Türkiye

Kalın: ‘DEAŞ’la Mücadele Sadece Türkiye’nin Sorumluluğunda Değil’

UHA HABER / Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Barış Planı Harekatı’nın planlandığı gibi devam edeceğini belirterek, “PKK uluslararası güçlerin kullandığı bir maşadır. Kürt kardeşlerimizle terör örgütünü ayrı tutuyoruz. DEAŞ ile mücadeleyi hiçbir şekilde sekteye uğratmayacağız. YPG’nin rejimle nasıl işbirliği içine girdiğini görüyoruz. DEAŞ ile mücadele sadece Türkiye’nin sorumluluğunda değil. Türkiye’yi Barış Pınarı Harekatı konusunda eleştirenlere DEAŞ’lıları kimlerin neden bıraktığını sormak en tabii hakkımızdır” açıklaması yaptı.

Mustafa Kemal ATATÜRKKalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’nın değerlendirildiğini söyledi. Kalın, “Öncelik her şeyden önce sahadaki askerimizin güvenliğidir. Barış Pınarı Harekatı eş zamanlı olarak birçok oyunu bozmuştur, çıkarttıkları gürültü bu nedendendir. Barış Pınarı Harekatı’nı lekelemeye çalışanlar, Suriye’deki piyonları mevzi kaybettiği için sinirli, öfkeli ve komik halde bulunmaktadır” dedi.

IŞİD’le mücadele faturasını Türkiye’ye yıkma girişimini kabul etmeyeceklerini kaydeden Kalın, “Oradaki demografik yapıyı bozan ne Türkiye’dir ne de Barış Pınarı Harekatı’dır. Demografik yapıyı bozan YPG/PYD’nin kendisidir. Harekat hedefe ulaşana kadar hız kesmeden devam edecektir. Hedefimiz sınırımızı terörden tamamıyla temizlemektir. Biz 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ülkemizde ev sahipliği yaparken, yaklaşık 3 milyona yakın Suriyeli’ye de Suriye tarafında yardım ediyoruz. Yani 7 milyon Suriyeli bakımını üstleniyoruz. Bu Suriye’nin nüfusunun yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Bunu yapabilen başka bir ülke var mı?” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Türkiye’nin hassasiyetlerini bildiğini de belirten Kalın, PYD-YPG’nin Amerikan bayrağı yerine Rus bayrağıyla bir başka ülke kontrolu altına girmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Kalın, Türkiye’nin Şam rejimiyle herhangi bir şekilde görüşme yürütmediğini de sözlerine ekledi.

“İncirlik’in statüsünde şu anda değişiklik yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’le görüşeceğini de söyleyen Kalın, ABD Kongresi’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına karşılık Adana’daki İncirlik Üssü’yle ilgili bir karşı hamle olup olmayacağına ilişkin soruyu da yanıtladı. Kalın, “İncirlik Üssü’nün statüsüyle ilgili şu anda bir değişiklik öngörülmüyor” ifadesini kullandı.

Kalın, ayrıca ABD Kongresi’nde bu yaptırımları hayata geçirme konusunda yürütülen lobi faaliyetlerini de eleştirerek, “Amerika’daki Evanjelik kitlenin PYD/YPG’yi savunur hale gelmesi yakın siyasi tarihin en büyük ironilerinden bir tanesi. Suriye’de ayrılıkçı gündemi olan Marksist, Leninist bir terör örgütünü Teksas’taki, Utah’taki bir Evanjelist’in savunuyor olması, bunu da oradaki Hristiyanları koruma güdüsüyle yaptığını iddia etmesi gerçekten çok ilginç bir duruma işaret ediyor” diye konuştu.

HABER : Yıldız YAZICIOĞLU

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir