Türkiye

Kalın: Kara propagandaya karşı dikkatli olunmalı

UHA HABER / Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Barış Pınarı Harekâtı’na yönelik eleştirilere yanıt verdi. Kalın, “PKK ile mücadelenin IŞİD ile mücadeleyi zaafa uğrattığını söylemenin, PKK’ya kol kanat germek olduğunu” savundu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Deutsche Welle‘de (DW) yer alan haberde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Barış Pınarı Harekâtı’nı değerlendirdiği açıklamasında, “Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru, hatta bir terör devleti kurmayı hedefleyen amaçları büyük oranda ortadan kaldırdıklarını” ifade etti.

Kalın, harekata ilişkin bir “kara propaganda faaliyeti” yürütüldüğünü belirterek, bu tür faaliyetlere karşı herkesin dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Tel Tamir kasabasının, Türkiye’nin harekât alanı dışında olduğunu ve oradaki kontrolün YPG’de olduğunu belirtti.

YPG’yi Tel Tamir’deki saldırılardan sorumlu tutan Kalın, “Normalde burada bir çatışma olmaması gerekirken, buraya YPG’nin mevzilenmek, konuşlanmak suretiyle hem bizim askerlerimize hem de Suriye Milli Ordusu’na taciz atışları yaptığını, askerlerimiz ve istihbarat birimlerimiz tespit etmiş bulunuyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü, “Terör unsurları alan kaybettikçe paniği de artıyor. Teröristler kara propaganda oyunu oynamaya çalışıyor” diye konuştu. Kalın, bu kapsamda “kiliselere de atış yapıldığını ve bunun tahrik unsuru olarak kulanıldığını” sözlerine ekledi.

IŞİD ile mücadeleye zarar veriyor iddialarına yanıt

İbrahim Kalın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekâtla, IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi zarar veriyor yönündeki uluslararası eleştirilere de yanıt verdi. Kalın, “Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ve PKK ile mücadelesi, DEAŞ ile mücadeleyi zaafa uğratıyor’ iddialarını ortaya atmak, bu terör örgütüne kol kanat germekten başka bir şey değildir” dedi.

Kalın, terörizme karşı küresel işbirliği yapılması gerektiğini savunarak, Türkiye’nin yakaladığı IŞİD’lilerin ülkelerine iade edildiklerini ancak söz konusu kişilerin serbest bırakıldıklarını ve terör eylemine katıldıklarını kaydetti.

Ziyaret talebi bizden gitmemiştir

Kalın, Cumurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyeretine ilişkin de, “Bu ziyaret talebi bizden gelmemiştir. Olup olmayacağına dair değerlendirmelerimiz devam etmektedir” ifadesinde bulundu.

Kalın, “Bu ziyaretten amacımız Washington’a gitmiş olmak değil, tam tersine ülkemizin çıkarları doğrultusunda somut neticeler elde edebilmektir” dedi.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir