.
Buradan anlaşılacağı üzere Muharrem İnce AB büyükelçileriyle yaptığı toplantıda “seçilmeniz durumunda Erdoğan’ı yargılayacak mısınız” sorusuna muhatap olmuş.
O da önce hayır demiş, sonra yapıyı kuralım bakarız demiş!
Ama hikâye burada bitmiyor.
İnce’nin bu sözlerine kamuoyu haklı olarak tepki gösterdi.
İnce’nin bu soruyu soran büyükelçiye neden haddini bildirmediği sorgulandı.
Bunun üzerine İnce ertesi gün bir tivit attı ve inkâr yolunu seçti.
“AB Büyükelçileri ile yaptığımız görüşmede Büyükelçiler bana ‘Erdoğan’ı yargılayacak mısınız’ sorusunu sormadılar. Ben de bu sorunun sorulduğu yönünde bir söz söylemedim.”
Oysa bu soru o toplantıda soruldu.
Bir kaynağımdan bu soruyu soranın Danimarka Büyükelçisi olduğunu öğrendim.
İnce kendisini düşürdüğü durumun farkına vardıktan sonra çark etmeye çalıştı.
Ancak o canlı yayında ettiği sözler de orada duruyor.
Her isteyen açıp bakabilir.
Bu mu dürüstlük?”

***

Fahrettin Altun

SETA İstanbul Genel Koordinatörü & SETA Genel Koordinatör Yardımcısı
İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı olan Fahrettin Altun, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, doktorasını ise “McLuhan ve Baudrillard’ın Medya Kuramlarının Karşılaştırmalı Çözümlemesi” başlıklı teziyle 2006 yılında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Altun 2002-2003 yılları arasında Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucu akademik kurulunda yer aldı ve İletişim Fakültesi’nin kurucu koordinatörlüğünü yaptı. Bu görevlerinin yanı sıra 2008-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde İletişim Bölüm Başkanlığını ifa etti. Ardından 2015-2017 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Altun Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (İnsan Yayınları, 2017 4.Baskı) ve Freedom Press in Turkey (İsmail Çağlar ve Turgay Yerlikaya’yla birlikte SETA Yayınları, 2016) adlı kitapları kaleme aldı. Middle East Critique, Perceptions, Toplum ve Bilim, TALID, Euro Agenda, Sivil Toplum ve Divan dergileri başta olmakta üzere çeşitli akademik dergilerde makaleleri yayınlandı. Ayrıca The Turkish AK Party and Its Leader: Criticism, Opposition and Dissent (Routledge Yayınları, 2016); Modern Türkiye’de Siyasal Düşünce: İslamcılık (İletişim Yay, 2016); Sivil Toplum: Farklı Bakışlar (Kaknüs Yay., 2016) gibi kitaplara bölüm yazdı. Burhanettin Duran ile The Triumph of Turkish Democracy: The July 15 Coup Attempt And Its Aftermath (SETA Yayınları, 2016), İsmail Çağlar ve Mehmet Akif Memmi ile 15 Temmuz’da Medya: Darbe ve Direnişin Mecrası başlıklı kitapları derledi. Altun Yöneliş ve Küre adlı yayınevlerinde editörlük, Anlayış dergisinde yayın yönetmenliği ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. TRT 2 ve TRT Haber’de yayımlanan Ayrıntı adlı televizyon programını hazırladı ve sundu. Halihazırda Sabah ve Daily Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta, aylık Kriter dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmekte, TRT 1’de Enine Boyuna ve TRT Haber’de Dışa Bakış adlı televizyon programlarına yorumcu olarak kaktı sunmaktadır. SETA İstanbul’un Genel Koordinatörlüğünü yürüten Altun, siyasal iletişim, medya ve iletişim sosyolojisi, siyaset sosyolojisi ve kültürel çalışmalar alanlarında araştırmalarını sürdürmektedir.
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir